Ερυθρός Αστέρας - Χίμκι 90-78: Ξέσπασε με καταιγιστική τρίτη περίοδο

Ο Ερυθρός Αστέρας επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας 90-78 της Χίμκι, την οποία "ζάλισε" με συνεχόμενα τρίποντα στην τρίτη περίοδο και την έβγαλε νοκ άουτ. Σπουδαία εμφάνιση από Περπέρογλου, ασταμάτητοι Μπάρον-Σίμανιτς.

Τη δεύτερη φετινή του νίκη στη EuroLeague μετά από τρεις ήττες πέτυχε ο Ερυθρός Αστέρας, ο οποίος μετέτρεψε σε περίπατο το ματς με τη Χίμκι (90-78), της οποίας έφτασε να προηγείται 27 πόντους στην αρχή της τέταρτης περιόδου!

Με 30 πόντους στην τρίτη περίοδο, με 5/6 τρίποντα και με έναν αφηνιασμένο Μπίλι Μπάρον που πέτυχε 13 πόντους στη διάρκεια του δεκαλέπτου, ο Ερυθρός Αστέρας "κατακεραύνωσε" τους Ρώσους. Οι Σέρβοι, έχοντας επίσης τους Περπέρογλου και Σίμανιτς να συμπληρώνουν τον Μπάρον σε μία "καυτή" βραδιά πίσω από τα 6,75 μέτρα, "ζάλισαν" τη Χίμκι στο συγκεκριμένο διάστημα. μπαίνοντας στην τέταρτη περίοδο με διαφορά 27 πόντων (83-56). Από εκεί και πέρα, οι γηπεδούχοι κατέβασαν ταχύτητα, η ομάδα του Κουρτινάιτις προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά και τα κατάφερε, ωστόσο η δεύτερη ήττα της φέτος δεν μπορούσε να αποφευχθεί.

O MVP

Το βραβείο του MVP μοιράζεται, αφού ο Στράτος Περπέρογλου και ο Μπίλι Μπάρον είχαν από ένα δικό τους δεκάλεπτο για να ηγηθούν του Ερυθρού Αστέρα και να του δώσουν σουτ, "αέρα" και το προγίλ του αφεντικού στο ματς. Ο Έλληνας φόργουορντ με 7 συνεχόμενους δικούς του πόντους έδωσε το σύνημα στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ ο Μπάρον με 13 δικούς του στην τρίτη περίοδο ήταν ο παίκτης που "κεραυνοβόλησε" περισσότερο τους Ρώσους, εκτοξεύοντας τη διαφορά στους 27 πόντους! Φυσικά, σπουδαία συμβολή και από τον Σίμανιτς στην αρχή του αγώνα, όπως και στο τρίτο δεκάλεπτο, με 18 πόντους.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Ο Ερυθρός Αστέρας είχε 5/13 τρίποντα στο ημίχρονο, ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο είχε 5/6! Αυτό ήταν και το στοιχείο που τον βοήθησε να ανοίξει τόσο τη διαφορά και να ξεφύγει. Απο τους γηπεδούχους, οι Περπέρογλου, Μπάρον και Σίμανιτς είχαν 10/16 τρίποντα. Όσο για τους Ρώσους; Ο "ψηλός" Μπούκερ είχε 3/4 τρίποντα, την ώρα που όλη η υπόλοιπη Χίμκι είχε 3/22!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η αποβολή του Λάζιτς άλλαξε κάπως τα πλάνα του Γκαβρίλοβιτς, δεν εμπόδισε όμως το εντυπωσιακό ξεκίνημα της ομάδας του και δη του Μπόρισα Σίμανιτς που είχε και τους οκτώ πόντους στο 8-0 των γηπεδούχων (3'). Ο Ερυθρός Αστέρας κράτησε τη διαφορά στα μέσα της πρώτης περιόδου έχοντας απέναντί του μία νευρική Χίμκι που είχε 4 λάθη και πολύ κακές αντιδράσεις στην άμυνα. Δεν άργησε να έρθει η "διψήφια" διαφορά των Σέρβων (19-9 στο 7'), με τον Σίμανιτς να φτάνει τους 13 πόντους (2/2 δίποντα και 3/4 τρίποντα) και τη Χίμικι των 2/9 τριπόντων και των κακών περιστροφών να βρίσκεται από νωρίς στο κυνήγι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν σειρά του Περπέρογλου να βγει μπροστά. Με 7 συνεχόμενους πόντους και πολύ καλή προσπάθεια στην άμυνα (3 ριμπάουντ), ο έμπειρος φόργουορντ ηγήθηκε της προσπάθειας των γηπεδούχων μέχρι το 15'. Η διαφορά έφτασε στο +12 για τον Ερυθρό Αστέρα (40-28) χάρη σε ένα επιμέρους 17-7, με τη Χίμκι να συνεχίζει να είναι άστοχη από το τρίποντο (0/4 ο Σβεντ, 1/5 ο Τίμα) και τον Μπούκερ να είναι ο μοναδικός "ζεστός" πίσω απότ α 6,75μ. (είχε 3/4 τρίποντα). Το σωστό "διάβασμα", όμως, η καλή κυκλοφορία της μπάλας και η υπομονή των πιο "ορθολογικών" Σέρβων, τους κράτησε μπροστά στο ημίχρονο (50-41).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν... εφιαλτικό για τη Χίμκι. Βρήκε απέναντι της έναν καταιγιστικό Ερυθρό Αστέρα και έναν... αφηνιασμένο Μπίλι Μπάρον! Ο Αμερικανός γκαρντ με 13 πόντους (2/2 δίποντα 2/3 τρίποντα), οδήγησε τον Ερυθρό Αστέρα στην μεγαλύτερη διαφορά του στο ματς (80-54), την οποία "έχρισε" με ένα 14-0 σερί χάρη στα 5/6 τρίποντα που είχε στη συγκεκριμένη περίοδο! Την ίδια οι Ρώσοι, είχαν 1/4 δίποντα και 2/7 τρίποντα, σκοράροντας κυρίως από τη γραμμή των βολών.

