EUROCUP

Άλμπα Βερολίνου - Βαλένθια 95-92: "Ζωντανοί" στην παράταση οι Γερμανοί

RAINER JENSEN/DPA VIA AP

Η Άλμπα Βερολίνου νίκησε στην παράταση (κ.α. 83-83) την Βαλένθια με 95-92 και ισοφάρισε σε 1-1 την σειρά των τελικών του EuroCup, η οποία θα κριθεί στην Ισπανία (15/4, 21:30).

Η Άλμπα Βερολίνου λύγισε στην παράταση (κ.α. 83-83) την Βαλένθια με 95-92 και οδήγησε την σειρά των τελικών του EuroCup σε τρίτο παιχνίδι. Η ομάδα του Άιτο Ρενέσες ισοφάρισε την σειρά και όλα πλέον θα κριθούν στον αγώνα της Δευτέρας (15/4, 21:30) στην Ισπανία. Θυμίζουμε πως η ομάδα που θα κατακτήσει το τρόπαιο, θα εξασφαλίσει και την συμμετοχή της στην EuroLeague της νέας αγωνιστικής περιόδου.

Οι γηπεδούχοι με λέι απ του Πέιτον Σίβα 2,2 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης, έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση, καθώς στον εναπομείναντα χρόνο ο Ρόκας Γκιεντράιτις έκλεψε την μπάλα από τον Σαμ Βαν Ρόσομ και αστόχησε σε τρίποντο. Οι γηπεδούχοι στο έξτρα πεντάλεπτο είχαν περισσότερες δυνάμεις, προηγήθηκαν με 93-88 (44') και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη παρά την αντίδραση των φιλοξενούμενών τους. Ο Ματ Τόμας αστόχησε σε τρίποντο κι έδωσε την ευκαιρία στον Λουκ Σίκμα να γράψει το 95-92 με 2/2 βολές (44:50). Η Βαλένθια είχε ακόμα μία ευκαιρία, αλλά δεν την εκμεταλλεύτηκε, καθώς η μπάλα στο σουτ τριών πόντων του Ματ Τόμας βρήκε σίδερο.

Οι Ρόκας Γκιεντράιτς (17 πόντοι), Πέιτον Σίβα (14 πόντοι, 6 ασίστ), Μάρτιν Χέρνανσον (14 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ) και Λουκ Σίκμα (15 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ) ξεχώρισαν από την πλευρά της γερμανικής ομάδας, ενώ ο Σαμ Βαν Ρόσομ (22 πόντοι, 6/8 τρίποντα) και ο Σαν Εμετέριο (16 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Βαλένθια.

Δεκάλεπτα: 23-211. 42-39, 62-59, 83-83, 95-92

Άλμπα Βερολίνου (Ρενέσες): Σαϊμπού 2, Σίβα 14 (1 τρίποντα, 6 ασίστ), Γκίφι 11, Σνάιντερ, Χέρμανσον 14 (6 ασίστ), Βάγκνερ 6 (2), Γκιεντράιτις 17 (4), Τίμαν 7, Κλίφορντ 5, Νόκο 4, Σίκμα 15 (1 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Βαλένθια (Πονσαρνάου): Αμπάλντε 4, Λαμπεϊρί 5, Ντιότ 2, Βαν Ρόσομ 22 (6/8 τρίποντα, Τόμας Γ. 15 (2), Τόμπι 3, Ντούμπλιεβιτς 9, Σαν Εμετέριο 16 (2), Τόμας Μ. 5 (1), Σάστρε 6 (2), Ντόρνεκαμπ 5 (1).