EUROCUP

Ολυμπιακός - Βαλένθια 75-78: Κλώτσησε την ευκαιρία

Εκανε τρομερή προσπάθεια, στο τέλος όμως η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού ηττήθηκε από τη Βαλένθια στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας για την πέμπτη αγωνιστική του EuroCup 2019/20.

Ήθελε, αρχικά, νίκη για να προκριθεί στην επόμενη φάση του EuroCup και στη συνέχεια και μια καλή διαφορά για να διεκδικήσει ακόμη και την πρώτη θέση του ομίλου της, όμως η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού δεν τα κατάφερε το βράδυ της Τετάρτης (27/11) και ηττήθηκε στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας από τη Βαλένθια για την πέμπτη αγωνιστική του EuroCup 2019/20.

Μοιραία η Τζέσικα Τόμας, που αστόχησε σε λέι-απ στο -2 και στη συνέχεια έκανε βήματα στο -3, μόνο με θαύμα θα μείνουν εκτός συνέχειας οι ερυθρόλευκες. Αν η επόμενη αντίπαλός τους, Τσεγκλέντ, ηττηθεί την Πέμπτη (28/11) από τη Ναμούρ, τότε ο τελευταίος αγώνας της φάσης των ομίλων θα είναι αδιάφορος. Σε διαφορετική περίπτωση, θα πρέπει να μη χάσουν με περισσότερους από 40 πόντους στην Ουγγαρία για να συνεχίσουν στα playoffs με στόχο το Top-16 της διοργάνωσης.

Οι ερυθρόλευκες μπήκαν εντυπωσιακά στο ματς, έκαναν μια εξαιρετική πρώτη περίοδο (20-14), στη συνέχεια όμως δεν είχαν ανάλογη συνέπεια σε άμυνα κι επίθεση, ενώ η εικόνα τους ήταν κακή στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Βαλένθια το πήρε με επί μέρους σκορ 26-10 για να χτίσει προβάδισμα 13 πόντων (62-49), ωστόσο το ξέσπασμα του Ολυμπιακού που ακολούθησε, ήταν εκπληκτικό.

Οι παίκτριες του Γιώργου Παντελάκη μπήκαν με ένα φοβερό 14-0 στο τέταρτο δεκάλεπτο, πέρασαν μπροστά (63-62 στο 35') και έδωσαν έναν άγριο χαρακτήρα στο ματς. Η Τόμας έβαλε μεγάλο τρίποντο ισοφάρισης στα 37.6" (73-73), όμως ένα αχρείαστο φάουλ έδωσε βολές στις Ισπανίδες που δεν αστόχησαν (73-75), πριν η Τόμας αστοχήσει σε λέι-απ, η Τολόσα βάλει 1/2 για το 73-76 και η Αμερικανίδα του Ολυμπιακού κάνει βήματα για να κρίνει εκεί το ματς.

Χάθηκε έτσι η απευθείας πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης από το βράδυ της Τετάρτης. Η κατάσταση θα είναι πιο ξεκάθαρη το βράδυ της Πέμπτης (28/11), όταν θα έχουν ολοκληρωθεί οι αγώνες σε όλους τους ομίλους της διοργάνωσης, ενώ το τελευταίο ματς του Ολυμπιακού θα γίνει στις 5/12 στην Ουγγαρία απέναντι στην ουραγό Τσεγκλέντ, την οποία οι ερυθρόλευκες είχαν νικήσει με 93-53 στο ΣΕΦ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάριτσιτς, Πάρλακ, Κρούγκλοβ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-14, 39-36, 49-62, 75-78

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Γέμελος 14 (5/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ), Γκρέιβς 15 (4/10 δίποντα, 7/8 βολές, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γιουρτσένκοβα 9, Παυλοπούλου 2 (1/7 σουτ), Τόμας 14 (3/10 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Κοσμά 2, Νικολοπούλου 3, Σωτηρίου, Σπυριδοπούλου 6 (1), Σταμάτη 7 (1), Σταμολάμπρου 3 (1)

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Λόπεζ): Ντίαθ, Κάσας 16 (3/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Γκόμεθ 14 (2/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 7/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 6 λάθη), Τολόσα 12 (1), Ραϊζινγκέροβα 4, Μπράουν 9 (5 ριμπάουντ), Ντε Χουάν, Ραμάν 2, Ερέρα, Τιρέρα 21 (9/14 δίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ)