Η κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÆÁËÃÊÉÑÉÓ ÊÁÏÕÍÁÓ - ÐÁÏ / EUROLEAGUE / ZALGIRIS KAUNAS - PANATHINAIKOS (Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Σε... μπελάδες μπήκε ο Παναθηναϊκός μετά την ήττα από τη Ζάλγκιρις. Το EuroLeague Greece προσπαθεί να βρει διακριθέντες από το παιχνίδι στο Κάουνας.

Απογοήτευση... Ο Παναθηναϊκός του πρώτου μέρους έκανε (έστω και αν δεν ήταν "λαμπερός") πλάκα στο Κάουνας, όμως στο δεύτερο πραγματικά έσβησε. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ηττήθηκε από τη Ζάλγκιρις ( 64-58 ), έκανε τη δεύτερη χειρότερη φετινή της επίδοση στην επίθεση και πλέον όχι μόνο δεν διεκδικεί μια θέση στην πρώτη τετράδα που θα δώσει το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs, αλλά κινδυνεύει να μείνει και εκτός οκτάδας. Δύσκολο, όχι όμως και απίθανο καθώς ο ανταγωνισμός είναι τρομερός και η Νταρουσάφακα παραμονεύει. Το EuroLeague Greece προσπαθεί να βρει διακριθέντες από την αναμέτρηση στη Zalgirio Arena, με τον Τσάβι Πασκουάλ να χρησιμοποιεί rotation 10 παικτών και να μη δίνει χρόνο συμμετοχής στους Γκιστ - Χαραλαμπόπουλο.

0. ΚΡΙΣ ΣΙΝΓΚΛΕΤΟΝ (βασικός, 11 πόντοι, 3/8 σουτ, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 μπλοκ σε 35 λεπτά)

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÆÁËÃÊÉÑÉÓ ÊÁÏÕÍÁÓ - ÐÁÏ / EUROLEAGUE / ZALGIRIS KAUNAS - PANATHINAIKOS (ÂÁÃÃÅËÇÓ ÓÔÏËÇÓ / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Άνοιξε λογαριασμό με εύστοχο τρίποντο για το 3-5 στο τρίτο λεπτό, έβαλε και δεύτερο ωραίο καλάθι από τα πέντε μέτρα για το 7-15, αλλά έμεινε εκεί μέχρι το ημίχρονο. Και έπαιξε 15 από τα 20 λεπτά του πρώτου μέρους. Έμεινε χαμηλά και στην τρίτη περίοδο, αλλά βοηθούσε σε κάθε τομέα του παιχνιδιού και γι' αυτό ήταν ξανά θετικός. Έκανε το 37-43 με πολύ δύσκολη προσπάθεια στο 31', τελείωσε το παιχνίδι με την καλύτερη αξιολόγηση από τους 10 που χρησιμοποίησε ο Πασκουάλ και τουλάχιστον πάλεψε όσο μπορούσε.

2. ΝΤΕΜΕΤΡΙΣ ΝΙΚΟΛΣ (βασικός, 4 πόντοι, 5 ριμπάουντ σε 20 λεπτά)

Πενταδάτος μετά από καιρό, δεν έπαιξε στο προηγούμενο ματς, όμως πήρε τη θέση του Αλεσάντρο Τζεντίλε και έκανε λάθος στην πρώτη φάση της αναμέτρησης. Σκόραρε το πρώτο του καλάθι έστω και κατά... λάθος για το 3-11, πριν βάλει και δεύτερο δίποντο μετά από επιθετικό ριμπάουντ. Έπαιξε 20 λεπτά, δεν πήρε άλλο σουτ και δεν κατάφερε να διακριθεί.

3. ΚΕΙ ΣΙ ΡΙΒΕΡΣ (7 πόντοι, 3/10 σουτ, 2 ριμπάουντ σε 27 λεπτά)

Μπήκε στο ματς στο ένατο λεπτό, έκλεψε γρήγορα μια μπάλα, μα έπρεπε να φτάσουμε στο τέλος του πρώτου μέρους για να πετύχει το πρώτο του καλάθι μετά από 11 λεπτά συμμετοχής και τρία άστοχα σουτ. Δεν βοήθησε ούτε στο δεύτερο μέρος, έχασε τους αντιπάλους του, όμως στο 36' πέτυχε ένα "τρελό" τρίποντο για το 48-51. Ήταν ένα σημείο που όλα έδειχναν να πηγαίνουν ανάποδα για τον Παναθηναϊκό. Παρόλα αυτά έμεινε πολύ μακριά από τον καλό του εαυτό, σε ένα από τα πλέον κρίσιμα παιχνίδια της φετινής σεζόν.

5. ΜΑΙΚ ΤΖΕΙΜΣ (0 πόντοι, 0/3 τρίποντα, 2 ασίστ, 2 λάθη σε 15 λεπτά)

Επιστρατεύθηκε στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ξεκίνησε με λάθος, είδε τη μπάλα να τον... κοροϊδεύει και δεν βρήκε ρυθμό, ούτε και σκορ. Έπαιξε μέχρι το ημίχρονο, γύρισε στο τέλος της τρίτης περιόδου και τελείωσε τον αγώνα χωρίς να σκοράρει. Απογοητευτικό βράδυ για τον Αμερικανό γκαρντ που δεν βοήθησε την ομάδα του.

