Φενέρμπαχτσε - Ζάλγκιρις 80-82: Λιθουανικός θρίαμβος στην Πόλη!

Η Ζάλγκιρις απώλεσε διαφορά 17 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο αλλά νίκησε την Φενέρμπαχτσε 82-80 και ισοφάρισε την σειρά σε 1-1, σπάζοντας ταυτόχρονα το εντός έδρας αήττητο της τουρκικής ομάδας (VIDEO).

Ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους προκάλεσε ευθέως τους παίκτες του μετά το εξευτελιστικό 43-76 του πρώτου αγώνα. " Έχουμε 48 ώρες για να βρούμε κάτι ανάμεσα στα πόδια μας", είπε στη συνέντευξη Τύπου. Αυτοί απάντησαν με τόσο εντυπωσιακό τρόπο, που πιθανότατα ούτε ο ίδιος ο "Σάρας" θα μπορούσε να φανταστεί. Η Ζάλγκιρις όχι μόνο "εμφανίστηκε" στην σειρά, αλλά έγινε και η πρώτη ομάδα που νίκησε την Φενέρμπαχτσε (82-80) στο γήπεδό της σε αγώνα των playoffs της EuroLeague επί ημερών Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς!

Η Φενέρμπαχτσε μετρούσε 18 σερί νίκες στο Ουλκέρ Σπορτς Χολ, ήταν αήττητη φέτος (16-0) και είχε 8-0 στα playoffs από το 2015 και ύστερα, με τον "Ζοτς" στον πάγκο. Κι όμως, η Ζάλγκιρις κατόρθωσε να αποδράσει από την δυσκολότερη έδρα της EuroLeague με το "διπλό" και το 1-1 στην σειρά, έχοντας συνεχώς το προβάδισμα από το 7ο λεπτό και μετά. Η λιθουανική ομάδα προηγήθηκε ακόμα και με 17 πόντους διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο, είδε την Φενέρ να ισοφαρίζει 38,9'' πριν από τη λήξη, στο τέλος όμως την λύτρωσε ο Ουλανόβας με λέι-απ 23'' πριν από τη λήξη.

Ο MVP

Ο Εντγκάρας Ουλανόβας ήταν ο σταρ της Ζάλγκιρις. Ο Λιθουανός σμολ φόργουορντ πέτυχε 20 πόντους με 9/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/2 βολές και είχε ακόμα 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο και 2 λάθη στα 33'05'' που αγωνίστηκε. Συν τοις άλλοις είχε και +25 στον δείκτη αξιολόγησης. Και φυσικά το νικητήριο καλάθι του αγώνα.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Η Ζάλγκιρις... μεταλλάχθηκε σε σχέση με το πρώτο ματς. Ειδικά στην επίθεση, όπου σούταρε με ποσοστό 70,6% στα δίποντα (24/34) και είχε 100% (10/10) στην τρίτη περίοδο, στο διάστημα δηλαδή που δημιούργησε διαφορά 17 πόντων. Η λιθουανική ομάδα έριξε επίσης και τα λάθη της από τα 23 του πρώτου αγώνα στα 13. Μάλιστα, τα έξι από αυτά τα έκανε στην παρ' ολίγον καταστροφική τέταρτη περίοδο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Εν αντιθέσει με τον πρώτο αγώνα, ο αποψινός και ανταγωνιστικός ήταν και ωραίο μπάσκετ παίχτηκε στο Ουλκέρ Σπορτς Χολ. Η Ζάλγκιρις έπαιξε το μεγαλύτερο ρόλο σε αυτό, καθώς δεν είχε καμία σχέση με την νωθρή ομάδα που εμφανίστηκε δύο βράδια νωρίτερα στην Κωνσταντινούπολη. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ξεπέρασε γρήγορα το εκρηκτικό πρώτο τετράλεπτο της Φενέρμπαχτσε (8-2 στο 2' και 13-6 στο 4'), προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 7' (15-16) και ξέφυγε ακόμα και με 10 πόντους διαφορά στο 16' (30-40) και στο 18' (36-46). Η Ζάλγκιρις εμφανίστηκε τόσο μεταμορφωμένη σε σύγκριση με το πρώτο παιχνίδι, που έβαλε 46 πόντους με 18/29 σουτ στο πρώτο ημίχρονο. Είχε 43 πόντους και 16/49 σουτ σε ΟΛΟΚΛΗΡΟ τον πρώτο αγώνα...

