Η κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού με την Ούνικς Καζάν

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÐÁÏ - ÏÕÍÉÎ ÊÁÆÁÍ / EUROLEAGUE / PANATHINAIKOS - UNICS KAZAN (ÂÁÃÃÅËÇÓ ÓÔÏËÇÓ / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Σίνγκλετον, Ρίβερς, Μπουρούσης κράτησαν τον Παναθηναϊκό όρθιο, ο Τζέιμς τον έσωσε και το EuroLeague Greece κρίνει την εμφάνιση των "πρασίνων" στο ματς με την Ούνικς Καζάν.

Για 39 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα, η βραδιά δεν ήταν καλή. Ο Μάικ Τζέιμς όμως την έκανε... παραμυθένια με το νικητήριο τρίποντό του στο φινάλε, αυτό που έδωσε στον Παναθηναϊκό τη νίκη ( 83-82 ) επί της Ούνικς Καζάν, την 14η φετινή του σε 23 αγώνες, αυτή που τον κρατά σε τροχιά τετράδας και στη διεκδίκηση του αβαντάζ έδρας στα playoffs της EuroLeague. Οι πράσινοι γλίτωσαν από του Χάρου τα δόντια, ο Τσάβι Πασκουάλ ξέρει ότι δεν μπορεί να πανηγυρίσει, ξέρει και ότι πρέπει να δουλέψει ακόμη πιο σκληρά μαζί με τους παίκτες του εν όψει της δύσκολης συνέχειας, όμως το αποτέλεσμα μετράει και ο Εξάστερος το πήρε έστω και με μεγάλη δυσκολία. Σίνγκλετον και Ρίβερς έκαναν τρομερό δεύτερο μέρος, ο Μπουρούσης ήταν συγκλονιστικός και MVP, ενώ ο Τζέιμς πέτυχε το μεγάλο σουτ που κάνει τον γύρο του μπασκετικού πλανήτη.

O. ΚΡΙΣ ΣΙΝΓΚΛΕΤΟΝ (βασικός, 14 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο σε 34 λεπτά)

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÐÁÏ - ÏÕÍÉÎ ÊÁÆÁÍ / EUROLEAGUE / PANATHINAIKOS - UNICS KAZAN (ÈÁÍÁÓÇÓ ÄÇÌÏÐÏÕËÏÓ / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Έπαιξε όλο το πρώτο δεκάλεπτο, αλλά έκανε μόλις ένα σουτ απελπισίας και κέρδισε ένα ριμπάουντ. Δεν πήρε μπάλες, δυσκολεύτηκε πολύ στην άμυνα απέναντι στον Λατάβιους Γουίλιαμς, έμεινε στο απόλυτο μηδέν μέχρι το ημίχρονο. Σκόραρε το πρώτο του καλάθι στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, έβαλε και μακρινό σουτ για το 46-49 που ξύπνησε το ΟΑΚΑ. Σκόραρε και πάλι για το 79-80 στα 45", έβαλε τη βολή της ισοφάρισης και όσα έκανε στο δεύτερο μέρος, άλλοι τα κάνουν σε ολόκληρο αγώνα. Άργησε να "ξυπνήσει", αλλά όταν βρήκε ρυθμό και ένιωσε δυνατός, τους πήρε όλους παραμάζωμα.

2. ΝΤΕΜΕΤΡΙΣ ΝΙΚΟΛΣ (0 πόντοι, 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο σε 7 λεπτά)

Έξι λεπτά πήρε στο πρώτο μέρος, για να γράψει ένα άστοχο τρίποντο, ένα αμυντικό ριμπάουντ και ένα κλέψιμο σε πάσα της Ούνικς στην καρδιά της ρακέτας. Επτά λεπτά έπαιξε συνολικά. Τον πρόσεξε κανείς; Στα τελευταία οκτώ ματς, έχει μείνει άποντος στα έξι και στα άλλα δυο έχει πετύχει από τρεις πόντους.

3. ΚΕΙ ΣΙ ΡΙΒΕΡΣ (13 πόντοι, 3/6 τρίποντα σε 22 λεπτά)

Συνήθως μπαίνει στο έκτο ή το όγδοο λεπτό, αυτή τη φορά τον είδαμε στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Ένα δίποντο έβαλε στο πρώτο μέρος, δεν είχε ρυθμό, δεν πήρε προσπάθειες, πάλεψε όμως στην άμυνα σε αντίθεση με τους περισσότερους συμπαίκτες του. Σκόραρε για τρεις στο 29' (52-56) και κράτησε τον Παναθηναϊκό όρθιο, έβαλε και νέο τρίποντο για το 63-65 που έβαλε φωτιά στο ΟΑΚΑ. Ισοφάρισε στην επόμενη φάση, πήρε πάνω του τους "πράσινους" και ήταν μαζί με τον Σίνγκλετον και τον Μπουρούση αυτοί που γύρισαν το ματς δυο φορές μέχρι να το κερδίσει ο Τζέιμς.

5. ΜΑΙΚ ΤΖΕΙΜΣ (8 πόντοι, 2/5 τρίποντα, 3 ασίστ σε 20 λεπτά)

Πάτησε παρκέ στο όγδοο λεπτό, είδε τον Στολ να μην τον αφήνει να πάρει τη μπάλα, έβαλε δύσκολο (και μακρινό) τρίποντο για το 24-23, αλλά μέχρι να αντικατασταθεί από τον Καλάθη στο 16' ήταν αρνητικός. Κακές επιλογές, άστοχα σουτ, κακή οργάνωση. Στο φινάλε πήρε πάνω του τα πάντα. Τη μπάλα, την προσποίηση, το σουτ, έβαλε το νικητήριο τρίποντο. Έγινε ο ήρωας της βραδιάς, σε μία συνολικά κακή γι' αυτόν εμφάνιση και ελπίζει πως στη συνέχεια θα είναι πιο ουσιαστικός για την ομάδα του. Το ίδιο ελπίζει και ο Τσάβι Πασκουάλ.

