ΜΠΑΣΚΕΤ

Φενέρμπαχτσε - Νταρουσάφακα 100-79: Περίπατος για την σχεδόν... σβηστή Φενέρ

Fenerbahce's Jan Vesely reacts after scoring during the Final Four Euroleague semifinal basketball match against Zalgiris in Belgrade, Serbia, Friday, May 18, 2018. (AP Photo/Darko Vojinovic) AP

Η Φενέρμπαχτσε πάτησε όσο χρειάστηκε το γκάζι για να συντρίψει την Νταρουσάφακα 100-79 και να φτάσει τις επτά νίκες σε οκτώ αγώνες στην EuroLeague (VIDEO).

Η Φενέρμπαχτσε ήταν ώρες ώρες τόσο νωθρή στην Ούλκερ Σπορτς Αρίνα, που ανάγκασε πολλές φορές τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς να βγει από τα ρούχα του και να καλέσει τάιμ άουτ. Η διαφορά ποιότητας μεταξύ των δύο ομάδων ήταν όμως τόσο μεγάλη, που η Φενέρμπαχτσε συνέτριψε σχεδόν "σβηστή" την Νταρουσάφακα 100-79, φτάνοντας τις 7 νίκες σε 8 αγώνες στην EuroLeague .

Ο Μελίχ Μαχμούτογλου έβαλε 13 από τους 16 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο και άλλοι τέσσερις παίκτες σημείωσαν διψήφιο αριθμό για την Φενέρμπαχτσε, η οποία ξέφυγε από τα τέλη της πρώτης περιόδου με 15 πόντους διαφορά και δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 4/4 εντός έδρας. Η Νταρουσάφακα, από την άλλη, υπέστη την 6η συνεχόμενη ήττα της, παρά τις προσπάθειες των Μάικλ Έρικ (17 πόντοι) και Ρέι ΜακΚάλουμ (16 πόντοι, 7 ασίστ).

ΟMVP

Δύσκολα μπορείς να ξεχωρίσεις έναν παίκτη από μία απόλυτα ομαδική προσπάθεια. Οκτώ παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό στον δείκτη αξιολόγησης, με τους Μαχμούτογλου, Ντίξον να κουβαλούν την Φενέρμπαχτσε στο πρώτο ημίχρονο και τους Βέσελι - Λοβέρν - Γκούντουριτς να αναλαμβάνουν δράση στο δεύτερο. Αν αξίζει πάντως ένας το βραβείο του πολυτιμότερου παίκτη, αυτός μάλλον είναι ο Μελίχ Μαχμούτογλου, ο οποίος έβαλε 16 πόντους με 2/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/3 βολές και είχε το μεγαλύτερο νούμερο στον δείκτη αξιολόγησης (+19), που αποτελεί και ατομικό ρεκόρ στην EuroLeague.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οκτώ σουτ έχασε όλα κι όλα στο δεύτερο ημίχρονο η Φενέρμπαχτσε! Η ομάδα του Ομπράντοβιτς είχε 9/14 σουτ στην τρίτη περίοδο και 10/13 στην τέταρτη, δηλαδή συνολικά 19/27 σουτ. Με τέτοια ποσοστά φυσικά και δεν θα μπορούσε να απειληθεί από την Νταρουσάφακα, την ομάδα με την χειρότερη άμυνα στην EuroLeague μακριά από το γήπεδό της.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι δύο ομάδες άργησαν να βρουν ρυθμό στην Ούλκερ Σπορτς Αρίνα και ειδικά η Νταρουσάφακα, καθώς χρειάστηκε 4 λεπτά για να βάλει το πρώτο της καλάθι και άρχισε το παιχνίδι με 0/8 σουτ και 2 λάθη. Η ομάδα του Αχμέτ Τσακί δεν έχασε πάντως τόσο γρήγορα την επαφή με το σκορ, κι αυτό διότι η Φενέρμπαχτσε δεν ήταν κι αυτή τόσο "καυτή" στο ξεκίνημα του ματς, σημειώνοντας μόνο επτά πόντους στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς δεν άργησε πολύ βέβαια να πάρει μπροστά.

