Φενέρμπαχτσε - Αρμάνι Μιλάνο 77-74

Μετά από ένα παιχνίδι, που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, η Φενέρμπαχτσε επικράτησε της Αρμάνι Μιλάνο με 77-74.

Το παιχνίδι ανάμεσα στην Φενέρμπαχτσε και την Αρμάνι Μιλάνο αναμενόταν εξ αρχής ενδιαφέρον. Και ήταν μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα. Εκεί μίλησε η κλάση του Άντριου Γκάουντλοκ και η αστοχία των φιλοξενούμενων, που καθόρισε το αποτέλεσμα υπέρ της Τουρκικής ομάδας, στην πρεμιέρα της Euroleague.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του αγώνα

Ο Αμερικανός, απόκτημα του καλοκαιριού από την Ούνικς Καζάν, ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της ομάδας του, καθώς πέτυχε 19 πόντους. Σηαμντική ήταν και η συνεισφορά του Νεμάνια Μπιέλιτσα, που πρόσθεσε 11 πόντους. Από πλευράς Αρμάνι Μιλάνο, ο Αλεσάντρο Τζεντίλε ήταν πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 15 πόντους, ενώ οι Μέλι και Σάμουελς είχαν από 12 πόντους ο καθένας.

Το ξεκίνημα του αγώνα άνηκε στην Φενέρμπαχτσε, η οποία κατάφερε να πάρει προβάδισμα 8 πόντων, μετά από τρίποντο του Γκάουντλοκ (10-2, 3'). Ο γκαρντ των γηπεδούχων συνέχισε να είναι αποτελεσματικός, διατηρώντας το προβάδισμα για την ομάδα του (15-7 στο 5'). Η αντίδραση των Ιταλών δεν άργησε να έρθει, με μπροστάρηδες τους Σάμουελς και Μπρουκς, μείωσε σε 18-13 στο 7'. Ο Βέσελυ μπήκε κι αυτός με τη σειρά του στο κλίμα του αγώνα και με διαδοχικά καλάθια, αλλά και με τους Χίκμαν και Ζόριτς να βοηθούν επιθετικά, το δεκάλεπτο έκλεισε με την Φενέρμπαχτσε στο +11 (26-15).

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μαζέψουν την διαφορά στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, όμως οι Τούρκοι διατηρούσαν τον έλεγχο της αναμέτρησης (35-26 στο 13').Οι γηπεδούχοι "χτύπησαν" από το ζωγραφιστό και με καλάθια των Πρέλτζιτς και Ερντέν αύξησαν το προβάδισμά τους (39-30, 16'). Ο Νικολό Μέλι πήρε την Αρμάνι στις πλάτες του και με 10 συνεχόμενους πόντους το 39-30 έγινε 39-40 στο 19'. Ο Τζεντίλε, με βολές, διαμόρφωσε το 39-43, όμως ο Ζόριτς σκόραρε και μείωσε στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (41-43).

Δυνατά μπήκαν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφεραν να ανακτήσουν το προβάδισμα στο σκορ με προσπάθειες των Γκάουντλοκ και Σαβάς (47-45, 23'). Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ για αρκετή ώρα (55-55, 26'). Ο Σάμουελς, όμως, χάρη σε καλάθι και φάουλ διαμόρφωσε το 57-58, το οποίο ήταν σκορ δεκαλέπτου.

Αποφασισμένοι να ανακτήσουν τα ηνία της αναμέτρησης μπήκαν οι παίκτες της Φενέρμπαχτσε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Το πείσμα τους επιβραβεύτηκε και με καλάθια από Γκάουντλοκ και Μπιέλιτσα οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα 4 πόντων (64-60, 33'). Οι Ιταλοί έμειναν κοντά στο σκορ με τον Χάκετ (66-64, 34'). Τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα ο Μος έκλεψε τη μπάλα και με κάρφωμα έδωσε και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του (68-69). Ένα επί μέρους 5-0 από Χίκμαν και Μπιέλιτσα έστειλαν στο +4 την Φενέρ (73-69). Στα 49 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα ο Γκάουντλοκ με τρίποντο έστειλε στο +5 την ομάδα του (76-71). Το φινάλε του αγώνα βρήκε την Φενέρμπαχτσε νικήτρια με 77-74.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 41-43, 57-58, 77-74.