EuroLeague 2019/20: Τα αποτελέσματα, η κατάταξη και το πρόγραμμα

Ο Ολυμπιακός κέρδισε εντός έδρας την Αρμάνι Μιλάνο, για να φτάσει σε απόσταση βολής από την οκτάδα. Έκτος ο Παναθηναϊκός. Δείτε πώς διαμορφώθηκε η κατάταξη της EuroLeague 2019/20 στην 11η αγωνιστική.

Η σπουδαία άμυνα που έπαιξε μετά το πρώτο δεκάλεπτο και η κατακόρυφη άνοδος στα ποσοστά ευστοχίας στα τρίποντα, βοήθησαν τον Ολυμπιακό να κερδίσει εντός έδρας την Αρμάνι Μιλάνο (91-70) και να φτάσει πλέον σε απόσταση βολής από την οκτάδα! Οι ερυθρόλευκοι ήταν κυρίαρχοι μετά την ανάπαυλα και έκαναν σμπαράλια την ιταλική ομάδα, που έφτασε τις τρεις ήττες στους τέσσερις τελευταίους αγώνες.

Μ' αυτά και μ' αυτά, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ κέρδισε ακόμη μία θέση, όντας πλέον έκτος.

Η βραδιά ξεκίνησε εντυπωσιακά, δεδομένης της εμφάνισης του Σέιν Λάρκιν απέναντι στην Μπάγερν. Ο γκαρντ της Αναντολού Εφές έβλεπε το αντίπαλο καλάθι σαν βαρέλι, σταμάτησε στους 49 πόντους (με 10/12 τρίποντα) και οδήγησε την τουρκική ομάδα σε εύκολη εντός έδρας νίκη επί των παικτών του Ντέγιαν Ράντονιτς, ο οποίος έκανε ό,τι μπορούσε, αλλά ήταν αδύνατο να τον περιορίσει.

Η νίκη επί της γερμανικής ομάδας έφερε μάλιστα την Αναντολού Εφές στην κορυφή της κατάταξης μετά την ολοκλήρωση της 11ης αγωνιστικής, αφού λίγη ώρα αργότερα η ΤΣΣΚΑ Μόσχας άλωσε την έδρα της Μπαρτσελόνα. Οι Πρωταθλητές Ευρώπης του Δημήτρη Ιτούδη πήραν μια εμφατική νίκη και θύμισαν σε όλους ποια ομάδα έχει στην κατοχή της, το βαρύτιμο τρόπαιο της EuroLeague.

Εκτός έδρας επικράτηση για τη Ρεάλ Μαδρίτης, σε βάρος της Ζενίτ. Ένα παιχνίδι που από περίπατος (+20 στο 24') έγινε ντέρμπι στην τελευταία περίοδο, πριν τα συνεχόμενα ισπανικά τρίποντα βάλουν τέλος σε κάθε φιλοδοξία ανατροπής των γηπεδούχων.