Ένα σερί 12-0 στα τελευταία δυόμισι λεπτά της πρώτης περιόδου αποδείχθηκε αρκετό, προκειμένου η Φενέρμπαχτσε να κλείσει το δεκάλεπτο με σκορ 25-10 και να βάλει το νερό στο αυλάκι. Παρότι δεν κατάφερε να ξεφύγει περισσότερο στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Φενέρ διατήρησε σταθερά ένα προβάδισμα ασφαλείας, έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με σκορ 46-37 και δεν ανησύχησε ούτε στο σημείο που η Νταρουσάφακα πλησίασε μέχρι τους πέντε πόντους στο 24' (50-45), εκμεταλλευόμενη τα επιθετικά ριμπάουντ.

Οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν συνολικά παραπάνω ριμπάουντ, είχαν 12 επιθετικά και έβαλαν 15 πόντους από αυτά. Δεν διέθεταν όμως ούτε την ποιότητα, ούτε το βάθος για να αντέξουν μέχρι τέλους απέναντι στην Φενέρμπαχτσε, η οποία ανέβασε πάλι την διαφορά μέχρι τους 12 πόντους στο 30' (68-56) και την επέκτεινε μέχρι το +18 στην τέταρτη περίοδο (74-56 στο 31'). Η διαφορά δεν έπεσε σε κανένα σημείο κάτω από τους εννέα πόντους (77-68 στο 34') από εκεί και πέρα, ανέβηκε μέχρι τους 22 στο 39' (98-76) και κάπως έτσι η Φενέρμπαχτσε έφτασε εύκολα στην έβδομη νίκη της σε οκτώ αγώνες.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Αρκετό κόσμο είχε η Ούλκερ Σπορτς Αρίνα για τον 4ο φετινό εντός έδρας αγώνα της Φενέρμπαχτσε στην EuroLeague. Πάντως, οι 7.380 θεατές που παρακολούθησαν το παιχνίδι, ήταν οι λιγότεροι που έχουν δώσει το "παρών" φέτος σε εντός έδρας αγώνα της Φενέρ στην διοργάνωση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιαβόρ, Μπελόσεβιτς, Σούκις.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-10, 46-37, 68-56, 100-79.

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Γκριν 2, Μέλι 7, Μαχμούτογλου 16 (3/4 τρίποντα), Κάλινιτς 7, Σλούκας 5, Γκούντουριτς 13 (5/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Βέσελι 13, Γκιουλέρ 2, Ντίξον 15, Ντουβερίογλου 2, Ντατόμε 5 (8 ριμπάουντ), Λοβέρν 13 (6/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ).

Νταρουσάφακα (Τσακί): ΜακΚάλουμ 16 (6/10 δίποντα, 7 ασίστ), Οζμιζράκ 4, Κοσούτ 4, Ντεμίρ 3, Κιντ 2, Οζντεμίρογλου 2, Σαβάς 8, Μπράουν 4, Πέινερς 6, Ντίμπλερ 6, Εβανς 7, Ερικ 17 (5/7 δίποντα, 7/13 βολές).

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 28/42 δίποντα, 9/20 τρίποντα, 17/21 βολές, 30 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 5 επιθετικά), 22 ασίστ, 6 λάθη, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά της Νταρουσάφακα: 25/44 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 17/27 βολές, 31 ριμπάουντ (19 αμυντικά + 12 επιθετικά), 20 ασίστ, 11 λάθη, 3 κλεψίματα, 1 κόψιμο.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων:Στο Τελ Αβίβ θα ταξιδέψει η Φενέρμπαχτσε, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Μακάμπι (22/11, 21:05) στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της EuroLeague. Η Νταρουσάφακα θα υποδεχτεί την ίδια ημέρα (22/11, 19:15) την άλλη τουρκική ομάδα, την Αναντολού Εφές.

Photo credits: Eurokinissi