ΜΠΑΣΚΕΤ

Φενέρμπαχτσε - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 79-75: Θρίαμβος με διπλή ανατροπή

EUROLEAGUE / ΠΑΟ - ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)
EUROLEAGUE / ΠΑΟ - ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ενα τρομερό σερί στο τρίτο δεκάλεπτο και ένα ξέσπασμα στο τέταρτο, οδήγησαν τη Φενέρμπαχτσε στη νίκη επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας (79-75) που την κράτησε μόνη στην κορυφή της κατάταξης της EuroLeague 2018/19 (VIDEO).

Όταν στο πρώτο μέρος βρέθηκε να χάνει με 15 (33-48), η Φενέρμπαχτσε ήξερε ότι είχε ένα βουνό να ανέβει. Η ΤΣΣΚΑ ήταν σπουδαία μέχρι το 20', ωστόσο ένα τρομερό σερί 16-0 των Τούρκων τους κράτησε όρθιους και ένα εξίσου σημαντικό ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο τους έδωσε τη νίκη (79-75), τη 12η σε 13 αγώνες της EuroLeague 2018/19.

Μόνη στην κορυφή της κατάταξης η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς, στο 10-3 οι Μοσχοβίτες του Δημήτρη Ιτούδη. Κορυφαίος των γηπεδούχων ο Γιαν Βέσελι που έκανε σπουδαία δουλειά και στις δύο άκρες του γηπέδου, καθοριστική η συμβολή του Μάρκο Γκούντουριτς, πάλευε σαν θηρίο ο Γουίλ Κλάιμπερν για λογαριασμό των φιλοξενούμενων που σε δύο μέρες θα υποδεχθούν την Αναντολού Εφές στο γήπεδό τους.

Ο MVP

Ο Γιαν Βέσελι είναι σε τρομερή κατάσταση και δίκαια θεωρείται διεκδικητής του βραβείο του πολυτιμότερου παίκτη της σεζόν. Σε 33:27 απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας ο Τσέχος φόργουορντ/σέντερ είχε 19 πόντους από 6/9 δίποντα και 7/9 βολές, μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε δύο μπάλες και έκοψε ένα σουτ, για να συγκεντρώσει 33 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας είχε εκπληκτικά στατιστικά στο πρώτο μέρος με 78% στο δίποντο (14/18), 56% στο τρίποντο (5/9), γι' αυτό έφτασε να προηγείται με 15 πριν ο Γκούντουριτς γράψει το 36-48 του ημιχρόνου. Η Φενέρμπαχτσε πήρε τη νίκη με τρομερή προσπάθεια και παρά το γεγονός ότι πέτυχε μόλις τέσσερα τρίποντα σε 13 προσπάθειες, ενώ ο Βέσελι συγκέντρωσε το 1/3 της συνολικής της αξιολόγησης (33 από τις 99 μονάδες). Με μόλις ένα επιθετικό ριμπάουντ έκλεισε το ματς η ΤΣΣΚΑ, που δεν έκοψε σουτ των αντιπάλων της.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τον Χάκετ να μπαίνει με εκπληκτικό τρόπο στο ματς, η ΤΣΣΚΑ έδωσε από νωρίς τον δικό της ρυθμό στο παιχνίδι. Ο Ιταλός σκόραρε οκτώ πόντους με 1/1 δίποντο και 2/2 τρίποντα για το 6-13 στο τέταρτο λεπτό, η ομάδα του άντεξε στο σφυροκόπημα του Βέσελι που πάλευε μόνος εναντίον όλων και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +8 (18-26). Οι Μοσχοβίτες ήταν τρομερά αποτελεσματικοί στην επίθεση, η άμυνά τους δούλευε σε πολύ υψηλά επίπεδα, οι Χάινς - Κλάιμπερν κράτησαν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (27-41 στο 16') κι αν ο Γκούντουριτς δεν έκλεινε το πρώτο μέρος με τρίποντο από τη δεξιά γωνία για το 36-48, τα πράγματα θα ήταν ακόμη πιο δύσκολα για τους Τούρκους.

Η ομάδα του Ομπράντοβιτς μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο με σερί 16-0 για το 52-48 που ξεσήκωσε το κοινό, ο Σέρχιο πέτυχε τους πρώτους πόντους της ομάδας του μετά από έξι αγωνιστικά λεπτά, ακόμη κι έτσι όμως η ΤΣΣΚΑ στάθηκε όρθια, δεν τρόμαξε από την ατμόσφαιρα, δεν έχασε την ψυχραιμία της και με τρίποντο του Κλάιμπερν έκλεισε την περίοδο μπροστά με ένα καλάθι (60-62). Το σερί των Ρώσων έφτασε το 0-8 για το 60-67 στο 32', Ροντρίγκεθ - Χίγκινς - Κλάιμπερν έγραψαν το 67-74, ωστόσο και η Φενέρμπαχτσε δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα. Στο 38' ο Σλούκας μείωσε με βολές στον πόντο (73-74), ο Ντατόμε ισοφάρισε (75-75) με σουτάκι από τα πέντε μέτρα, ο Βέσελι έβαλε την ομάδα του μπροστά (77-75) κι ο Σλούκας κλείδωσε τη νίκη με βολές (79-75) σε ένα πραγματικά χορταστικό ντέρμπι.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Κατάμεστη η ULKER Sports Hall, με το κοινό (12139 θεατές) να παίζει σημαντικό ρόλο στη νίκη της Φενέρμπαχτσε.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο, Λοτερμόσερ, Ντιφάλα

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-26, 36-48, 60-62, 79-75

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Μέλι 9 (4/8 δίποντα, 1/3 βολές, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Κάλινιτς 10 (5/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Σλούκας 7 (1/2 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκούντουριτς 15 (3/8 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα), Βέσελι 19 (6/9 δίποντα, 7/9 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Ντίξον 5 (1), Ντατόμε 10, Λοβέρν 4

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 3 (1), Μπολομπόι, Πίτερς 5 (1), Ροντρίγκεθ 11 (1), Κλάιμπερν 17 (5/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χίγκινς 12 (2), Χάκετ 10 (2), Κουρμπάνοφ, Χάινς 6, Χάντερ 11 (5/7 δίποντα, 4 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 25/46 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 17/25 βολές, 37 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 14 επιθετικά), 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 20/34 δίποντα, 9/18 τρίποντα, 8/12 βολές, 21 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 1 επιθετικό), 15 ασίστ, 5 κλεψίματα, 11 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Φενέρμπαχτσε θα ταξιδέψει στην Ποντγκόριτσα για να παίξει την Πέμπτη με τη Μπουντούτσνοστ, ενώ η ΤΣΣΚΑ Μόσχας θα γυρίσει στη Ρωσία για να υποδεχθεί την Αναντολού Εφές.