Γκραν Κανάρια - Αρμάνι Μιλάνο 104-106: Οι Μίτσοβ και Νάναλι "καθάρισαν" στην παράταση

AP PHOTO/ANTONIO CALANNI

Η Αρμανί Μιλάνο νίκησε τα προβλήματα τραυματισμών και την Γκραν Κανάρια, καθώς με οδηγούς τους Βλαντιμιρ Μίτσοβ και Τζέιμς Νάναλι νίκησε στην παράταση την Γκραν Κανάρια με 106-104 στη Λας Πάλμας.

Η Αρμάνι Μιλάνο είδε τον Μαρκ Έρικσον να στέλνει το ματς στην παράταση με ένα τρίποντο εκτός ισορροπίας, ενώ νωρίτερα οι Αρτούρας Γκουντάιτις και Κρίστιαν Μπερνς τραυματίστηκαν, αλλά έμεινε όρθια στη Λας Πάλμας και με πρωταγωνιστές τους Τζέιμς Νάναλι και Βλάντιμιρ Μίτσοβ πήρε τη νίκη με 106-104 επί της Γκραν Κανάρια. Η πρωταθλήτρια Ιταλίας έκανε ακόμα ένα βήμα για πάρει το εισιτήριο για τα playoffs της EuroLeague, καθώς βελτίωσε το ρεκόρ της σε 10-11, ενώ η Γκραν Κανάρια του πολύ καλόυ Μάρκους Έρικσον υποχώρησε στο 6-15. Η ισπανική ομάδα είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, αλλά ο Έρικσον στο τέλος της παράτασης αστόχησε σε τρίποντο, ενώ προηγουμένως (44.56) και με το σκορ να είναι στο 104-105, οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για φάουλ που χρεώθηκε ο Τιλί σε προσπάθεια του να μαρκάρει τον Νάναλι.

Ο MVP

Οι Τζέιμς Νάναλι και Βλάντιμιρ Μίτσοβ μοιράστηκαν το βραβείο του MVP, καθώς κέρδισαν τον Μάικ Τζέιμς στην συγκεκριμένη "κούρσα", μιας και ο τέως γκαρντ του Παναθηναϊκού 5:20 πριν από το τέλος της κανονικής διάρκειας αποβλήθηκε με 5 φάουλ. Ο Ναναλι στον ντεμπούτο του με την Αρμάνι και στην επανεμφάνισή του στην EuroLeague σημείωσε 22 πόντους, εκ των οποίων οι 10 ήταν στην παράταση. Ο Μίτσοβ από την πλευρά του φόρτωσε με 24 πόντους το καλάθι της Γκραν Κανάρια.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Μάρκους Έρικσον ήταν ο καλύτερος παίκτης των γηπεδούχων κι έκανε career high σε πόντους (28) και ranking (25). Επίσης, οι φιλοξενούμενοι είχαν 34/39 βολές, με τον Κουζμίνσκας να έχει 10/10 από τα 4,5 μέτρα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Τζέιμς ήταν... καυτός στην αρχή της αναμέτρησης, σημείωσε γρήγορα 12 πόντους και η Αρμάνι έφτασε ακόμα ως το +11 (6-17, 5:30). Ο Στρόμπερι, όμως, με δύο εύστοχα τρίποντα έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης για την ομάδα του, ο Έρικσον τον ακολούθησε "πυροβολώντας" και αυτός πίσω από την γραμμή των 6,75 μέτρων και οι γηπεδούχοι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +1 (28-27). Ο ρυθμός στο πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου έπεσε, ενώ στο 13:10 οι φιλοξενούμενοι είδαν τον Γκουντάιτις να αποχωρεί με φορείο. Μετά τον τραυματισμό του Λιθουανού σέντερ στο γόνατο οι παίκτες της Γκραν Κανάρια έβρισκαν πιο εύκολα τους διαδρόμους προς το καλάθι των αντιπάλων τους και έχοντας για όπλο και την βελτιωμένη άμυνά τους, πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 46-39 έχοντας για κορυφαίο τον Έρικσον (17 πόντοι, 1/2 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 1 ριμπάουντ σε 11:03).

Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια της τρίτης περιόδου και λίγο μετά τα μισά του δεκαλέπτου "φλέρταραν" ακόμα και με το +10 (64-55, 25:30). Οι Τζέιμς και Μίτσοβ, όμως, κράτησαν όρθια την ομάδα και ηγήθηκαν ενός σερί 0-10 (64-65) πριν οι Στρόμπερι και Νάναλι διαμορφώσουν πίσω από την γραμμή των 6,75 μέτρων το 67-68, το οποίο ήταν το σκορ της τρίτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι στιγμές έδειχναν να περιμένουν περισσότερο από ό,τι έπρεπε στα μακρινά σουτ και δεν εκμεταλλεύτηκαν τόσο το γεγονός πως ο Όμιτς ήταν ο μοναδικός διαθέσιμος σέντερ των αντιπάλω τους. Η Μιλάνο από την πλευρά της είχε υπομονή στην επίθεση, βρήκε λύσεις από τους Όμιτς και Νάναλι και προηγήθηκε με 75-81 (34:30). Οι φιλοξενούμενοι, όμως, στο 35:20 έχασαν τον Μάικ Τζέιμς, ο οποίος αποβλήθηκε με 5 φάουλ κι εν συνεχεία δέχθηκε ποινή. Ο Μίτσοβ, έκανε, ό,τι μπορούσε για να κρατήσει την ομάδα του θέση οδηγού, αλλά η Γκραν Κανάρια με δια χειρός Χανα μείωσε σε 86-87 στο 39:41. Ο Μίτσοβ έμεινε ψύχραιμος και με 2/2 βολές, αλλά ο Έρικσον με ένα τρελό τρίποντο έστειλε το ματς στην παράταση, καθώς ο Νάναλι εν συνεχεία αστόχησε.

Θα περίμενε κάποιος πως το "τρελό" τρίποντο του Έρικσον θα άλλαζε το μομέντουμ του αγώνα, αλλά αυτό δεν συνέβη. Ο Νάναλι σημείωσε τους 10 από τους 22 πόντους στην παράταση και η Αρμάνι πήρε μίκρές αλλάς σημαντικές διαφορές. Ο Τιλί στο τελευταίο λεπτό της παράτασης, όμως, ανέλαβε δράση και με εύστοχο τρίποντό του, η Γκραν Κανάρια πλησίασε στο -1 (104-105, 44.52). Ο Γάλλος φόργουορντ εν συνεχεία χρεώθηκε με φάουλ πάνω στον Νάναλι - οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα - και ο Αμερικανός περιφερειακός με 1/2 βολές, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, καθώς ο Έρικσον στον εναπομείναντα χρόνο αστόχησε σε τρίποντο.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Το "παρών" στην Gran Canaria Arena έδωσαν 4.697 φίλαθλοι, ενώ ανάμεσά τους ήταν και μερικοί Ιταλοί.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιαβόρ, Μαντίλα, Φριτζ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-27, 46-39, 67-68, 89-89, 104-106

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Γκαρθία): 'Ολιβερ 2, Χάνα 12 (2), Έρικσον 28 (5/11 τρίποντα), Βένε 8 (1), Μπάλβιν 6,. Μπάεζ 8, Πασέτσνικς 9, Παουλί 2, Ραμπασέδα 5 (1), Στρόμπερι 10 (3), Φίσερ 2, Τιλί 12 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Πιανιτζάνι): Τζέιμς 22 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Μίτοσβ 24 (2/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γκουντάιτις 6, Μπέρτανς 6 (2), Κουζμίνσκας 12 (10/10 βολές), Τσιντσαρίνι, Νάναλι 22 (2), Μπερνς, Μπρουκς 4, Τζέρελς 4, Όμιτς 6.

Τα ομαδικά στατιστικά της Γκραν Κανάρια: 18/37 δίποντα, 16/36 τρίποντα, 20/27 βολές, 17-9 ριμπάουντ, 24 ασίστ, 3 κλεψίματα, 13 λάθη, 4 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 24/48 δίποντα, 8/18τρίποντα, 34/39 βολές, 30-13 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 6 κλεψίματα, 12 λάθη, 1 κόψιμο.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Γκραν Κανάρια θα παίξει με την Αναντολού Εφές (7/2, 19:30) στην Τουρκία, ενώ η Αρμάνι Μιλάνο θα υποδεχθεί την Νταρουσάφακα (8/2, 21:45).