Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ - Βαλένθια 75-73

Η Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ επικράτησε και της Βαλένθια με 75-73 και διατηρήθηκε στην πρώτη θέση του ομίλου, έχοντας το απόλυτο στις δύο αναμετρήσεις που έχει δώσει μέχρι τώρα.

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι η Φενέρ κατάφερε να πάρει μία τεράστια νίκη επί της Βαλένθια (75-73) στην Πόλη και ζευγάρωσε τις νίκες της στο top-16 της Ευρωλίγκα.

Οι παίκτες του Νέβεν Σπάχια με την βοήθεια του κόσμου πήραν το θετικό αποτέλεσμα και πλέον ατενίζουν το μέλλον με μεγαλύτερη αισιοδοξία, όσον αφορά την πρώτη θέση του ομίλου τους.

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού δεν έδειχνε ικανή να ξεφύγει στο σκορ σε κανένα σημείο της αναμέτρησης. Η Βαλένθια την πήγαινε... καρότσι και το ημίχρονο βρήκε τους Τούρκους με ένα οριακό προβάδισμα τεσσάρων πόντων (37-33). Στην επανάληψη τίποτα δεν άλλαξε. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν (54-52), αλλά οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που πανηγύρισαν την νίκη στο τέλος με 75-73, καθώς ο Ράφα Μαρτίνεζ δέχτηκε κόψιμο από τον Πρέλτζιτζ.

Για την Φενέρ ο Ονάν σημείωσε 22 πόντους, ενώ ο Τόμας σταμάτησε στους 15. Από την Βαλένθια ο Μαρτίνεζ με 14 πόντους και ο Σαβάνοβιτς με 11 ξεχώρισαν για την ομάδα του Πέσιτς.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 37-33, 54-52, 75-73.

Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ (Σπάχια): Ούκιτς 4, Τουρκσάν 14(2), Ονάν 22(3), Λαβρίνοβιτς 2, Γιασικεβίτσιους 4, Πεκέρ, Σαβάς 4, Τόμας 15(4), Πρέλτζιτζ 10.

Βαλένθια (Πέσιτς): Κουκ 4, Αουγκοστίν 6, Κλαβέρ 10(1), Λίτσουκ 8, Μαρτινεζ 14(1), Πιετρούς 4, Σαβάνοβιτς 11(1), Ντε Κολό 7(1), Γιαφτόκας 9.

Η βαθμολογία (σε 2 αγώνες): Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ 2-0, Βαλένθια 1-1, Ολυμπιακός 1-1, Ζαλγκίρις Κάουνας 0-2.