Η κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού στο ματς με την Μπασκόνια

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÐÁÏ - ÌÐÁÓÊÏÍÉÁ / EUROLEAGUE / PANATHINAIKOS - BASKONIA / / (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÂÁÃÃÅËÇÓ ÓÔÏËÇÓ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Κένι Γκέιμπριελ έκανε την καλύτερή του εμφάνιση με τον Παναθηναϊκό στην φετινή EuroLeague και τον οδήγησε στη νίκη επί της Μπασκόνια. Το Sport24.gr αξιολογεί την εμφάνιση των παικτών του Τσάβι Πασκουάλ

Ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε πιο εύκολα απ' ότι δείχνει το τελικό σκορ ( 80-76 ) το εμπόδιο της Μπασκόνια και εν πολλοίς το οφείλει στην εξαιρετική του παρουσία στο δεύτερο και στο τρίτο δεκάλεπτο.

Εκεί όπου έβαλαν την υπογραφή τους ο Κένι Γκάμπριελ και ο Τζέιμς Γκιστ. Οι δύο Αμερικανοί ήταν οι κορυφαίοι του Παναθηναϊκού στη νίκη επί των Βάσκων, με τον Γκέιμπριελ να είναι καταπληκτικός στο πρώτο ημίχρονο.

Μαζί με τον Νικ Καλάθη που έδωσε 11 ασίστ ήταν αυτοί που ξεχώρισαν περισσότερο από τον Παναθηναϊκό, που στο τέλος χαλάρωσε, αλλά ουσιαστικά δεν κινδύνεψε ποτέ.

Το Sport24.grαξιολογεί την εμφάνιση των 10 που χρησιμοποιήθηκαν στο αποψινό παιχνίδι. MVP ο Κένι Γκάμπριελ, δεν αγωνίστηκαν καθόλου ο Ντίνος Μήτογλου και ο Ζακ Όγκαστ.

0. ΚΡΙΣ ΣΙΝΓΚΛΕΤΟΝ (starter)

Στατιστικά: 10 πόντοι (4/4 βολές, 0/1 δίποντο, 2/4 τρίποντα), 9 ριμπάουντ, 1 λάθος σε 18:17 (14 ranking)

Αρχισε το ματς, έμεινε 6 λεπτά στο παρκέ και δεν ήταν καθόλου αποτελεσματικός (3 πόντοι με 1/3 τρίποντα). Επέστρεψε 4:54 πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου και στο δεύτερο ημίχρονο ήταν σαφώς καλύτερος και έκανε αισθητή την παρουσία του. Βοήθησε στην άμυνα, πήγε στα ριμπάουντ και γι αυτό ο Τσάβι Πασκουάλ τον άφησε μέσα στο γήπεδο μέχρι το 38'.

Επαιξε δηλαδή 13 συνεχόμενα λεπτά και εν τέλει άγγιξε το νταμπλ-νταμπλ. Το έχασε για ένα ριμπάουντ, όμως η εμφάνισή του ήταν αν μη τι άλλο θετική για τον Παναθηναϊκό.

3. ΚΕΙ ΣΙ ΡΙΒΕΡΣ

Στατιστικά: 7 πόντοι (2/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα), 5 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο σε 28:31 (5 ranking)

Μπήκε στο 5' με το σκορ στο 11-16. Εμεινε 13 λεπτά στο παρκέ στο πρώτο ημίχρονο, δεν πέτυχε πόντο, αλλά η παρουσία του συνδυάστηκε με την αλλαγή σκηνικού. Στην τρίτη περίοδο είχε περισσότερη ενέργεια και εβαλε 5 πόντους μέχρι το 25', αλλά βγήκε όταν έκανε 3 φάουλ.

Πέτυχε άλλο ένα καλάθι όταν επέστρεψε, αλλά ο τελικός του απολογισμός δεν ήταν καλός. Ειδικά το 1/5 τρίποντα, είχε μόλις 7 πόντους σε 28:31.

11. ΝΙΚΟΣ ΠΑΠΠΑΣ

Στατιστικά: 12 πόντοι (0/1 βολή, 3/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο), 3 ριμπάουντ, 2 ασ'ιστ, 1 κλέψιμο, 4 λάθη σε 24:31 (7 ranking)

Πέρασε στο ματς στο 6:42 με το σκορ στο 11-18 και έμεινε ως το τέλος του ημιχρόνου. Βοήθησε πολύ περισσότερο από τον Ντέτμον και η παρουσία του άλλαξε το σκηνικό στο ματς. Είχε 5 πόντους και 2 ριμπάουντ και το ημίχρονο έγινε 46-40 χάρη και σε αυτόν. Στο δεύτερο μέρος ήταν εξίσου θετικός - ειδικά στην τρίτη περίοδο - και βοήθησε τον Παναθηναϊκό και στις δύο πλευρές του γηπέδου.

Τα νούμερά του χάλασαν κάπως στο τέλος, αλλά το καθοριστικό του κλέψιμο με βουτιά στην μπάλα 30'' πριν από τη λήξη (σκορ 80-76 και είχε πάρει επιθετικό ριμπάουντ ο Ντιόπ), σταμάτησε κάθε προσπάθεια της Μπασκόνια να ολοκληρώσει την αντεπίθεσή της.

12. ΜΑΡΚΟΥΣ ΝΤΕΝΜΟΝ (starter)

Στατιστικά: 0 πόντοι (0/1 δίποντο, 0/3 τρίποντα), 3 ασίστ, 1 κλέψιμο σε 16:42 (-1 ranking)

Ηταν στο αρχικό σχήμα και η παρουσία του δεν βοήθησε τον Παναθηναϊκό. Ο Τσάβι Πασκουάλ του έδωσε εκ νέου ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά και πάλι ο Αμερικανός γκαρντ δεν μπόρεσε να βοηθήσει τους πράσινους. Εμεινε στο μηδέν παρότι πήραν 4 σουτ και το μόνο θετικό στοιχείο στο παιχνίδι του ήταν οι 3 ασίστ που έκανε. Αυτό όμως δεν τον κράτησε μακριά από την αρνητική αξιολόγηση.

