EUROCUP

Δεν έφτανε η προσπάθεια στη Ρωσία για την ΑΕΚ

Η ΑΕΚ παρατάχθηκε κόντρα στη Νίζνι χωρίς τον Μαυροκεφαλίδη, πάλεψε ως το τέλος όμως ηττήθηκε με 86-79 και θα διεκδικήσει την πρόκριση στο LAST-32 στα ματς με τις Χάποελ, Νεπτούνας. Μεγάλη εμφάνιση από Μαυροειδή (26π., 10ριμπ.).

O κορυφαίος σκόρερ (25 π.) και ριμπάουντερ (9.9 ριμπ.) του εφετινού Eurocup, Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, τέθηκε νοκ-άουτ λίγο πριν από το τζάμπολ της αναμέτρησης με τη Νίζνι Νόβγκοροντ αφού αισθάνθηκε σφίξιμο στην γάμπα και έτσι ο Ντράγκαν Σάκοτα υποχρεώθηκε να αναπροσαρμόσει τα πλάνα του.

Η κατάσταση στον όμιλο της ΑΕΚ

Σάκοτα: "Κρίμα για την προσπάθεια"

Μπαγκάτσκις: "Ποτέ ξανά τόσο σκληρός με τους παίκτες μου"

Η απουσία του Μαυροκεφαλίδη ήλθε να προστεθεί δίπλα σε αυτές των Κούπερ, Άρμστεντ (σ.σ. δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής στη regular season του Eurocup) ωστόσο η ΑΕΚ πάλεψε ως το τέλος κόντρα στους Ρώσους που επικράτησαν με 86-79 και πλέον περιμένουν ήττα της Χάποελ από τη Γαλατάσαραϊ για να ακολουθήσουν τους Τούρκους στο LAST-32.

Η "μάχη" για την πρόκριση και ο Μαυροειδής

Από την άλλη πλευρά, η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα θα διεκδικήσει την πρόκριση στα επόμενα ματς με τη Χάποελ Ιερουσαλήμ (εκτός, 9/12) και Νεπτούνας (εντός, 16/12). Έτσι πήγε... στράφι η μεγάλη εμφάνιση του Δημήτρη Μαυροειδή, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα κόντρα στη Νίζνι με 26 πόντους (8/10 βολές, 9/13 δίποντα), 10 ριμπαόυντ, 9 κερδισμένα φάουλ, 1 ασίστ και 2 λάθη σε 32'27" συμμετοχής.

Η ΑΕΚ μπλόκαρε επιθετικά στην τρίτη περίοδο, σκοράροντας μόλις 11 πόντους σε αυτό το διάστημα (πέτυχε 25 στο πρώτο δεκάλεπτο και 27 στο δεύτερο) κι επιτρέποντας στους Ρώσους να μπουν ξανά στο παιχνίδι, φτάνοντας τελικά στη νίκη. Ήταν η τρίτη σερί ήττα για την "Ένωση" σε πρωτάθλημα και Eurocup ενώ ακολουθεί η κυριακάτικη αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό, στο ΣΕΦ.

Η ΑΕΚ παρατάχθηκε στο "CEC Nagorny" με βασικούς τους Κατσίβελη, Καλαμπόκη, Χέρστον, Μιλόσεβιτς και τον Δημήτρη Μαυροειδή, ο οποίος κάλυψε και με το... παραπάνω το κενό του τραυματία Μαυροκεφαλίδη στη ρακέτα της "Ένωσης"! Ο 30χρονος σέντερ έπαιξε εξαιρετικά το pick-n-roll με τους κοντούς της ΑΕΚ, κάνοντας το 19-22 λίγο πριν από τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου και φτάνοντας τους 11 πόντους με 1/2 βολές, 5/6 δίποντα, συν 6 ριμπάουντ και 3 κερδισμένα φάουλ σε αυτό το διάστημα! Οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/12 δίποντα και 8 ασίστ στην πρώτη περίοδο, απέναντι στη Νίζνι που βρήκε λύσεις πίσω από τα 6μ.75 (4/7 τρίπ.).

Ο Μαρκ Κάρτερ έδωσε συνέχεια στο εκρηκτικό ξεκίνημα της ΑΕΚ, στέλνοντας τη διαφορά στο +12 (19-31, 11'42") κόντρα στους Ρώσους που προσπάθησαν να μειώσουν με το περιφερειακό σουτ. Παρ' όλα αυτά, ο Ντούσαν Σάκοτα σκόραρε 7 σερί πόντους για την "Ένωση" κι έστειλε ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (38-48, 18'10"). Εν τέλει η ΑΕΚ άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με το υπέρ της 44-52. Οι παίκτες του Σάκοτα σούταραν με 62% στα δίποντα (15/24) ενώ ο Μαυροειδής τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 17 πόντους (3/4 βολ., 7/8 δίπ.) και 8 ριμπάουντ!

Η άμυνα της Νίζνι "έπνιξε" την ΑΕΚ

Η αντίδραση της Νίζνι ήλθε στην τρίτη περίοδο. Οι Ρώσοι προσάρμοσαν την άμυνά τους και υποχρέωσαν την ΑΕΚ να ψάξει το περιφερειακό σουτ, εμποδίζοντας ταυτόχρονα την εύκολη πάσα στον Μαυροειδή. Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία, μείωσαν αρχικά σε 55-57 με τον Ίβλεφ και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με τον Μπέρζινς, ο οποίος έκανε το 60-59 στα 2'01" για τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου! Παρ' όλα αυτά, ο Μαλίκ Χέρστον σκόραρε 4 συνεχόμενους πόντους και διαμόρφωσε το 63-63 στο 30', αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς για τη συνέχεια. Παρεμπιπτόντως, η ΑΕΚ σκόραρε μόλις 11 πόντους σε αυτό το διάστημα.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ως τα τελευταία λεπτά, με τον Μαυροειδή να μειώνει σε 79-76 με 2/2 βολές και τον Ραντ να στέλνει τη διαφορά στο +5 (81-76), στα 1'57" για το τέλος. Ο Ραντ έβαλε ένα "σκοτωμένο" σουτ (83-76) ενώ ο Μαυροειδής μείωσε σε 83-77 με 1/2 βολές στα 58", κρατώντας ζωντανές τις ελπίδες της ΑΕΚ στη Ρωσία. Ακολούθως ο Αντόνοφ σκόραρε πίσω από τα 6μ.75, έκανε το 86-77 στα 14" και κλείδωσε ουσιαστικά τη νίκη των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 44-52, 63-63, 86-79.
Νίζνι (Μπαγκάτσκις): Ραντ 21 (3), Ζαριάζχο, Ίβλεφ 9 (1), Αντόνοφ 11 (3), Μαχάλμπασιτς 8 8, Κβοστόφ 5, Μπέρζινς 12 (1), Στρέμπκοφ 15 (3), Κιρντιάτσχκιν 5 (1).
ΑΕΚ (Σάκοτα): Παπαντωνίου 3 (1), Σάκοτα 10 (1), Χέρστον 15 (1), Μιλόσεβιτς 10 (2), Κάρτερ 2, Σαρικόπουλος 3, Κατσίβελης 5, Καλαμπόκης 5, Μαυροειδής 26.