Νίζνι - Λαμποράλ Κούτσα 89-85

Μετά από πέντε συνεχόμενες ήττες η Νίζνι επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, καθώς έβαλε "φρένο" στην Λαμποράλ Κούτσα κερδίζοντας με 89-85, όμως δεν κατάφερε να καλύψει και την διαφορά του πρώτου αγώνα

Από τις 23 Ιανουαρίου όταν κι είχε νικήσει την Εφές η Νίζνι μετρούσε μόνο ήττες, όμως αυτό δεν ήταν ικανό για να κάμψει το ηθικό των Ρώσων. Η ομάδα του Νόβγκοροντ νίκησε με 89-85 την Λαμποράλ και με αυτή τη νίκη διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες της για πρόκριση στην επόμενη φάση, καθώς πλέον απέχει 1 νίκη από τους Βάσκους. Το θετικό για τους Ισπανούς είναι ότι κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά του πρώτου αγώνα όταν κι είχαν επικρατήσει με 7 πόντους (81-74). Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Τρέι Τόμπκινς με 22, ενώ τον ακολούθησε με 20 ο Γκαλ Μέκελ.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του ματς

Με τις δύο ομάδες να δείχνουν ότι έχουν τη διάθεση να επενδύσουν στην επιθετική τους παραγωγικότητα ξεκίνησε το παιχνίδι. Ο γρήγορος ρυθμός κι η μεγάλη ευκολία με την οποία έφταναν στο αντίπαλο καλάθι οι παίκτες των δύο διεκδικητών της νίκης ευνόησε την Λαμποράλ που με αιχμή του δόρατος τον Ντάριους Άνταμς (8π.) κατάφερε να ολοκληρώσει το πρώτο δεκάλεπτο στο +6 (19-25).

Η Νίζνι προσπάθησε να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα και πιέζοντας περισσότερο στην άμυνα βρήκε την ευκαιρία να τρέξει ένα επιμέρους 11-5 ισοφαρίζοντας σε 30-30 (στο 15'). Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση και με επιθετική πολυφωνία κατάφεραν να τρέξουν ένα επιμέρους 9-2 παίρνοντας εκ νέου τα ηνία στο σκορ (32-39 στο 17'). Το ημίχρονο, τελικά, ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να αφήνουν ανοικτούς λογαριασμούς για τη συνέχεια (41-43 στο 20').

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δείχνουν αποφασισμένες να φτάσουν στη νίκη και πλέον οι άμυνες είχαν μπει για τα καλά στο... μενού. Νίζνι και Λαμποράλ εναλλάσσονταν στο σκορ με το προβάδισμα να μην μένει σταθερά σε καμία από τις δύο (49-49 στο 23', 55-55 στο 27'). Στο τελευταίο δίλεπτο, ωστόσο του δεκαλέπτου ο Φαμπιέν Κοσέρ αποφάσισε να δώσει ένα μικρό προβάδισμα στην ομάδα του. Ο Γάλλος όντας πρωταγωνιστής βοήθησε τους Βάσκους να τρέξουν ένα επιμέρους -10-2 κάνοντας το 57-65 (στο 30').

Στην τέταρτη περίοδο φαινόταν πως η Λαμποράλ μπορούσε να επενδύσει πάνω στη διαφορά των 8 πόντων, καθώς κατάφερνε να διατηρεί (63-71 στο 32'). Οι Ρώσοι, όμως, δεν είχαν πει την τελευταία του λέξη και με τον Εβγκένι Μπαμπούριν ένα επιμέρους 12-5 μείωσαν στο πόντο βάζοντας "φωτιά" στο ματς (75-76 στο 35'). Αυτή ήταν μόνο η αρχή, καθώς οι παίκτες του Μπάγκατσκις συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς και με καλάθι του Τόμπκινς κατάφερε να περάσει για πρώτη φορά μπροστά με 81-80 (στο 38'). Οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο λεπτό με το σκορ στο 83-80. Στα 50 δευτερόλεπτα ο Κοσέρ αστόχησε σε δίποντο, ενώ ο Παρακχούσκι κέρδισε φάουλ στα 17''. Ο Λευκορώσος με 2/2 έκανε το 85-80. Στα 16'' ο Μπαμπούριν έκανε φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο στον Μπερτάνς με τον Λετόνο να έχει 3/3 μειώνοντας σε 86-83. Στα 14 δευτερόλεπτα ο Μέκελ με 1/2 βολές έκανε το 87-83, ενώ ο Μάικ Τζέιμς στα 10'' με 2/2 μείωσε σε 87-85. Σε αντίθεση με τον Μέκελ ο Τόμπκινς ήταν πιο ψύχραιμος και έχοντας 2/2 έκανε το 89-85, καθώς στα δευτερόλεπτα που απέμεναν ο Μάικ Τζέιμς έκανε λάθος.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 41-43, 57-65, 89-85.