ΜΠΑΣΚΕΤ

Χίμκι - Παναθηναϊκός 76-68: Ούτε τώρα...

EUROLEAGUE / ×ÉÌÊÉ - ÐÁÏ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: EUROKINISSI)
EUROLEAGUE / ×ÉÌÊÉ - ÐÁÏ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: EUROKINISSI) EUROKINISSI

Το μεγάλο διπλό που ψάχνει ο Παναθηναϊκός εκτός έδρας, δεν κατακτήθηκε ούτε στη Μόσχα. Η -δίχως Σβεντ- Χίμκι νίκησε τους πράσινους και μπήκε ξανά στο κυνήγι μιας θέσης στην οκτάδα της EuroLeague 2018/19 (VIDEO).

Το ματς της 10ης αγωνιστικής είχε δύο μεγάλους απόντες: τον Αλεξέι Σβεντ και τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Θα έλεγε κανείς πως το σημαντικότερο πρόβλημα το είχε η Χίμκι, ο Παναθηναϊκός ήταν όμως αυτός που εμφανίστηκε άνευρος στο παρκέ της Μιτίστσι Αρένα, για να γνωρίσει την πέμπτη ήττα του (76-68) στη φετινή EuroLeague και να δει τους Ρώσους του Γιώργου Μπαρτζώκα να πηγαίνουν στο 4-6, ένα ρεκόρ που τους βάζει ξανά στη διεκδίκηση μιας θέσης στην πρώτη οκτάδα της κανονικής περιόδου που οδηγεί στα playoffs της διοργάνωσης.

Κιθ Λάνγκφορντ, Ματ Λοτζέσκι και Τζέιμς Γκιστ ήταν οι τρεις που πάλεψαν περισσότερο για την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, με τον Νικ Καλάθη να μένει για δεύτερο σερί ματς πολύ μακριά από τον καλό του εαυτό και να "πληγώνει" τους πράσινους. Άντονι Γκιλ, Τζόρνταν Μίκι και Τσαρλς Τζένκινς έκαναν τη μεγαλύτερη ζημιά στους πράσινους, με τον πρώτο να κάνει σπουδαία εμφάνιση και να καλύπτει σε μεγάλο ποσοστό την παραγωγικότητα του Σβεντ στο κομμάτι του σκοραρίσματος. Τρίτη σερί νίκη για τους Ρώσους του Μπαρτζώκα, που θα ταξιδέψουν στο Μόναχο για να αντιμετωπίσουν τη Μπάγερν το βράδυ της επόμενης Πέμπτης.

Δεν χρησιμοποιήθηκαν από τον Πασκουάλ ο Θανάσης Αντετοκούνμπο κι ο Ντίνος Μήτογλου, δεν πρόσφερε κάτι στη Χίμκι ο Γκάρλον Γκριν που έκανε το ντεμπούτο του απέναντι στους πρασίνους. Διαβάστε εδώ την κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού .

Ο MVP

Ο Άντονι Γκιλ είναι ένας από τους κορυφαίους πάουερ φόργουορντ της EuroLeague κι αυτό φάνηκε στο ματς που η Χίμκι τον είχε τεράστια ανάγκη. Ο Αμερικανός τελείωσε τον αγώνα με 21 πόντους από 8/9 δίποντα και 5/6 βολές, μάζεψε 5 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε μια μπάλα και έκανε τη μεγαλύτερη ζημιά στον Παναθηναϊκό από κάθε παίκτη της ρωσικής ομάδας.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Χίμκι έκλεισε την πρώτη περίοδο με 11/15 σουτ και 10 ασίστ, είχε στο πρώτο μέρος ποσοστό 72.2% στο δίποντο κι αυτό την βοήθησε να κρατήσει το προβάδισμα παρά το γεγονός ότι εκτέλεσε 12 βολές λιγότερες από τον Παναθηναϊκό (4-16). Οι δύο ομάδες πέτυχαν οκτώ πόντους (4-4) στα πρώτα έξι λεπτά της τρίτης περιόδου, εκείνη του Πασκουάλ έβαλε μόλις επτά στο δεκάλεπτο μετά τους 25 στο πρώτο και τους 19 στο δεύτερο. Ο Κιθ Λάνγκφορντ τελείωσε το ματς με 2/9 δίποντα κι ο Νικ Καλάθης με 1/9 σουτ (έχει 4/26 στα τελευταία τρία παιχνίδια).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Καλάθη, Λάνγκφορντ, Λοτζέσκι, Γκιστ, Λάσμε στο αρχικό του σχήμα, ο Παναθηναϊκός δεν είχε καλή αμυντική λειτουργία. Βρέθηκε να χάνει με 10-4 μόλις στο δεύτερο λεπτό, μπήκε στον ρόλο του κυνηγού, δέχθηκε έξι καλάθια στις επτά πρώτες εκτελέσεις των Ρώσων (16-11 στο 5'), όμως Λοτζέσκι και Λάσμε τον κράτησαν όρθιο με τις εκτελέσεις τους. Η κυκλοφορία των γηπεδούχων ήταν εκπληκτική, οι Μόνια - Μάρκοβιτς με γκολ-φάουλ και τρίποντο από την αριστερή γωνία έγραψαν το 29-23 στο ένατο λεπτό και οι παίκτες του Μπαρτζώκα είχαν φτάσει τις δέκα τελικές πάσες για να διαλύσουν την αμυντική λειτουργία του Παναθηναϊκού που δεν έβρισκε απαντήσεις.

