ΜΠΑΣΚΕΤ

ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Αρμάνι Μιλάνο 73-88

Σπουδαίο "διπλό" για την Αρμάνι Μιλάνο η οποία ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στην Ευρωλίγκα, νικώντας την ΤΣΣΚΑ στη Ρωσία με σκορ 88-73

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας δεν κατάφερε να αντισταθεί στις... ορέξεις της Αρμάνι Τζινς Μιλάνο η οποία πέτυχε μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 88-73 μέσα στη Ρωσία.

Εκπληκτικός ο Πεσέροφ που τελείωσε το ματς με 23 πόντους και οδήγησε εκ του ασφαλούς την ομάδα του στη νίκη. Πολύ καλοί και οι Φίνλεϊ και Μαντσινέλι με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Η Αρμάνι Μιλάνο εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο το νωθρό ξεκίνημα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας και επέβαλε εξαρχής το ρυθμό της, χτίζοντας από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο μια διαφορά. Το 17-26 του δεκαλέπτου ήταν μόνο η αρχή για την ιταλική ομάδα η οποία ανέβασε κι άλλο την απόδοσή της στην β' περίοδο.

Στο 17' με τον Μασιούλις βρέθηκε στο +14, ενώ ένα τρίποντο του ασταμάτητου Πεσέροφ έκανε το 29-52 του ημιχρόνου στέλνοντας την Αρμάνι στα αποδυτήρια με προβάδισμα 23 (!) πόντων.

Στην επανάληψη, η ΤΣΣΚΑ προσπάθησε να αντιδράσει αλλά η διαφορά ήταν πολύ μεγάλη για να γεφυρωθεί σε ένα δεκάλεπτο και μάλιστα κόντρα σε μία ομάδα που έπαιζε σαν αφηνιασμένη. Η διαφορά στο τέλος της γ' περιόδου είχε πέσει μόλις κατά πέντε πόντους (54-72) και οι Ρώσοι πάλευαν μάταια να ξαναμπούν στο παιχνίδι.

Στο 34' ο Χόλντεν μείωσε στους 12 (62-74) με τρίποντο, αλλά η απάντηση του Πεσέροφ ήταν άμεση και αποστομωτική από τα 6.75μ. Το ίδιο έκανε και στο 36' όταν με νέο τρίποντο έγραψε το 67-83, "ποδοπατώντας" τις ελπίδες των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 29-52, 54-72, 73-88.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Κουρμπανόφ, Μπίκοφ, Σμόντις 8(2), Σισκάουσκας 6(1), Χόλντεν 3(1), Βοροντσέβιτς 11(1), Λάνγντον 2, Μαριάνοβιτς 8, Σβεντ 7(1), Σοκολόφ 13, Γκόρντον 15(1).