Φενέρμπαχτσε - Ζενίτ 81-84: Νέο φιάσκο για Φενέρ!

Τελικά έχει και πιο κάτω για τη Φενέρμπαχτσε, η οποία πήρε αρχικά το φιλί της ζωής από τον Κώστα Σλούκα, για να έρθει το τρίποντο του Αλμπισί που την έστειλε στα... Τάρταρα και την υποχρέωσε σε νέα ήττα (81-84)!

Από το κακό στο χειρότερο η Φενέρμπαχτσε, η οποία ηττήθηκε και από την -μέχρι πρότινος τελευταία της βαθμολογίας- Ζενίτ! Σε ένα συγκλονιστικό φινάλε, οι Τούρκοι τα είχαν κάνει όλα λάθος μέχρι να έρθει το τρίποντο του Σλούκα που τους κράτησε ζωντανούς (81-81 στα τελευταία 6''), για να έρθει η μαχαιριά του Αλμπισί που... ξέρανε πίσω από τα 6,75μ. το συγκρότημα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς και το οδήγησε σε τρίτη συνεχόμενη ήττα.

O MVP

Ο Αγιόν είχε 8 πόντους στο come back της Ζενίτ στο τέταρτο δεκάλεπτο από τους 12 με τους οποίους τελείωσε το ματς. Ο Πονίτκα έκανε σπουδαίο ματς με 16 πόντους και 8 ασίστ, ενώ οι Αμπρομάιτις και Βορόνοφ ήταν "διψήφιοι" και με μεγάλα καλάθια. Πολυτιμότερος, όμως, ο Αλπιμπισί αφού το δικό του χέρι έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, έχοντας μάλιστα 12 πόντους, όλους με τρίποντα (4/6)!

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Η Φενέρμπαχτσαε τα έκανε όλα λάθος στο τέλος, έχοντας 6 λάθη στην τέταρτη περίοδο απο τα συνολικά 14 του αγώνα και μάλιστα χωρίς πίεση, αφού η Ζενίτ είχε 4 κλεψίματα. Αντίστοιχη νευρικότητα πάντως και από τους Ρώσους που είχαν 13 λάθη, με τη Φενέρμπαχτσε να έχει μόλις 1 κλέψιμο. Αξιοσημείωτο είναι πως στην τρίτη περίοδο η Φενέρμπαχτσε πέτυχε τους 12 από τους 16 πόντους της με τρίποντα, ενώ η Ζενίτ από την πλευρά της πέτυχε τους 15 από τους 22 πόντους της με σουτ τριών πόντων.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με αναπληρωματικούς ξεκίνησε το παιχνίδι ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς. Έτσι, στο παρκέ βρέθηκαν οι Βέστερμαν, Μαχμούτογλου, Ντίξον, Λοβέρν και Ντουβερίογλου, οι οποίοι ξεκίνησαν καλά με ένα 11-5 στο 6' και με τον Λοβέρν να προπορεύεται έχοντας 7 πόντους. Η Ζενίτ ήταν άστοχη στο ξεκίνημα με 1/6 σουτ, ωστόσο βρήκε δύο μακρινά σουτ και ένα επιμέρους 3-9 (προεξάρχοντος του Άιβερσον) που την έφερε μπροστά στο σκορ (14-15).

Με την είσοδο των βασικών παικτών σε εκείνο το σημείο χρειάστηκε λίγο μόλις χρόνο για να αποφέρει καρπούς στους γηπεδούχους, πράγμα που έγινε κυρίως στο δεύτερο δεκάλεπτο. Εκεί, με τους Σλούκα και Ντε Κολό να δημιουργούν και με τον Κάλινιτς να φτάνει τους 9 πόντους, η τουρκική ομάδα εκμεταλλεύτηκε τα 7 λάθη των Ρώσων και απάντησε με 13-3 για να πάρει τα ηνία και στη συνέχεια να στείλει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (34-23 στο 15').

