Επίδειξη δύναμης της Φενέρμπαχτσε στην Βαρκελώνη

Η Φενέρμπαχτσε ήταν καταιγιστική στο 2ο ημίχρονο στην Βαρκελώνη κόντρα στην Μπαρτσελόνα, κυριάρχησε απόλυτα στο παρκέ και πήρε τη νίκη με 83-68.

Η Φενέρμπαχτσε έχει βρει ρυθμό και αυτό φαίνεται. Στην Βαρκελώνη λοιπόν επιβεβαίωσε την περίοδο φόρμας που διανύει, κερδίζοντας μάλλον εύκολα με 83-68 την Μπαρτσελόνα.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης ήταν καταιγιστική. Έπειτα από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο ξέσπασε στην τρίτη περίοδο, χτίζοντας γρήγορα μία διψήφια διαφορά για να ξεφεύγει με 64-51. Και παρά την προσπάθεια της Μπαρτσελόνα να αντιδράσει - με τον Σίτο Αλόνσο να επιστρατεύει μέχρι και τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο μήπως και εμπνεύσει τους συμπαίκτες του - μειώνοντας σε 61-68, η Φενέρμπαχτσε δεν πανικοβλήθηκε, παρά κάνοντας... αυτά που έπρεπε κατάφερε να ξεφύγει εκ νέου στο σκορ και να "καθαρίσει" το παιχνίδι.

Με αυτη τη νίκη η Φενέρμπαχτσε παρέμεινε στην τρίτη θέση με ρεκόρ 8-3, ενώ η Μπαρτσελόνα έμεινε στην 11η θέση με ρεκόρ 4-7.

Ο MVP

Η αλήθεια είναι ότι αυτή η νίκη έχει πολλούς πατεράδες. Ο Κώστας Σλούκας ωστόσο κερδίζει στο... νήμα τους συμπαίκτες του. Ο διεθνής γκαρντ ήταν αυτος που άλλαξε τον ρυθμό του αγώνα ερχόμενος από τον πάγκο, ολοκληρώνοντας το παιχνιδι έχοντας 17 πόντους με 7/10 διποντα, 3/5 βολές, 1 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 17 βαθμούς στο ranking.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Φενέρμπαχτσε μοίρασε 15 ασιστ και την ίδια στιγμή υπέπεσε μόλις σε 5 λάθη! Άξιο αναφοράς είναι πάντως ακόμα ότι η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε τον αγώνα με 5/5 τρίποντα στην πρώτη περίοδο και τελικά ολοκλήρωσε τον αγώνα με 7/19, κάτι που σημαίνει ότι στα τρία τελευταία δεκάλεπτα είχε συνολικά 2/14 τρίποντα.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στο τρίλεπτο 35'-38'. Με την Μπαρτσελόνα να κάνει την αντεπίθεσή της και να μειώνει σε 61-68 χάρη σε σερί 7-0, η Φενέρμπαχτσε απάντησε με ένα δικό της επιμέρους σκορ 12-2, ξέφυγε με 63-80 και δεν ξανακοίταξε πίσω.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στο Palau Blaugrana βρέθηκαν 6.437 φίλαθλοι

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόζερ (Γερμανία), Κορομηλάς (Ελλάδα), Νέντοβιτς (Σλοβενία)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-22, 38-39, 51-64

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Αλόνσο): Σεραφέν 12, Ρίμπας, Πρέσι 12, Χάνγκα 15 (2), Ναβάρο, Ερτέλ 5 (1 τρίποντο, 10 ασίστ), Οριόλα 5 (1), Σάντερς 6 (2), Κόπονεν 2, Κλαβέρ, Τόμιτς 1, Μοερμάν 10 (1)

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Τόμπσον 4, Μέλι 7 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Ουαναμέικερ 16 (1), Σλούκας 17 (5 ασίστ), Νάναλι 14 (3), Γκούντουριτς 4, Βέσελι 13, Ντουβερίογλου 1, Νταόμε 7 ( τρίποντα, 9 ριμπάουντ)

Ομαδικά στατιστικά Μπαρτσελόνα: 17/43 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 13/19 βολές, 36 ριμπάουντ (23-13), 17 ασίστ, 3 κλεψίματα, 11 λάθη, 3 κοψίματα

Ομαδικά στατιστικά Φενέρμπαχτσε: 26/45 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 10/17 βολές, 31 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 κοψίματα

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Μπαρτσελόνα αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Ρεάλ στις 14 Δεκεμβρίου για την 12η αγωνιστική της EuroLeague. Την ίδια μέρα η Μπαρτσελόνα υποδέχεται την Ζαλγκίρις.