ΜΠΑΣΚΕΤ

ΤΣΣΚΑ - Ζάλγκιρις: Το χρονόμετρο "έκλεψε" 5 δευτερόλεπτα σε κρίσιμη επίθεση των Λιθουανών!

EUROKINISSI

Ένα ενδιαφέρον περιστατικό αποκαλύφθηκε από την παρακολούθηση του αγώνα της ΤΣΣΚΑ με την Ζάλγκιρις, αφού φαίνεται ότι το χρονόμετρο "έκλεψε" 5 δευτερόλεπτα από μία κρίσιμη επίθεση των Λιθουανών στην 4η περίοδο!

Η ΤΣΣΚΑ επιβλήθηκε έπειτα από αγώνα-θρίλερ με 99-97 της Ζάλγκιρις στην παράταση για την 8η αγωνιστική της EuroLeague. Ενώ όμως πολλοί στάθηκαν στη μεγάλη νίκη των Ρώσων, μία αποκάλυψη έπειτα από παρακολούθηση του VIDEO έδειξε ότι συνέβη κάτι τουλάχιστον.. ενδιαφέρον: Με το σκορ στο 81-84 και τη Ζάλγκιρις να έχει την μπάλα στα χέρια της, το χρονόμετρο "έκλεψε" 5 δευτερόλεπτα από την επίθεσή της!

Συγκεκριμένα, ενώ απέμεναν 1 λεπτό και 9 δευτερόλεπτα για το τέλος της τέταρτης περιόδου και η Ζάλγκιρις είχε 18 δευτερόλεπτα για να εκδηλώσει επίθεση, το χρονόμετρο των 24 δευτερολέπτων έκανε... βουτιά και έριξε τον χρόνο στα 13 δευτερόλεπτα, με τον χρόνο για το φινάλε του αγώνα να μένει ίδιος!

Δείτε το σχετικό καρέ από τον αγώνα με δύο φωτογραφίες:

Αξίζει να αναφερθεί ότι στην συγκεκριμένη επίθεση η μπάλα έμεινε στα χέρια των Λιθουανών, με τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ να ισοφαρίζει στην επόμενη φάση σε 84-84 με τρίποντο, με την τέταρτη περίοδο να ολοκληρώνεται τελικά με σκορ 86-86 και το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση, όπου και κέρδισε η ΤΣΣΚΑ.

Όπως έχει αφήσει να διαρρεύσει η EuroLeague, οι ιθύνοντες εξετάζουν ήδη το περιστατικό προκειμένου να καταλάβουν τι συνέβη στην επίθεση των Λιθουανών.

Στο VIDEO του αγώνα δεν έχει συμπεριληφθεί η φάση, ωστόσο υπάρχει το τρίποντο του Ροντρίγκεθ που ακολούθησε (Στο 1:17 του VIDEO):