14. ΤΖΕΙΜΣ ΓΚΙΣΤ (starter)

Στατιστικά: 15 πόντοι (6/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο), 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 λάθος σε 29:14 (16 ranking)

Ο πιο σταθερός παίκτης του Παναθηναϊκού στο παιχνίδι. Είχε 9 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, ξεκίνησε με άλλους 6 στο δεύτερο. Δεν έχασε σουτ μέχρι το 22', είχε 15 πόντους με 6/6 δίποντα και 1/1 τρίποντο.

Εν τέλει δεν κράτησε την τελειότητα στην επίθεση, έχασε δύο δίποντα, αλλά αυτό που μετράει είναι ότι ήταν ένας από τους βασικούς λόγους που οι πράσινοι εδραίωσαν τη μεγάλη τους διαφορά μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου. Οταν δηλαδή και κρίθηκε ουσιαστικά το ματς.

15. ΙΑΝ ΒΟΥΓΙΟΥΚΑΣ

Στατιστικά: 4 πόντοι (2/5 δίποντα), 1 ασίστ, λάθος σε 10:46 (0 ranking)

Το παιχνίδι δεν τον βοήθησε να παίξει περισσότερο, αλλά όσο έμεινε στο παρκέ ανταποκρίθηκε στο ρόλο του. Τουλάχιστον στο επιθετικό κομμάτι. Στην άμυνα και στα ριμπάουντ δεν βοήθησε εξίσου, αλλά σε καμία περίπτωση δεν ήταν αρνητικός για την ομάδα του. Κάθε άλλο.

19. ΛΟΥΚΑΣ ΛΕΚΑΒΙΤΣΙΟΥΣ

Στατιστικά: 4 πόντοι (2/2 δίποντα, 0/1 τρίποντο), 1 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο σε 18:36 (11 ranking)

Η δουλειά που έκανε ήταν αθόρυβη, αλλά ουσιαστική. Επαιξε σχεδόν 19 λεπτά, κράτησε το ρυθμό και οργάνωσε τέλεια, όταν ο Καλάθης χρειάστηκε να πάρει ανάσες.

Δεν πήρε πολλές προσπάθειες, όμως ο Πασκουάλ τον εμπιστεύτηκε σε κρίσιμα σημεία και κάποια στιγμή στην τέταρτη περίοδο έπαιξε μαζί με τον Καλάθη. Το ότι είχε 11 στην αξιολόγηση είναι το παράσημό του σε ένα ματς που δεν έκανε ιδιαίτερα αισθητή την παρουσία του.

22. ΚΕΝΙ ΓΚΕΙΜΠΡΙΕΛ

Στατιστικά: 15 πόντοι (1/2 βολές, 1/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα), 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 τάπα σε 21:43 (19 ranking)

Μπήκε στο παιχνίδι 3:54 πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου. Το σκορ εκείνη την ώρα ήταν 11-18... Έβαλε αμέσως δύο τρίποντα, έκανε ένα κλέψιμο, κέρδισε κι ένα επιθετικό φάουλ. Το δεκάλεπτο τελείωσε με 21-22 και δεν έμεινε εκεί. Ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με 15 πόντους (1/2 βολές, 1/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα), είχε 19 στην αξιολόγηση και βοήθησε να γίνει το σκορ 46-40, παίζοντας σε όλη τη δεύτερη περίοδο.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν χρησιμοποιήθηκε πολύ, όμως τη δουλειά του είχε προλάβει να την κάνει. Ηταν το καλύτερό του παιχνίδι στη φετινή EuroLeague και δικαιολογημένα παίρνει τον τίτλο του MVP της αναμέτρησης.

23. ΖΑΚ ΟΓΚΑΣΤ

Δεν χρησιμοποιήθηκε από τον Τσάβι Πασκουάλ.

33. ΝΙΚ ΚΑΛΑΘΗΣ (starter)

Στατιστικά: 7 πόντοι (3/4 βολές, 2/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο), 1 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη σε 24:40 (13 ranking)

Στο πρώτο ημίχρονο έβαλε μόλις 2 πόντους με 1/3 δίποντα, αλλά είχε 7 ασίστ. Μόλις στο 22' είχε φτάσει στις 10 τελικές πάσες και παρότι δεν είναι από τα πιο αξιομνημόνευτα παιχνίδια του στην EuroLeague με τον Παναθηναϊκό, συγκαταλέγεται στους κορυφαίους της ομάδας του.

Αλλωστε ήταν ένας από τους 5 "πράσινους" με διψήφιο αριθμό στην αξιολόγηση και οι 11 ασίστ που έκανε τα λένε όλα.

43. ΘΑΝΑΣΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ (starter)

Στατιστικά: 6 πόντοι (1/2 βολές, 1/1 δίποντα, 1/1 τρίποντο), 1 λάθος σε 07:00 (5 ranking)

Στα πρώτα 5 λεπτά που έπαιξε δεν βοήθησε τον Παναθηναϊκό και γι αυτό βγήκε στο 11-16. Οταν όμως επέστρεψε, διάβασε καλύτερα το παιχνίδι και στα τελευταία δύο λεπτά του ημιχρόνου έβαλε την υπογραφή του στο 46-40.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν χρησιμοποιήθηκε καθόλου κι έτσι έμεινε στα 7 λεπτά συμμετοχής του πρώτου μέρους.