Ερυθρός Αστέρας - Ρεάλ Μαδρίτης 60-75: Μαζί με τα τρίποντα ήρθε και η νίκη

ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / ΠΑΟ - ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ / EUROLEAGUE / PANATHINAIKOS - REAL MADRID (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI

Με 7/9 τρίποντα στην τέταρτη περίοδο παρά τα... 3/22 των προηγούμενων δεκαλέπτων, η Ρεάλ έκαμψε την αντίσταση του Ερυθρού Αστέρα (60-75) που "έσβησε" επιθετικά πετυχαίνοντας μόλις 8 πόντους.

Η Ρεάλ έχανε το ένα τρίποντο πίσω από το άλλο για τρία δεκάλεπτα, στο τέταρτο όμως αποφάσισε να τα βάλει όλα μαζεμένα! Πέτυχε 7 τέτοια, σημειώνοντας 21 από τους 26 πόντους της τελευταίας περιόδου και έτσι νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα (60-75) που ήταν ανταγωνιστικός για τρία δεκάλεπτα. Οι Φερνάντεθ και Γιουλ σημείωσαν μαζί 7 τρίποντα, "βομβαρδίζοντας" στην τελευταία περίοδο το σερβικό καλάθι.

O MVP

Ο Ρούντι Φερνάντεθ ήταν ο παίκτης που "υπενθύμισε" στους συμπαίκτες του ότι θα πρέπει να πετύχουν μεγάλα μακριά σουτ για να φύγουν νικητές από το Βελιγράδι. Πήγε κόντρα στην αστοχία, ανοίγοντας αυτός τον χορό των τριπόντων της τελευταίας περιόδου, ολοκληρώνοντας το ματς με 4/7 σουτ από τα 6,75 μέτρα και όντας ο παίκτης που ουσιαστικά άνοιξε τη διαφορά/

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Η Ρεάλ είχε 3/22 τρίποντα στα πρώτα τρία δεκαλεπτα, ενώ στην τελευταία περίοδο ειχε 7/9! Ο Ερυθρός Αστέρας, όμως, από την πλευρά του έμεινε για 5' χωρίς καλάθι εντός παιδιάς στην τελευταία περίοδο και απλά παρακολουθούσε τους Μαδριλένους να σκοράρουν από απόσταση. Θα πρέπει να σημειωθεί ότι ο Ταβάρες έκανε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 μπλοκ (!), γράφοντας έτσι 21 βθαμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Άστοχες οι δύο ομάδες στην εκκίνηση, ειδικά από την περίμετρο αφού μαζί είχαν 0/7 τρίποντα στα πρώτα 4'. Το πρώτο τρίποντο το πέτυχαν οι Μαδριλένοι δια χειρός Γιουλ για ένα γρήγορο προβάδισμα 2-7. Για τα επόμενο τρίλεπτο οι δύο ομάδες δεν βρήκαν σκορ μέχρι ο Γκιστ να πετύχει το δεύτερο καλάθι των γηπεδούχων και να ακολουθήσει η ισοφάριση με τρίποντο του Λορέντζο Μπράουν. Η αστοχία συνεχίστηκε (4/14 σουτ οι Σέρβοι, 5/18 σουτ οι Μαδριλένοι), η Ρεάλ έβγαλε ενέργεια στην άμυνά της και χάρη σε αυτή κατάφερε να κρατά προβάδισμα στο τέλος του πρώοτυ δεκαλέπτου (9-12).

Η Ρεάλ κράτησε τα ηνία και διεύρυνε τη διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο το παιχνίδι συνέχισε να είναι κακό ποιοτικά και επιθετικά, αφού αμφότερες οι ομάδες συνέχισαν να σουτάρουν με άσχημα ποσοτά. Οι Μαδριλένοι με επιμέρους 3-10 ξέφυγαν με 12-22, ωστόσο ένα 7-0 των Σέρβων έβαλε προσωρινά "φωτιά" στη Stark Arena, την οποία έσβησε άμεσα ο Λαπροβίτολα με τρίποντο (19-25 στο 18'). Το συγκρότημα του Λάσο, εχοντας 3/17 τρίποντα πέρασε την μπάλα κοντά στο καλάθι όπου είχε υπεροχή και οδηγήθηκε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων (27-33).

