Ερυθρός Αστέρας - Άλμπα 85-94: Ύψωσε τείχος στα όνειρά του

EUROLEAGUE / ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI

Η Άλμπα Βερολίνου πέτυχε δεύτερη σερί εκτός έδρας νίκη, υποχρεώνοντας τον Ερυθρό Αστέρα σε νέα ήττα στο Βελιγράδι (85-94 στην παράταση), για να απομακρυνθεί ακόμα περισσότερο από την οκτάδα.

Με φόρα από το ΣΕΦ η Άλμπα Βερολίνου πέρασε και από το Βελιγράδι, επικρατώντας 94-85 στην παράταση (79-79 κ.α) και υποχρεώνοντας τους Σέρβους σε δεύτερη σερί εντός έδρας ήττα.

Έτσι, η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα είδε την οκτάδα να απομακρύνεται, γνωρίζοντας μάλιστα ότι πλέον την περιμένουν πέντε πολύ δύσκολα παιχνίδια με ισχυρούς αντιπάλους. Οι Γερμανοί πέτυχαν μεγάλα τρίποντα στο δεύτερο μέρος αλλά και στην παράταση, σε αντίθεση με τους Σέρβους που τα... έσπασαν στην τέταρτη περίοδο και στον έξτρα χρόνο και έχασαν το ματς παρά τους 24 πόντους του Πάντερ.

O MVP

Ο Λουκ Σίκμα ήταν με δαιφορά ο πολυτιμότερος παίκτης της Άλμπα. Έκανε double-double με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 4 ασίστ και 3 κλεψίματα. Πέτυχε 3 σημαντικά τρίποντα, αλλά και δύο βολές στο τέλος της παράτασης που βοήθησαν την Άλμπα να ξεφύγει στο σκορ και να κλειδώσει τη νίκη. Κομβικός και ο Χέρμανσον με τα κομβικά τρίποντα στον έξτρα χρόνο, όπως και ο Σίβα που ήταν "καυτός" από την περίμετρο (4/7 τρίποντα).

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Ο Ερυθρός Αστέρας είχε ξεκινήσει με τρομερή ευστοχία από μακριά στις τρεις πρώτες περιόδους, σουτάροντας με 60% από την περίμετρο. Από εκεί και έπειτα, όμως, τα... έσπασε! Δεν πέτυχε νέο τρίποντο, έχοντας 12 άστοχα! Από την άλλη, ο Πέιτον Σίβα που τελείωσε το ματς με 15 πόντους, είχε πετύχει τους πρώτους 12 μόνο με τρίποντα, χωρίς καν να έχει εκτελέσει δίποντο ή βολή!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ένα πραγματικά πολύ δυνατό παιχνίδι, με σκληρές μονομαχίες, συνεχείς εναλλαγές στο σκορ και πολλά τρίποντα από τις δύο ομάδες. Η διαφορά του ενός πόντου (22-21) στο πρώτο δεκάλεπτο προμήνυε το ντέρμπι που θα ακολουθούσε. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο εύστοχοι στο ξεκίνημα με 5/8 δίποντα και 4/9 τρίποντα, έχοντας τους Μπράουν και Πάντερ κύριους εκφραστές της επίθεσής τους στην περιφέρεια, με τους Μπάρον και Σίμανιτς να ακολουθούν και τον Στίματς να δίνει λύσεις στη ρακέτα. Οι Γερμανοί είχαν απαντήσεις από τους Γκιεντράιτις, Σίκμα και Σίβα, ενώ ο Νόκο έκανε καλή δουλειά στο "ζωγραφιστό", το προβάδισμα ωστόσο παρέμεινε σε σερβικά χέρια στο ημίχρονο (43-39).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ένας διαγωνισμός τριπόντων για τις δύο ομάδες, με τους Σέρβους να σουτάρουν με 60% από την περίμετρο, με "καυτό" τον Πάντερ που είχε 3/3 τρίποντα. Η Άλμπα, ωστόσο, άρχισε να κάνει το αγαπημένο της παιχνίδι, με γρήγορες επιθέσεις, εκτέλεσε στο τρανζίσιον και μακρινά σουτ σε κάθε ευκαιρία. Ο Σίβα ήταν ο παίκτης... πρώτης γραμμής σε αυτό το παιχνίδι με 4/6 τρίποντα, ενώ 3/3 είχε ο Σίκμα, με τους δυο τους (12 και 11 πόντους αντίστοιχα) να κρατούν την Άλμπα μέσα στο παιχνίδι και με 4-0 να ισοφαρίζουν (77-77). Οι βολές του Πάντερ και το καλάθι του Νόκο κράτησε το ισόπαλο σκορ, με τις λανθασμένες επιλογές των δύο ομάδων να στέλνει το ματς στην παράταση. Εκεί, τα δύο τρίποντα του Χέρμανσον έκριναν το παιχνίδι, με τον Ερυθρό Αστέρα να κάνει λανθασμένες επιλογές στην επίθεση και να χάνει κρίσιμα ριμπάουντ στην άμυνα, γνωρίζοντας έτσι νέα εντός έδρας ήττα (85-94).

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Κατάμεστη ως συνήθως η Stark Arena, με 14.376 Σέρβους να δίνουν το "παρών".

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χριστοδούλου, Κοβάλσκι, Λαουριναβίτσιους

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-21, 43-39, 62-62, 79-79 (κ.α.), 85-94 (παρ.)

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Σάκοτα): Κούζμιτς 4, Πάντερ 24 (3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Μπράουν 12 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λάζιτς 5 (1), Μπάρον 9 (3), Ντόμπριτς 3, Γκιστ 2, Τζένκινς 4, Σίμανιτς 8 (2), Γιοβάνοβιτς, Ότζο 2, Στίματς 12 (6 ριμπάουντ).

ΑΛΜΠΑ (Ρενέσες): Σίβα (4), Γκιφάι 6, Έρικσον 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μάτισεκ, Χέρμανσον 13 (3), Γκιεντράιτις 8 (1), Τίμαν 5, Καβαό 4, Νόκο 12 (5 ριμπάουντ), Σίκμα 15 (3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη).

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 20/38 δίποντα, 10/28 τρίποντα, 15/18 βολές, 28 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 12 κλεψίματα, 15 λάθη, 2 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα: 19/31 δίποντα, 14/37 τρίποντα, 14/16 βολές, 31 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 8 κλεψίματα, 18 λάθη, 3 μπλοκ

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Ο Ερυθρός Αστέρας αντιμετωπίζει την Μπαρτσελόνα στη Βαρκελώνη (23/1, 22:00) και η Άλμπα πηγαίνει στο Κάουνας για το ματς με τη Ζάλγκιρις (24/1, 20:00).