Σολέ - Λιέτουβος Ρίτας 73-69

Την πρώτη της νίκη στην Ευρωλίγκα πέτυχε η Σολέ η οποία εκμεταλλευόμενη την έδρα της νίκησε 73-69 τη Λιέτουβος Ρίτας για την 3η αγωνιστική

Η ομάδα του Ερμάν Κουντέρ στηρίχθηκε στον Ράνταλ Φάλκερ ο οποίος έκανε νταμπλ νταμπλ με 11 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Η γαλλική ομάδα προηγήθηκε 36-27 στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης, τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 20-1 μέσα σε έξι λεπτά, καθώς οι Λιθουανοί είχαν ξεφύγει με 16-26 στο 12'.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι εξακολούθησαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα αλλά στο τέλος ήταν απελπιστικά άστοχοι από τα 6.75μ.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 37-33, 53-49, 73-69.

Σολέ (Κουντέρ): Κοζέρ 20 (5ρ., 2ασ.), Ρόμπινσον, Βεμπόμπ 4, Μέχια 8, Μαρκίς 4, Λεονάρντ, Φάλκερ 11 (14ρ.), Αβντάλοβιτς 15, Νέλσον 6, Ντιαρά 5.

Λιέτουβος (Τριφούνοβιτς): Μπαμπράουσκας, Σίκσνιους, Μιλόσεβιτς 5, Μπιέλιτσα 8 (7ρ.), Γκετσεβίτσιους 19 (3κλ.), Βαλαντσιούνας 4, Νιούλεϊ 6, Γιομάντας 3, Ναλγκά, Ελ Αμίν 8, Μπαϊράμοβιτς 16.