9. ΑΝΤΩΝΗΣ ΦΩΤΣΗΣ (2 πόντοι, 3 ριμπάουντ σε 9 λεπτά)

Ήταν δεύτερος στο rotation των power forwards, πάτησε παρκέ στο όγδοο λεπτό και στο 13' έκανε ένα φοβερό φόλοου κάρφωμα που μας γύρισε πολλά χρόνια πίσω. Έπαιξε εννέα λεπτά, έδωσε τις μάχες του, κέρδισε μερικές, έκανε αυτό που έπρεπε να κάνει και κυρίως αυτό που μπορεί να κάνει.

11. ΝΙΚΟΣ ΠΑΠΠΑΣ (βασικός, 13 πόντοι, 4/8 δίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ σε 26 λεπτά)

Δεν θυμόμαστε πότε ήταν η τελευταία του συμμετοχή στη βασική πεντάδα. Ο Παππάς μπήκε δυνατά στο ματς, έβαλε το πρώτο καλάθι του αγώνα στο 2' και πέτυχε και δεύτερο λίγες φάσεις αργότερα. Συνέχισε με εκπληκτική ασίστ στον Γκάμπριελ για το 3-9 και στο τέλος του πρώτου μέρους έβαλε άλλο ένα παλικαρίσιο δίποντο. Ξεκίνησε το δεύτερο με το πόδι στο γκάζι, προσπάθησε να ανοίξει το τέμπο, πίεσε την άμυνα της Ζάλγκιρις και συνολικά ήταν μάλλον ο κορυφαίος του Παναθηναϊκού. Έχει κερδίσει την εμπιστοσύνη του προπονητή του και με τον τρόπο που παλεύει και στην άμυνα, τον δικαιώνει για την επιλογή του.

12. ΤΖΕΙΜΣ ΦΕΛΝΤΕΙΝ (7 πόντοι, 3/8 σουτ, 2 ασίστ σε 18 λεπτά)

Εχασε τη θέση του στη βασική πεντάδα, τον είδαμε για πρώτη φορά στην έναρξη της δεύτερης περιόδου να σκοράρει με floater, ενώ δυο λεπτά πριν το ημίχρονο έκλεψε τη μπάλα στην άμυνα και κάρφωσε στον αιφνιδιασμό για το 11-25. Έμεινε σε ρηχά νερά μέχρι το 35', όταν έβαλε τρίποντο για το 45-48, το δεύτερο της ομάδας του στην αναμέτρηση! Δεν έδωσε πάντως κάτι περισσότερο. Ο Πασκουάλ δικαιώθηκε που έδωσε περισσότερο χρόνο στον Παππά. Ο Δομινικανός σουτέρ δεν έχει απλά ανταγωνιστή, αλλά βρίσκεται πλέον πίσω από τον Έλληνα γκαρντ.

14. ΤΖΕΙΜΣ ΓΚΙΣΤ

Δεν χρησιμοποιήθηκε δευτερόλεπτο από τον Τσάβι Πασκουάλ.

15. ΒΑΣΙΛΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΠΟΥΛΟΣ

21. ΚΕΝΙ ΓΚΑΜΠΡΙΕΛ (βασικός, 2 πόντοι, 2 ριμπάουντ σε 11 λεπτά)

Υπερβολικά χαλαρός στο ξεκίνημα, δέχθηκε μπλοκ από τον Γιανκούνας όταν προσπάθησε να σουτάρει για τρεις, βγήκε στο όγδοο λεπτό και δεν τον ξαναείδαμε μέχρι το ημίχρονο. Έπαιξε άλλα τρία λεπτά στην αρχή της τρίτης περιόδου, αντικαταστάθηκε γρήγορα και περιορίστηκε σε ρόλο θεατή μέχρι το φινάλε.

29. ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΟΥΡΟΥΣΗΣ

Άργησε να μπει στο ματς, για την ακρίβεια πάτησε το παρκέ στο 12', σκόραρε τους πρώτους πόντους τέσσερα λεπτά αργότερα, έκανε ζημιά στον Γιαβτόκας και τον Λίμα και ήταν τουλάχιστον θετκός. Μπήκε πολύ δυνατά στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως στο 37' έμεινε θεατής να κοιτάζει τον Βέστερμαν να γράφει το 53-51 από τα 6μ. 75. Πάλεψε, ίδρωσε, άντεξε τις μάχες σώμα με σώμα, ήταν μαζί με τον Σίνγκλετον και τον Παππά οι τρεις θετικοί του Παναθηναϊκού.

33. ΝΙΚ ΚΑΛΑΘΗΣ (βασικός, 2 πόντοι, 1/6 σουτ, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη σε 21 λεπτά)

Δυο ασίστ στα δυο πρώτα καλάθια του Παναθηναϊκού, έβγαλε όλο το πρώτο δεκάλεπτο, ήταν θετικός, αλλά ήταν και ακίνδυνος στην επίθεση. Δεν έπαιξε δευτερόλεπτο στη δεύτερη περίοδο, ξεκίνησε την τρίτη με κακές αποφάσεις, μπέρδεψε ακόμη περισσότερο το μυαλό του και μάλιστα σε ένα ματς στο οποίο η ομάδα του είχε τον έλεγχο. Πέτυχε το μοναδικό του καλάθι στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα και έγραψε το ένατο παιχνίδι του στα τελευταία 10 με μονοψήφιο αριθμό μετά το 15/15 στον πρώτο γύρο της EuroLeague. Πραγματικά, άλλος άνθρωπος, άλλος παίκτης, μοιάζει χαμένος σε έναν δικό του κόσμο.