Οι Λιθουανοί έμοιαζαν να κάνουν το απόλυτο παιχνίδι επί ένα ημίχρονο. Το δεύτερο, πάντως, ήταν ακόμα καλύτερο. Η Ζάλγκιρις όχι μόνο δεν χαλάρωσε, αλλά πάτησε ακόμα περισσότερο το γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκλήρωσε με 10/10 δίποντα! Κάπως έτσι η διαφορά ανέβηκε πάλι πάνω από τους 10 πόντους στο 22' (42-53) και έφτασε μέχρι τους 17 στο 26' (46-63), με την λιθουανική ομάδα να την διατηρεί μάλιστα σε αυτά τα επίπεδα με σχετική άνεση μέχρι τις αρχές της τέταρτης περιόδου. Κάπου εκεί όμως η Φενέρμπαχτσε έβγαλε αντίδραση.

Στο 35' η τουρκική ομάδα έριξε την διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο (68-77) για πρώτη φορά από το 22' και λίγο λίγο την ροκάνισε ακόμα περισσότερο, μέχρι που ισοφάρισε το σκορ (80-80) με σουτ του Ντατόμε από τα έξι μέτρα 38,9'' πριν από τη λήξη. Στο τέλος πάντως γέλασε καλύτερα η Ζάλγκιρις. Μετά το άστοχο σουτ του Ντέιβις ο Ουλανόβας μάζεψε το πιο κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ του αγώνα, σκόραρε με λέι-απ 23'' πριν από την λήξη και στα 4,3'' ο Γκούντουριτς έκανε το μοιραίο λάθος, πατώντας την τελική γραμμή. Ο Βέστερμαν έχασε δύο βολές στα 3,8'', αλλά το τρίποντο από τα 10 μέτρα του Ντατόμε δεν βρήκε στόχο.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Το Ουλκέρ Σπορτς Χολ ήταν πάλι σχεδόν γεμάτο. Το παιχνίδι παρακολούθησαν 12.635 θεατές, αριθμός που ισοδυναμεί με την τρίτη καλύτερη φετινή επίδοση της Φενέρμπαχτσε μετά τους 12.821 που είδαν το ματς με τον Ολυμπιακό και τους 12.722 που βρέθηκαν στο παιχνίδι με την Ρεάλ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα, Πάστουσιακ, Νέντοβιτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-20, 39-46, 58-73, 80-82.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Γκρίν 3 (1), Μέλι 9 (1), Μαχμούτογλου 2, Κάλινιτς 4, Σλούκας 15 (4/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γκούντουριτς 11 (3), Βέσελι 12, Γκιουλέρ 2, Ντίξον 5 (1), Ντουβερίογλου, Ντατόμε 17 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ).

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 13, Τόμπσον 8, Γουόλτερς 14 (2/2 τρίποντα), Γουόκαπ 6, Βέστερμαν 6 (2/7 τρίποντα), Μιλάκνις 3 (1), Γουάιτ 3 (1), Γκριγκόνις 9 (2/2 δίποντα, 5/5 βολές), Ουλανόβας 20 (9/10 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 18/34 δίποντα, 9/18 τρίποντα, 17/20 βολές, 21 ριμπάουντ (16 αμυντικά - 5 επιθετικά), 15 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 12 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις Κάουνας: 24/34 δίποντα, 6/17 τρίποντα, 16/21 βολές, 27 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 7 επιθετικά), 16 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 13 λάθη

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η σειρά θα μεταφερθεί στο Κάουνας για τον 3ο και τον 4ο αγώνα. Το τρίτο ματς θα διεξαχθεί την Τρίτη 23 Απριλίου (20:00).

Photo credits: Eurokinissi