EUROCUP

Ο Μαυροκεφαλίδης στέλνει την ΑΕΚ στους 32!

Η ΑΕΚ πήρε το... θρίλερ με την Κράσνι Όκτιαμπρ στην παράταση με 78-82 (70-70 κ.α.), έκανε το 4-2 στον ΣΤ' όμιλο του Eurocup και βλέπει το LAST-32 να πλησιάζει! Νέα μεγάλη εμφάνιση από τον Μαυροκεφαλίδη (28π., 10ριμπ.).

Η ΑΕΚ επικράτησε της Κράσνι Όκτιαμπρ με 78-82 στην παράταση (70-70 κ.α.), έφτασε τις τέσσερις σερί νίκες στο Eurocup, ανέβηκε στο 4-2 στον ΣΤ' όμιλο και έκανε αποφασιστικό βήμα για την πρόκρισή της στο LAST-32 της διοργάνωσης!

Θυμηθείτε το LIVE της αναμέτρησης

Η "Ένωση" δεν πλήρωσε τα λάθη και την ολιγωρία στα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας του αγώνα με τους Ρώσους του Ντι Τζέι Κούπερ που... άγγιξε το τριπλ-νταμπλ με 27 πόντους, 11 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης επιβεβαίωσε στο παρκέ του Krylatskoye Sports Palace ότι βρίσκεται σε δαιμονιώδη φόρμα. Ο ηγέτης της ΑΕΚ τελείωσε το ματς με 28 πόντους (8/8 βολ., 10/17 δίπ.), 10 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 4 ασίστ, 8 κερδισμένα φάουλ και 36 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης ranking σε 37'51" ενώ πέτυχε τους πέντε από τους τελευταίους επτά πόντους της ομάδας του στο έξτρα πεντάλεπτο!

Μεγάλη εμφάνιση και από τον Μαλίκ Χέρστον, ο οποίος πέτυχε τους 12 από τους 16 πόντους του στη γ' περίοδο ενώ ο Μίλαν Μιλόσεβιτς έκανε ξανά αθόρυβη δουλειά με 11 πόντους και 9 ριμπάουντ σε 31'48". Ο Σάκοτα έριξε στο παρκέ τον Φίλιπ Σκραμπ ενώ ο Κρις Ουόρεν χρησιμοποιήθηκε μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο.

Η Κράσνι Όκτιαμπρ εκμεταλλεύτηκε το... σύνηθες νοθρό ξεκίνημα της ΑΕΚ, προηγήθηκε 8-2 με τον Βόιτιουκ κι εν συνεχεία ο Νμίτρι Σοκόλοφ έστειλε τη διαφορά στο +10 (18-8, 7'05") για τους Ρώσους, την ώρα που ο Σάκοτα κρατούσε "όρθια" την "Ένωση" σκοράροντας πίσω από τα 6μ.75 (8π., με 2/2 τρίπ.). Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ τους 22-14 ωστόσο η ΑΕΚ έκανε σερί 6-0 (22-20, 11'20"), πήρε πόντους από τους Κάρτερ, Μαυροειδή και προηγήθηκε για πρώτη φορά στα 2'17" για το τέλος του ημιχρόνου, με 29-30! Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 33-34 απέναντι στην Κράσνι που έκλεισε το πρώτο μέρος σουτάροντας με 9% στα τρίποντα (1/11)!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τέσσερις πόντους του Σκραμπ, πριν αναλάβει δράση ο Μαλίκ Χέρστον! Ο Αμερικανός φόργουορντ πέτυχε 12 πόντους στην γ' περίοδο για την ΑΕΚ που βρήκε ρυθμό μέσα από την πιεστική της άμυνα. Ο Χέρστον σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 κι έστειλε τη διαφορά στο +11 (44-55, 26'24") ενώ ο Μιλόσεβιτς διατήρησε το... μαξιλαράκι ασφαλείας, κάνοντας το 55-64 στα 6'23" για το τέλος. Ακολούθως η Κράσνι έκανε επιμέρους σκορ 11-2 και ισοφάρισε σε 66-66 ενώ ο Ζάιτσεφ έδωσε το προβάδισμα στους Ρώσους για πρώτη φορά μετά από πολύ ώρα, κάνοντας το 70-68 στα 52". Ο Μαυροκεφαλίδης σκόραρε για το 70-70 ενώ ο Κούπερ αστόχησε από τα 8 μέτρα και το ματς πήγε στην παράταση.

Εκεί ο Κούπερ ισοφάρισε σε 76-76 κι εν συνεχεία ο Μαυροκεφαλίδης έκανε το 76-79 με γκολ-φάουλ ενώ κέρδισε φάουλ από τον Ζάιτσεφ και έστειλε τη διαφορά στο +5 (76-81) με 2/2 βολές. Ο συγκλονιστικός Κούπερ μείωσε σε 78-81 όμως ο Καλαμπόκης "κλείδωσε" τη νίκη για την ΑΕΚ με 1/2 βολές. Έτσι η "Ένωση" πανηγύρισε τη δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη της μετά το ιστορικό "διπλό" στη Νεπτούνας και βάζει... πλώρη για το LAST-32.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 33-34, 48-57, 70-70 κ.α., 78-82 στην παρ.
Κράσνι Όκτιαμπρ (Μπολσάκοφ): Τκατσένκο 2, Κούπερ 27 (4/10 τρίπ., 11 ριμπ., 8 ασ.), Ζάιτσεφ 4, Σοκόλοφ 8 (6 ριμπ.), Χάμιλτον 16 (1/4 τρίπ., 9ριμπ.), Βοϊτιουκ 2, Τζόνσον 17 (8ριμπ.), Γκουίν 2.
ΑΕΚ (Σάκοτα): Παπαντωνίου (5ριμπ.), Σάκοτα 6 (2), Χέρστον 16 (2/3 τρίπ.), Μιλόσεβιτς 11 (1/1 τρίπ., 9ριμπ.), Σκραμπ 4, Μαυροκεφαλίδης 28 (10ριμπ.), Κάρτερ 6, Κατσίβελης 2, Καλαμπόκης 3, Μαυροειδής 6, Ουόρεν.