9. ΑΝΤΩΝΗΣ ΦΩΤΣΗΣ

Δεν χρησιμοποιήθηκε δευτερόλεπτο από τον Τσάβι Πασκουάλ.

11. ΝΙΚΟΣ ΠΑΠΠΑΣ (4 πόντοι, 2/2 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ σε 14 λεπτά)

Επιστρατεύθηκε στις αρχές της δεύτερης περιόδου, είχε ένα πρόβλημα με τα φάουλ όταν μάρκαρε τον Κιθ Λάνγκφορντ, αλλά έκανε καλή δουλειά στην επίθεση. Έπαιξε λιγότερο απ' όσο περιμέναμε και στο τέλος δεν βρισκόταν στο παρκέ.

12. ΤΖΕΙΜΣ ΦΕΛΝΤΕΙΝ (βασικός, 4 πόντοι, 2/6 σουτ σε 16 λεπτά)

Μπήκε στο ματς με σαφή πρόθεση να σκοράρει, πήρε προσπάθειες μετά από ντρίμπλα και έβαλε δυο εντυπωσιακά σουτ. Έβγαλε όλη την πρώτη περίοδο, δεν έπαιξε δευτερόλεπτο στη δεύτερη, πήρε έξι λεπτά στις επόμενες δυο. Ξεκίνησε καλά, μα ο προπονητής του είχε άλλη άποψη και στηρίχθηκε σε άλλες μονάδες.

15. ΒΑΣΙΛΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΠΟΥΛΟΣ

21. ΚΕΝΙ ΓΚΑΜΠΡΙΕΛ (βασικός, 10 πόντοι, 2/2 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ σε 18 λεπτά)

Έβαλε το πρώτο καλάθι του Παναθηναϊκού, πέτυχε τρίποντο για το 11-7 και νέο καλάθι δυο φάσεις αργότερα, μα στη συνέχεια έβρισκε σίδερο και δεν τον ξαναείδαμε μέχρι το ημίχρονο. Γύρισε στο τρίτο δεκάλεπτο, έκανε εκπληκτικό μπλοκ, έβαλε και τρίποντο για το 49-52 σε ένα πολύ δύσκολο σημείο της αναμέτρησης. Θετικός, αν ήταν λίγο πιο εύστοχος, θα είχε και περισσότερο χρόνο συμμετοχής.

25. ΑΛΕΣΑΝΤΡΟ ΤΖΕΝΤΙΛΕ (βασικός, 10 πόντοι, 5/8 σουτ, 3 ριμπάουντ)

Ένα φόλοου και μια διείσδυση μέχρι την καρδιά της ρακέτας της Ούνικς, ήταν οι πρώτες του ενέργειες στο ματς. Στο έβδομο λεπτό έβαλε γκολ-φάουλ (ήταν το πρώτο φάουλ του αγώνα αυτό που κέρδισε!) και ήταν αυτός που ανέλαβε αρχικά το μαρκάρισμα του Κιθ Λάνγκφορντ, κάνοντας μάλιστα καλή δουλειά. Για κάποιον λόγο δεν ξανασκόραρε στο υπόλοιπο παιχνίδι. Έμεινε στους δέκα πόντους του πρώτου δεκαλέπτου.

29. ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΟΥΡΟΥΣΗΣ (15 πόντοι, 3/4 σουτ, 8/10 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 μπλοκ σε 21 λεπτά)

Μπήκε στο ματς στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, προσπάθησε να κάνει τη διαφορά, σκόραρε το πρώτο του καλάθι μετά από πέντε λεπτά, έφθειρε τον Παραχούσκι, έβαλε τις βολές, γενικά είχε πείσμα και πάθος στο παιχνίδι του. Ήταν μαζί με τον Τζεντίλε οι κορυφαίοι του Παναθηναϊκού στο πρώτο μέρος. Στα τέλη της τρίτης περιόδου πήρε το τέταρτο φάουλ του Παραχούσκι, ήταν σπουδαίος στη μεγάλη επιστροφή της ομάδας του στην τέταρτη περίοδο, πάλευε μόνος εναντίον όλων και στο φινάλε έχει το δικαίωμα να λέει πως ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης. Κι ας έβαλε άλλος το νικητήριο καλάθι.

33. ΝΙΚ ΚΑΛΑΘΗΣ (βασικός, 5 πόντοι, 2/8 σουτ, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ σε 27 λεπτά)

Δεν ξεκίνησε καλά, είχε 1/5 προσπάθειες και αντικαταστάθηκε στο 8'. Γύρισε στο δεύτερο δεκάλεπτο, είχε 0/2 βολές, δεν μπορούσε να βρει ρυθμό με τίποτα. Έβδομο ματς στα τελευταία οκτώ με μονοψήφιο αριθμό πόντων, μετά τα 15/15 στο ξεκίνημα της σεζόν με διψήφιο. Είχε πάντως καλές στιγμές, έδωσε έξι ασίστ και δεν έκανε λάθος, αλλά όπως κι αν έχει, με 2/8 σουτ και 0/2 βολές δεν μπορεί να είναι ευχαριστημένος από την απόδοσή του.