Φαβορί για την 2η θέση η Φενέρμπαχτσε, κέρδισε με 73-64 την Χίμκι

Μία κυνική Φενέρμπαχτσε εμφανίστηκε στην Ρωσία και παίζοντας όσο καλά χρειαζοταν κέρδισε με 73-64 την Χίμκι. Μία τεχνική ποινή του Τόμας Ρόμπινσον άλλαξε όλα τα δεδομένα. Στο χέρι της ομάδας του Ομπράντοβιτς πλέον η 2η θέση.

Απέμεναν περίπου 2 λεπτά για το τέλος της τρίτης περιόδου του αγώνα της Χίμκι με την Φενέρμπαχτσε, με το σκορ στο 52-52, όταν ο Τόμας Ρόμπινσον έκανε φάουλ στον Κώστα Σλούκα. Ακολούθως ο Αμερικανός θεώρεισαι σωστό να προσπαθήσει να πάρει την μπάλα από τα χέρια του Έλληνα γκαρντ χτυπώντας τα χέρια του και χρεώθηκε με τεχνική ποινή. Τρία λεπτά αργότερα, στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, το σκορ ήταν 64-53. Το ματς είχε σταματήσει να είναι ντέρμπι και η Φενέρμπαχτσε είχε πάρει μία διαφορά ασφαλείας. Και τα δεδομένα δεν θα άλλαζαν μέχρι το φινάλε, με την πρωταθλήτρια Ευρώπης να παίρνει τη νίκη με 73-64.

Με αυτή τη νίκη η Φενέρμπαχτσε βρίσκεται ουσιαστικά αγκαλιά με την δεύτερη θέση , αφού έχει ρεκόρ 21-8 έναντι 19-9 του τρίτου Ολυμπιακού. Κοινώς, με νικη την τελευταία αγωνιστική επί της Μάλαγα - ή μία ήττα των "ερυθρόλευκων" σε ένα από τα δύο τελευταία παιχνίδια - θα είναι σίγουρα στην δεύτερη θέση. Όσο για την Χίμκι, πλέον είναι εξαιρετικά πιθανό το σενάριο να καταλήξει στην 7η θέση, κάτι που σημαίνει ότι οι δύο αντίπαλοι ενδέχεται να συναντηθούν ξανά στα playoffs.

Η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, ξεφεύγοντας με 0-7. Η Χίμκι ωστόσο απάντησε άμεσα με ένα σερί 8-0 για να προηγηθεί με 8-7 ( με τον Σβεντ στο μεσοδιάστημα να σπάει το ρεκόρ πόντων από έναν παίκτη στην ιστορία της EuroLeague ). Έκτοτε οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με την Φενέρμπαχτσε να προηγείται με 20-18 χάρη σε buzzer-beater τρίποντο του Κώστα Σλούκα.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι δύο ομάδες συνέχισαν στο ίδιο τέμπο. Όλα αυτά όμως μέχρι περίπου 2 λεπτά πριν το τέλός της τρίτης περιόδου, όταν με το σκορ στο 52-52 ο Τόμας Ρόμπινσον υπέπεσε σε φάουλ στον Σλούκα και ακολούθως χρεώθηκε με τεχνική ποινή. Αυτό το γεγονός ήταν και που άλλαξε τις ισορροπίες Τρία αγωνιστικά λεπτά αργότερα το σκορ ήταν 64-53 για τους Τούρκους, πο έκτοτε δεν κοίταξαν ξανά πίσω παρά τις προσπάθειες των παικτών της.

O MVP

Ο Νίκολο Μέλι ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος κάτω από τα καλάθια. Ο Ιταλός φόργουορντ ήταν απολαυστικός, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 12 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 27 βαθμούς στο σύστημα ranking, όντας ο MVP της αναμέτρησης.

TO ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Φενέρμπαχτσε εκτέλεσε 27 βολές έναντι 13 της Χίμκιμ, δείγμα της περισσότερης έντασης που έβγαλε στο παρκέ, σε μία αναμέτρηση που η διαφορά στα φάουλ ήταν μικρή, αφού η μεν Φενέρμπαχτσε χρεώθηκε με 22, η δε Χίμκι με 25.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στην τεχνική ποινή του Τόμας Ρόμπινσον. Με το παιχνίδι να είναι ντέρμπι μέχρι εκείνο το σημείο, τα νεύρα του Αμερικανού έβγαλαν εκτός ρυθμού την Χίμκι που βρέθηκε ξαφνικά στην θέση του κυνηγού.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στην "Mytishchi Arena" της Χίμκι βρέθηκαν 5.113 φίλαθλοι, μεταξύ των οποίων περίπου είκοσι με διακριτικά της Φενέρμπαχτσε.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρσία Γκονζάλεθ (Ισπανία), Ρότσα (Πορτογαλία), Χόρντοβ (Κροατία).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-20, 38-37, 59-53, 64-73

ΧΙΜΚΙ (Μπαρτζώκας): Ρόμπινσον 4 (4 ριμπάουντ), Σβεντ 19 (5/9 τρίποντα, 8 ασίστ), Βιάλτσεφ 4 (1), Ζάιτσεφ 8 (2), Μάρκοβιτς (0/7 σουτ), Μόνια, Γκιλ 12 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Τζένκινς 8 (1), Τόμας 10 (7 ριμπάουντ).

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Τόμπσον 7, Μέλι 12 (10 ριμπάουντ), Ουάναμεϊκερ 14 (1), Σλούκας 11 (2), Νάναλι 12 (2), Γκούντουριτς, Κάλινιτς 2, Ντίξον 8 (2), Ντουβερίογλου 1 (6 ριμπάουντ), Ντατόμε 6

Ομαδικά στατιστικά - Χίμκι: 12/30 Δίποντα, 11/29 τρίποντα, 7/13 βολές, 14-13 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 3 κλεψίματα, 8 λάθη, 1 κόψιμο.

Ομαδικά στατιστικά - Φενέρμπαχτσε: 15/31 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 22/27 βολές, 22-11 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 3 κλεψίματα, 8 λάθη, 3 κοψίματα

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Χίμκι αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Μπαρτσελόνα στις 5 Απριλίου στο πλαίσιο της 30ης - και τελευταίας - αγωνιστικής της EuroLeague. Την ίδια μέρα η Φενέρμπαχτσε θα υποδεχθεί τη Μάλαγα.