Φενέρμπαχτσε - Αναντολού Εφές 84-66: Στο δικό της μοναχικό μονοπάτι

EUROLEAGUE / ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI)
EUROLEAGUE / ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Την 21η νίκη της σε 24 αγώνες της EuroLeague 2018/19 πανηγύρισε η Φενέρμπαχτσε, που πέρασε εύκολο βράδυ απέναντι στη συμπολίτισσα Αναντολού Εφές.

Ανίκητη... Ανώτερη, πιο ισορροπημένη, πιο έτοιμη γι' αυτό το ντέρμπι, η Φενέρμπαχτσε επικράτησε της Αναντολού Εφές 84-66 για την 24η αγωνιστική της EuroLeague 2018/19 και συνεχίζει στον δικό της μοναχικό δρόμο προς τα playoffs της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς ξεκίνησε με δίδυμο τους Ντίξον - Γκριν στα γκαρντ, δεν μπήκε καλά στον αγώνα, αλλά οι πρώτες αλλαγές του Σέρβου τεχνικού ισορρόπησαν την κατάσταση και ένα σερί 16-0 ήταν αρκετό για να κόψει τα πόδια των φιλοξενούμενων. Νίκολα Κάλινιτς, Τζίτζι Ντατόμε και Κώστας Σλούκας ήταν οι τρεις που ξεχώρισαν, την ώρα που ο Άντριεν Μορμάν πάλευε μόνος εναντίον όλων και ήταν ο μοναδικός που διασωζόταν από τους φιλοξενούμενους. Όλα αυτά, μία εβδομάδα πριν η ομάδα του Αταμάν υποδεχθεί τη Μπαρτσελόνα σε ματς που ίσως κρίνει την τέταρτη θέση της κανονικής περιόδου και το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs.

Ο MVP

Τρεις ξεχώρισαν από τη Φενέρμπαχτσε το βράδυ της Πέμπτης (28/2), κορυφαίος όλων ήταν όμως ο Νίκολα Κάλινιτς που ήταν για ακόμη μια φορά τρομερά κοντρολαρισμένος και στις δύο άκρες του παρκέ. Ο Σέρβος σκόραρε 15 πόντους με 3/6 δίποντα και 3/4 τρίποντα, έπαιξε εξαιρετικές άμυνες, μάζεψε τρία ριμπάουντ, μοίρασε ισάριθμες ασίστ και συνεχίζει εντυπωσιακά την κορυφαία σεζόν της καριέρας του σε αυτό το επίπεδο.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Χωρίς βολή έκλεισε το πρώτο μέρος η Φενέρμπαχτσε, ενώ η Αναντολού Εφές είχε 0/3! Τρομερό το ποσοστό των γηπεδούχων στο τρίποντο (56% με 14/25), πολύ χαμηλό εκείνο των φιλοξενούμενων (32% με 7/22), την ώρα που ο Βασίλιε Μίτσιτς έμενε στους δύο πόντους από 1/7 σουτ και ο Μπράιαντ Ντάνστον στους τέσσερις σε 22 λεπτά. Πολύ καλός στην εκτέλεση ο Κώστας Σλούκας που είχε 3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα και 2/2 βολές, είχε όμως και έξι από τα 12 λάθη της ομάδας του.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με δίδυμο στα γκαρντ του Ντίξον - Γκριν ξεκίνησε το ματς η Φενέρμπαχτσε, που δεν είχε αποτελεσματική άμυνα και βρέθηκε πίσω (9-17) χάρη στα καλά ποσοστά της Εφές και κυρίως του Λάρκιν που πέτυχε δύο γρήγορα τρίποντα. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς απάντησε με ένα 11-0 για να κλείσει το δεκάλεπτο μπροστά με τρεις (20-17), ο Σλούκας πήγε το σερί στο 16-0 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι έμειναν χωρίς σκορ για επτά λεπτά (!) και κάπως έτσι οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με δεκατρεις (40-27) λίγο πριν το ημίχρονο.

Πιο έτοιμοι οι παίκτες της Φενέρ γι' αυτό το ματς, ειδικά οι Κάλινιτς - Ντατόμε, κράτησαν την Εφές σε απόσταση ασφαλείας στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, έπιασαν την εικοσάρα (53-33 στο 25') και δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω. Οι παίκτες του Αταμάν, πλήν του Μορμάν, ήταν εκτός τόπου και χρόνου, με τον Γάλλο να κλείνει με τρίποντο πίσω από το κέντρο το τρίτο δεκάλεπτο (57-47), αλλά να μην καταφέρνει κάτι περισσότερο. Η Φενέρμπαχτσε κράτησε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο, πήγε στο 68-50 και κλείδωσε την 21η νίκη της σε 24 αγώνες της φετινής EuroLeague.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 11690 θεατές παρακολούθησαν την αναμέτρηση σύμφωνα με τη EuroLeague.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόσερ, Περούγκα, Παστούσιακ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-17, 43-29, 57-47, 84-66

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Γκριν 2, Μέλι 4 (6 ριμπάουντ), Μαχμούτογλου, Κάλινιτς 15 (3/4 τρίποντα), Μπιμπέροβιτς 4, Σλούκας 17 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 λάθη), Γκούντουριτς 11 (3/4 τρίποντα), Βέσελι 8 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Ντίξον 8 (2), Ντουβερίολου 2, Ντατόμε 13 (3/5 τρίποντα)

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 13 (3/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπομπουά 5 (1), Μπαλμπάι, Μότουμ 4, Σανλί 2, Μορμάν 18 (2), Τουντσέρ, Πλάις 11, Μίτσιτς 2, Άντερσον 5 (1), Ντάνστον 4, Σιμόν 2

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 19/38 δίποντα, 14/25 τρίποντα, 4/4 βολές, 33 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 7 επιθετικά), 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 5 κοψίματα, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 18/36 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 9/16 βολές, 28 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 8 επιθετικά), 14 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 12 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Φενέρμπαχτσε θα παίξει στη Μαδρίτη με τη Ρεάλ (7/3 στις 22:00), ενώ η Αναντολού Εφες θα υποδεχθεί τη Μπαρτσελόνα στην Κωνσταντινούπολη (8/3 στις 19:30).