Μπάγερν Μονάχου - Λοκομοτίβ Κουμπάν 82-79

Δείχνοντας πείσμα και καρδιά η Μπάγερν τρίτωσε τις νίκες της στο ΤΟΡ 16 κερδίζοντας με 82-79 την Λοκομοτίβ Κουμπάν

Αν και βρέθηκε ακόμα και με 19 πόντους πίσω στο σκορ (20-39) η Μπάγερν βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και έκανε την ανατροπή κερδίζοντας με 82-79 την Λοκομοτίβ Κουμπάν. Οι Ρώσοι παρουσίασαν δύο διαφορετικά πρόσωπα σε κάθε ημίχρονο και πλήρωσαν την χαλάρωση που έβγαλαν όταν όλα έδειχναν να έχουν κριθεί. Ο... συνήθης ύποπτος, Μάλκολμ Ντιλέινι, πραγματοποίησε ηγετική εμφάνιση τελειώνοντας το παιχνίδι με 18 πόντους.

Τα στατιστικά του ματς

Οι δηλώσεις του αγώνα

Η κρισιμότητα του αγώνα ανάγκασε τις δύο ομάδες να ξεκινήσουν νευρικά τον αγώνα κάτι που ευνόησε την Λοκομοτίβ που προηγήθηκε με 2-7 (στο 2'). Οι Ρώσοι με καλά ποσοστά έξω από τα 6,75μ. και με τους Σιμόν και Μπράουν να ηγούνται αύξαναν τη διαφορά τους (10-17 στο 6'). Με τον χρόνο να κυλάει οι παίκτες του Πασούτιν έβρισκαν ρυθμό σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα έπειτα από δύο εύστοχες βολές του Μπράουν η Κουμπάν να πάρει διψήφιο αέρα (12-23 στο 7'). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με την Λοκομοτίβ να είναι μπροστά με υπερδιπλάσιο σκορ(14-30 στο 10').

Οι φωνές του Σβέτισλαβ Πέσιτς προς τους παίκτες του δεν στάθηκαν ικανές να αναχαιτίσουν τον επιθετικό πλουραλισμό και την μεγάλη ευστοχία των φιλοξενούμενων (20-39 στο 3'). Χαρακτηριστικό στοιχείο αποτελεί το γεγονός ότι το πρώτο εύστοχο τρίποντο των Γερμανών ήρθε δια χειρός Σαφάρτζικ 15 λεπτά μετά το τζάμπολ, την ίδια ώρα που οι Ρώσοι είχαν ήδη ευστοχήσει σε 4 από τις 9 προσπάθειες που επιχείρησαν (27-39 στο 15'). Τα... ευχάριστα για την Μπάγερν συνεχίστηκαν, καθώς στην συνέχεια ο Τέιλορ κατάφερε να ευστοχήσει σε τρίποντο παίρνοντας παράλληλα και το φάουλ (31-39 στο 16'). Σε εκείνο το διάστημα οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι την χαλάρωση της Κουμπάν έτρεξαν ένα σερί 11-0, μετατρέποντας το 20-39 σε 31-39. Με τους Σιμόν, Μπράουν και Χέντριξ να αναλαμβάνουν να δώσουν απαντήσεις το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 40-50 (στο 20').

Η γερμανική αντεπίθεση είχε συνέχεια, καθώς οι παίκτες του Πέσιτς με πρωτεργάτες τους Ντιλέινι και Μπράιαντ επέστρεψαν στο παρκέ τρέχοντας ένα επιμέρους 10-2 εξανεμίζοντας την διαφορά που είχε χτίσει η Λοκομοτίβ (50-52 στο 23'). Ο αγώνας είχε γίνει και πάλι ντέρμπι (57-57 στο 26'). Το ολοκληρωτικό come back των γηπεδούχων ολοκληρώθηκε με επιβλητικό τρόπο, καθώς με τρίποντο του Σαφάρτζικ η Κουμπάν βρέθηκε για πρώτη φορά στον αγώνα μπροστά στο σκορ (60-57 στο 27'). Το τρίτο δεκάλεπτο τελικά ολοκληρώθηκε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 62-65 υπέρ των φιλοξενούμενων (στο 30').

Τα πάντα πλέον κρέμονταν σε μία λεπτή γραμμή και οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να αποφύγουν τα λάθη, καθώς πλέον δύσκολα θα υπήρχε επιστροφή (71-71 στο 34'). Με το... βάρος της νίκης να πιέζει τις πλάτες των παικτών ήρθε μία περίοδος επιθετικής ανομβρίας, καθώς μέσα σε 3 λεπτά και οι δύο ομάδες μαζί είχαν πετύχει 6 πόντους. Τελικά στο τελευταίο λεπτό οι Γερμανοί μπήκαν προηγούμενοι με 76-72. Στα 52 δευτερόλεπτα ο Σιμόν ευστόχησε σε μία από τις δύο βολές μειώνοντας σε 76-73. Στα 21 δευτερόλεπτα ο Σαφάρτζικ κέρδισε το φάουλ από τον Σιμόν με την Μπάγερν να έχει την επαναφορά από το άουτ. Με το χρονόμετρο να δείχνει 15'' ο Ντιλέινι πήγε στη γραμμή των βολών όπου με 2 στις 2 έγραψε το 78-73. Η Μπάγερν προσπάθησε να παίξει καθαρή άμυνα με τον Λικχοντέι να ευστοχεί σε τρίποντο και αμέσως να γίνεται στα 8'' φάουλ στον Σαφάρτζικ. Ο Γερμανός ήταν εύστοχος και στις δύο κάτι που έδωσε αέρα 4 πόντων (80-76), ενώ ο Ουίλιαμς απάντησε με τρίποντο στα 5 δευτερόλεπτα (80-79). Στη συνέχεια έγινε εκ νέου φάουλ στον Ντιλέινι στα 2 δευτερόλεπτα με τον Αμερικανό να βρίσκει στόχο και να γράφει το τελικό 82-79.