Μάλαγα - Γαλατασαράι 84-57

Η Μάλαγα έκανε δυο τις σερί επιτυχίες της στη Euroleague, με το 84-57 επί της Γαλατασαράι. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Ισπανοί σκόραραν 43 πόντους και δέχθηκαν μόλις 15.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο. Η Μάλαγα ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στο ματς, με τη Γαλατασαράι να αντιδρά στη δεύτερη περίοδο. Μετά την ανάπαυλα, οι Ισπανοί ξεκάθαρα ήταν εκείνοι που είχαν πάρει τις αποφάσεις τους, όπως αποδείχθηκε από 43-15 του δεύτερου ημιχρόνου (20-8 στο γ' δεκάλεπτο και 23-7 στο τέταρτο).

Οι δηλώσεις του αγώνα

Τα στατιστικά του αγώνα

Πώς άρχισαν όλα

Ο Κάλογουεϊ έτρεξε για το 5-0 της Μάλαγα (ήταν ο μόνος σκόρερ έως εκείνη τη στιγμή) και άνοιξε το δρόμο για το 7-2, στο 2', με τον Μάτσβαν να αντιδρά για τη Γαλατασαράι (12-8, 4.40) και τον Κάνερ Μέντλι να απαντά, έως το 14-8 του 6' και το 20-12 του δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι ήταν εντυπωσιακοί, μετρώντας 2/2 βολ., 6/11 διπ., 2/3 τριπ., συν 8 ριμπ., συν 5 ασίστ -αλλά και 4 λάθη-, με τους "προβληματικούς" (λόγω των πολλών προβλημάτων και απουσιών) Τούρκους να έχουν 5/16 σουτ (συμπεριλαμβανομένων των 0/5 πίσω από τα 6.75).

Πώς άλλαξαν...

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα 5-0 (20-17, 11.05) και δεν πτοήθηκαν από το τρίποντο του Γκρέιντζερ. Τουναντίον, ο Μάτσβαν απέκτησε και παρέα (τον Γκόρντον, τον Μενσά Μπονσού στο ντεμπούτο του με τη Γαλατά στην Euroleague και τον Αρόγιο) και κάπως έτσι οι παίκτες του Αταμάν προηγήθηκαν 36-37 (18.25), με τον Ντόμερκαντ να διευρύνει τη διαφορά (38-42, 19.44'') και τον Ζόραν Ντράγκιτς να τη μαζεύει, με τρίποντο στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (41-42).

Η Γαλατασαράι είχε στη β' περίοδο 6/8 διπ. και 5/10 τρίποντα, μαζί με 8 ασίστ και 6-5 ριμπάουντ και τον Γκόρντον να έχει προσφέρει στο πρώτο μισό 7π., 7 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Μάτσβαν ήταν ο μόνος διψήφιος, με 11 πόντους). Οι Ισπανοί την ίδια ώρα, μέτρησαν 5/6 διπ., 3/9 τριπ. και μόλις 3 ασίστ.

...και πώς τελείωσαν πριν την ώρα τους

Μετά την ανάπαυλα, το μεγαλύτερο κέφι το είχε η Μάλαγα και δη στην άμυνα (βασικό συστατικό της φιλοσοφίας του Χοάν Πλάθα), εξ ου και το επί μέρους 17-6, έως το 58-48 (28.44''), με τους Κουζμίνσκας, Βάσκεθ και Ντράγκιτς να είναι οι μόνοι σκόρερ έως το 58-48 στο 28.44'' (ο πρώτος είχε 5, ο Βάσκεθ 8 και ο Ντράκιτς 4), πριν το 61-50 του 30'. Τι έκαναν στο μεσοδιάστημα οι της Γαλατασαράι;. Κυρίως, αστοχούσαν (3/15 σουτ) και έκαναν λάθη (7), όπως "πνίγονταν" στην άμυνα των γηπεδούχων..

Το 9-0 με το οποίο μπήκαν οι παίκτες του Πλάθα (των 9 κλεψιμάτων και των 19 ασίστ), κατά το τελευταίο δεκάλεπτο, έπεισαν και τους τελευταίους δύσπιστους για το ποιος ήθελε αυτό το παιχνίδι περισσότερο. Ο Σαμπόνις με λέι απ, διαμόρφωσε το 74-52, στο 35.24'' και ο απόλυτος (με 4/4 δίποντα) Κάλογουεϊ έγινε διψήφιος, όπως "υπέγραφε" το 78-55 (37.41''). Ήταν ξεκάθαρο πως η Γαλατά είχε μείνει από δυνάμεις και απλά περίμενε να ακούσει την κόρνα της λήξης.