Το δεύτερο μέρος ήταν εντελώς διαφορετικό. Οι 25 που σημειώθηκαν στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου το μαρτυρούν, με τον Μπάρον να φτάνει τους 133 και να κρατά τον Ερυθρό Αστέρα στο ματς (40-45 στο 25') . Ο Λάσο κάλεσε τάιμ άουτ βλέποντας την ομάδα του να κρατά μεν την αμυντική της προσήλωση αλλά να έχει ξεκάθαρο επιθετικό πρόβλημα. Μετά από αυτό, όμως, το 5-0 των γηπεδούχων έφερε το ματς στα ίσα, ενώ το τρίποντο του Φαγιέ έβαλε μπροστά τους Σέρβους (52-49) που ολοκλήρωσαν την ανατροπή με τη λήξη του δεκαλέπτου.

Το τρίποντο του Φερνάντεθ ήταν μόλις το τέταρτο σε 23 προσπάθειες των Μαδριλένων, ωστόσο έφερε νέα ισοπαλία στην έναρξη του τετάρτου δεκαλέπτου, για να ακολουθήσει δεύτερο συνεχόμενο από τον Κοζέρ που έδωσε εκ νέου τα ηνία στην ομάδα του (52-55). Ο Ερυθρός Αστέρας έμεινε χωρίς καλάθι έχοντας 0/9 σουτ για 5' στην τελευταία περίοδο, δίνοντας έτσι τη δυνατότητα στη Ρεάλ να πάρει διαφορά 9 πόντων με νέα τρίποντα των Γιουλ και Φερνάντεθ (52-61). Οι πρώτοι πόντοι των Σέρβων ήρθαν με τις βολές του Μπάρον ενώ το πρώτο καλάθι εντός παιδιάς ήρθε με κάρφωμα του Μπρόαυν στο 37'. Με τις βολές του Κούζμιτς ο Ερυθρός Αστέρας μείωσε στους 5 πόντους (58-62), ωστόσο το τρίτο τρίποντο του Φερνάντεθ στην τελευταία περίοδο έβαλε πρόσωρο τέλος στο ματς.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Καυτή ατμόσφαιρα στη Stark Arena από τους 16.457 φίλους του Ερυθρού Αστέρα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πατέρνικο, Μόγκουλκοτς, Βίλιους

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-12, 27-33, 52-49, 60-75

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Γκαβρίλοβιτς): Κούζμιτς 4, Μπράουν Λ. 14 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Περπέρογλου (0/4 δίποντα), Νέναντιτς 1, Λάζιτς, Φαγιέ 7 (1), Μπαρόν 17 (3/3 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 2/2 βολές), Ντόμπριτς 5 (1), Γκιστ 6 (5 ριμπάουντ), Τζένκινς, Σίμανιτς 6 (2).

ΡΕΑΛ (Λάσο): Κοζέρ 8 (2/2 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ράντολφ 2 (0/5 τρίποντα), Ρούντι 12 (4/7 τρίποντα), Καμπάσο 6 (0/3 τρίποντα), Λαπροβίτολα 5 (1), Ντεκ 2, Γκαρούμπα 4 (8 ριμπάουντ), Κάρολ 4 (0/3 τρίποντα), Ταβάρες 11 (5/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 9 ριμπάουντ), Γιουλ 16 (2/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ασίστ), Μίκι 5, Τέιλορ

Τα ομαδικά στατιστικά - Ερυθρός Αστέρας: 12/31 δίποντα, 8/21 τρίποντα, 12/16 βολές, 27 ριμπάουντ (22+5), 11 ασίστ, 2 κλεψίματα, 10 λάθη και 3 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά - Ρεάλ: 19/38 δίποντα, 10/31 τρίποντα, 7/10 βολές, 36 ριμπάουντ (24+12), 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, 6 λάθη και 7 τάπες, ενώ

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Ρεάλ εστιάζει στο "clasico" με την Μπαρτσελόνα (14/9 22:00), ενώ ο Ερυθρός Αστέρας θα μείνει στο Βελιγράδι για το ματς με τη Βιλερμπάν (15/9).