Οι Κάλινιτς και Λοβερν έγιναν "διψήφιοι (11 και 10 πόντους αντίστοιχα), ενώ οι Ντατόμε και Γουίλιαμς υπέπεσαν σε τρίτο φάουλ και πέρασαν στον πάγκο. Η Φενέρμπαχτσε έγινε πιο "soft" αμυντικά και ο Αγιόν μαζί με τον Πονίτκα ανέλαβαν για τη Ζενίτ. Ο Μεξικανός πέτυχε το πρώτο του καλάθι στο 19' ωστόσο στο τελευταίο λεπτό είχε 4 πόντους και 3 ασίστ, με τον Πονίτκα να φτάνει τους 9 πόντους (και άλλες 3 ασίστ) για την αντίδραση της ρωσικής ομάδας που μείωσε σε 43-38 (σκορ πρώτου μέρους).

Το τρίτο δεκάλεπτο έμοιαζε με διαγωνισμό τριπόντων. Οι Σλούκας και Βορόνοφ ξεκίνησαν έχοντας από δύο έκαστος, με τις δύο ομάδες να ευστοχούν σε συνεχόμενα τρίποντα. Η Φενέρμπαχτσε είχε 12 πόντους με τέσσερα τρίποντα πετυχαίνοντας το πρώτο της δίποντο μετά από 9', ενώ η Ζενίτ είχε 15 πόντους από την περίμετρο, μένοντας κοντά στο παιχνίδι και ισοφαρίζοντας σε 57-57 στο τελευταίο λεπτό και να περάσει εν τέλει μπροστά με τον Χόλινς (59-60).

Η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε με 8-0 στο τέταρτο δεκάλεπτο, έφτασε να προηγείται 72-67 στο 35'. Μέσα σε 3', όμως, η Ζενίτ απάντησε με επιμέρους σκορ 2-11 χάρη σε 6 πόντους του Αγιόν για να προσπεράσει εκ νέου! Η Φενέρμπαχτσε μείωσε με τρίποντο του Ντατόμε (77-78), στο τελευταίο λεπτό όμως τα έκανε όλα λάθος! Μέσα στα 6 λάθη της τέταρτης περιόδου, προσθέστε το...απίστευτο χαμένο καλάθι και τη χαμένη βολή του Γουίλιαμς, αλλά και το επιθετικό φάουλ του Ντε Κολό. Οι Αγιόν και Αμπρομάιτις έδωσαν προβάδισμα στη Ζενίτ (78-81), ο Σλούκας με τρίποντο από τη γωνία και με 6'' για το τέλος ισοφάρισε, αλλά ο Αλμπισί με δικό του τρίποντο, επίσης από τη γωνία έδωσε τη νίκη στην ομαδα του!

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Χλιαρή η ατμόσφαιρα στο Ulker Sports Hall, όπου 8.153 φίλοι της Φενέρμπαχτσε έδωσαν το "παρών".

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Ζαμοΐσκι, Μάικιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-18, 43-38, 59-60, 81-84

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Βέστερμαν (0/4 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μαχμούτογλου 5 (1), Κάλινιτς 16 (3/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/4 βολές), Σλούκας 13 (3/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντε Κολό 9 (1/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γουίλιαμς 6 (1), Ντίξον 3 (1), Ντουβερίογλου 2, Ντατόμε 9 (2), Λοβέρν 18 (5/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/7 βολές)

ΖΕΝΙΤ (Πλάθα): Άιβερσον 9 (3/3 δίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Αλμπισί 12 (4), Πονκράσοφ, Χόλινς 6 (1/5 τρίποντα), Κβοστόφ 6 (1), Πούσκοφ 2, Τρούσκιν, Βορόνοφ 11 (3/3 τρίποντα), Αμπρομάιτις 10 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Πονίτκα 16 (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Αγιόν 12 (6/9 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 15/31 δίποντα, 11/24 τρίποντα, 15/20 βολές, 30 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 9 επιθετικά), 21 ασίστ, 1 κλέψιμο, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζενίτ: 19/33 δίποντα, 12/26 τρίποντα, 10/16 βολές, 24 ριμπάουντ (19 αμυντικά - 5 επιθετικά), 24 ασίστ, 4 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 13 λάθη

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Φενέρμπαχτσε μένει στην Κωνσταντινούπολη και υποδέχεται τη Βαλένθια (27/12) στις 19:45, ενώ η Ζενίτ θα επιστρέψει στην Αγία Πετρούπολη για να υποδεχτεί τον Ερυθρό Αστέρα την ίδια μέρα στις 19:00.

Photo Credits: Eurokinissi