Η διαφορά έφτασε στους 27 πόντους στην αρχή της τέταρτης περιόδου (83-56), με τον Ερυθρό Αστέρα να κάνει απλή συντήρηση και το ματς να αποκτά διαδδικαστικό χαρακτήρα στα τελευταία λεπτά. Η Χίμκι με ένα επιμέρους 5-16 μείωσε σε 85-72, ωτσόσο ήταν πλέον αργά, με το ματς να λήγει 90-78.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Δεν γέμισε το "Aleksandar Nikolic", ωστόσο οι 5.432 δημιούργησαν ζεστή ατμόσφαιρα ως είθισται.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρότσα, Πέρεζ, Ρόσι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-22, 50-41, 80-56, 90-78.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Γκαβρίλοβιτς): Κούζμιτς 4 (5 ριμπάουντ, Τσόβιτς, Μπράουν 10 (7 ασίστ), Περπέρογλου 15 (3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Νταβιντόβατς 2, Λάζιτς, Μπάρον 17 (3/4 τρίποντα), Ντόμπριτς 3 (1), Γκιστ 12 (5 ριμπάουντ), Τζένκινς 8, Σίμανιτς 18 (4/7 τρίποντα).

ΧΙΜΚΙ (Κουρτινάιιτς): Σβεντ 14 (3/7 δίποντα, 0/6 τρίποντα), Μπούκερ 13 (3/4 τρίποντα), Τίμα 8 (2/8 τρίποντα), Καράσεφ, Ζάιτσεφ 7, Ντεσιάντικοφ 4, Γερέμπκο 9, Μόνια 2, Γκιλ 11 (11 ριμπάουντ), Έβανς 5, Μπέρτανς 5 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά - Ερυθρός Αστέρας: 21/41 δίποντα, 11/23 τρίποντα, 15/20 βολές, 29 ριμπάουντ, 23 ασίστ, 7 κλεψίματα, 9 λάθη, 2 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά - Χίμκι: 18/38 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 24/29 βολές, 38 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 5 κλεψίματα, 11 λάθη, 4 μπλοκ

Οι επόμενες υποχρεώρες των δύο ομάδων: Ο Ερυθρός Αστέρας υποδέχεται τη Ρεάλ Μαδρίτηξς στις 7/10 (20:00), ενώ μία ώρα νωρίτα την ίδια μέρα η Χίμκι θα αντιμετωπίσει τη Ζενίτ στην Αγία Πετρούπολη.

Photo Credits: Crvena zvezda/Twitter