Το 33-35 στο 12' ήταν εντυπωσιακό, ωστόσο ο Λάνγκφορντ ήταν ακόμη καλύτερος και ήταν και αυτός που με προσωπικές ενέργειες έδωσε αέρα επτά πόντων (33-40) στους πρασίνους! Το timeout του εξαγριωμένου Μπαρτζώκα οδήγησε σε ένα μικρό σερί 5-0 της Χίμκι που μείωσε μεν στο καλάθι (38-40), ωστόσο συμπλήρωσε για δεύτερο συνεχόμενο δεκάλεπτο από νωρίς τα φάουλ και έδωσε βολές στον Παναθηναϊκό. Ο Γκιλ έδωσε την ισοφάριση με το σερί να φτάνει το 7-0, ο Μίκι χτύπησε με γκολ-φάουλ τον αρνητικό Παπαγιάννη για το 43-40, το σερί έφτασε το 10-0 και το ματς άλλαξε πολύ γρήγορα μορφή για το 48-44 του πρώτου μέρους, στο οποίο η Χίμκι είχε 72.2% στο δίποντο, 50% στο τρίποντο και μόλις τέσσερις εκτελεσμένες βολές απέναντι στις 16 των πρασίνων.

Οι δύο ομάδες μπήκαν άσχημα στο τρίτο δεκάλεπτο, το 4-2 σε πέντε λεπτά ήταν χαρακτηριστικό των άσχημων επιλογών τους, ο Παναθηναϊκός δεν έβρισκε ρυθμό στην επίθεση, το θετικό όμως ήταν πως η άμυνά του λειτούργησε καλύτερα και η Χίμκι δεν ξεμάκρυνε. Το 52-47 στο 26' κρατούσε την αγωνία στα ύψη, αλλά και πάλι ο Πασκουάλ δεν έβρισκε απαντήσεις στα προβλήματά του, ο Λοτζέσκι αστοχούσε στα σουτ που έπαιρνε και οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν μόλις επτά πόντους στην περίοδο για να δεχθούν έντεκα και να πέσουν στο -8 (59-51) στο φινάλε της.

Ένα άστοχο λέι-απ του Λάσμε (του έγινε φάουλ), ένα επιθετικό φάουλ του Παππά, ένα άστοχο ελεύθερο τρίποντο του Λάνγκφορντ κι ένα κάρφωμα του Μίκι οδήγησαν στο 62-54 στο 32', ο Μόνια κράτησε εκεί τη διαφορά με τρίποντο από την κορυφή για το 67-59 και ο Καλάθης αστόχησε σε ανοιχτό τρίποντο με τη διαφορά στους έξι. Ο Μάρκοβιτς έγραψε με λέι-απ το 69-61, Παππάς και Γκιστ προσπάθησαν να βρουν πως ο Σέρβος έφτασε ανενόχλητος μέχρι το καλάθι και παρά την προσπάθεια που έγινε στο φινάλε, ο Παναθηναϊκός δεν έκανε αυτή τη μεγάλη ανατροπή που χρειαζόταν. Γνώρισε την πέμπτη του ήττα σε δέκα αγώνες στη φετινή EuroLeague και τώρα πρέπει να ανασυνταχθεί ενόψει της αναμέτρησης της επόμενης Παρασκευής με τη Φενέρμπαχτσε στο ΟΑΚΑ.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 5796 θεατές παρακολούθησαν την αναμέτρηση σύμφωνα με τη EuroLeauge.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρσία, Μόγκουλκοτς, Βοΐνοβιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-25, 48-44, 59-51, 76-68

ΧΙΜΚΙ (Μπαρτζώκας): Μποστ 3 (1/6 σουτ, 6 ασίστ), Κρόκερ 2 (1/6 σουτ), Βιάλτσεφ, Γκριν, Ζάιτσεφ 3 (1), Μάρκοβιτς 5 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 4 λάθη), Μόνια 9 (2), Γκιλ 21 (8/9 δίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Γιακούσιν, Τζένκινς 12 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τόμας 7 (1), Μίκι 14 (4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πασκουάλ): Τόμας 8 (2), Λάνγκφορντ 17 (2/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παπαγιάννης, Λάσμε 4, Παππάς 3 (1), Γκιστ 19 (7/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/6 βολές, 9 ριμπάουντ), Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους, Λοτζέσκι 13 (2), Καλάθης 2 (1/4 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 λάθη)

Τα ομαδικά στατιστικά της Χίμκι: 20/31 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 12/16 βολές, 28 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 6 επιθετικά), 24 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 14/35 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 16/24 βολές, 32 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 12 επιθετικά), 14 ασίστ, 10 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 14 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Χίμκι θα ταξιδέψει στο Μόναχο για να αντιμετωπίσει τη Μπάγερν (6/12 στις 21:30), ενώ ο Παναθηναϊκός θα γυρίσει στο ΟΑΚΑ για να υποδεχθεί τη Φενέρμπαχτσε (7/12 στις 21:30).