Η κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού με τη Ρεάλ Μαδρίτης

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÐÁÏ - ÑÅÁË ÌÁÄÑÉÔÇÓ / EUROLEAGUE / PANATHINAIKOS - REAL MADRID (ÔÁÊÇÓ ÓÁÃÉÁÓ / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τη Ρεάλ Μαδρίτης, έμεινε σε τροχιά playoffs και το EuroLeague Greece ξεχωρίζει αυτούς που ξεχώρισαν στο καμίνι του ΟΑΚΑ.

Τα προγνωστικά δεν ήταν εναντίον του. Για τον Παναθηναϊκό μιλάμε, όμως, που στο γήπεδό του δείχνει πάντα διαφορετικό (προς το καλύτερο) πρόσωπο. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ υποδέχθηκε τη Ρεάλ Μαδρίτης στο κατάμεστο ΟΑΚΑ, τη νίκησε ( 88-82 ) μετά από μια απολαυστική μονομαχία και έμεινε σε τροχιά πρόκρισης στα playoffs. Οι "πράσινοι" κράτησαν τη θέση τους στην πρώτη οκτάδα, ενδέχεται να "κλειδώσουν" το εισιτήριο για την postseason την επόμενη ή τη μεθεπόμενη εβδομάδα και πλέον θα προσπαθήσουν για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα. Ξέρουν ότι θα μπουν στα νοκ-άουτ με μειονέκτημα έδρας, όμως ξέρουν και ότι το ΟΑΚΑ είναι το μεγάλο τους όπλο, όπως αποδείχθηκε απόψε για πολλοστή φορά. Το EuroLeague Greece σχολιάζει την εμφάνιση των 11 που χρησιμοποιήθηκαν απόψε απέναντι στην πρωτοπόρο της διοργάνωσης.

Ranking: 23

Είχε προβλήματα στο μαρκάρισμα του Αγιόν, όμως έκανε εξαιρετική δουλειά στην επίθεση, κυνήγησε κάθε ριμπάουντ, έπαιξε όλο το δεκάλεπτο και ήταν ο κορυφαίος "πράσινος" μαζί με τον Καλάθη. Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου έκανε το τρίτο του φάουλ, όμως ο Πασκουάλ τον πίστεψε και ο Αμερικανός έμεινε στο παιχνίδι για να συνεχίσει να δίνει τα πάντα και στις δυο άκρες του παρκέ. Στο 36' είδε το χρονόμετρο να "αδειάζει", πήρε το σουτ από τα επτά μέτρα και έγραψε το 73-68 μέσα σε αποθέωση. Ήταν το καλάθι που έκρινε τον αγώνα, ήταν άλλο ένα μεγάλο καλάθι από τον κορυφαίο παίκτη του Παναθηναϊκού στη φετινή σεζόν.

Ranking: 0

Πενταδάτος στο ψηλό σχήμα του Πασκουάλ, πήρε το πρώτο σουτ του Παναθηναϊκού (βρήκε σίδερο από τα πέντε μέτρα), πέτυχε λίγο αργότερα το πρώτο του καλάθι, βρήκε γρήγορα ρυθμό στην άμυνα αλλά έκανε και δυο λάθη. Βγήκε στο 8' και δεν τον είδαμε ξανά μέχρι το φινάλε. Έχει πετύχει 21 πόντους στα τελευταία 13 παιχνίδια της ομάδας του στη EuroLeague, παραμένει "ρολίστας" για πολύ συγκεκριμένες δουλειές, μένει να δούμε αν θα του δοθεί μια ευκαιρία να παίξει περισσότερο και σε πιο κρίσιμα σημεία των επόμενων αγώνων.

Ranking: 12

Έψαχνε τα πατήματά του στο ξεκίνημα του αγώνα καθώς συνήθως μπαίνει στο έκτο, έβδομο, όγδοο λεπτό, όμως είναι πολύ έμπειρος παίκτης και βρήκε γρήγορα ρυθμό . Σκόραρε τρίποντο για το 13-9 στο 6', έπαιξε όλο το δεκάλεπτο μα έμεινε χαμηλά, όμως στο ημίχρονο είχε φτάσει τους 9 πόντους απέναντι στην πρώην ομάδα του. Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος με δυο γρήγορα καλάθια και έμεινε εκεί. Θετικός, χωρίς να φανεί ιδιαίτερα. Έκανε πάντως καλή δουλειά στην άμυνα και σπατάλησε πολλές από τις δυνάμεις του στο πίσω μέρος του γηπέδου.

Ranking: 17

Είδε τον Καλάθη να βγάζει όλο το πρώτο δεκάλεπτο, τον άλλαξε στο ξεκίνημα του δεύτερου και άνοιξε λογαριασμό με τρίποντο στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα πριν δώσει όμορφη άλει-ουπ στον Γκάμπριελ. Συνέχισε να πιέζει την άμυνα της Ρεάλ και της έκανε αρκετή ζημιά με τις διεισδύσεις του, στο τέταρτο δεκάλεπτο βρέθηκε να μαρκάρει τον Ντόντσιτς που τον πήγαινε χαμηλά, όμως πάλεψε, έγραψε το 64-61 στο 33' και πίεσε τον 18χρονο προσωπικό του αντίπαλο με όλες του τις δυνάμεις. Το 66-66 ήταν αποτέλεσμα μιας απίστευτα παλικαρίσιας ενέργειάς του, ο Πασκουάλ τον κράτησε στο ματς αντί του πολύ καλού Καλάθη και δικαιώθηκε καθώς ο Αμερικανός ήταν ασταμάτητος αφού έβαλε και το τρίποντο για το 80-74 που έκρινε την αναμέτρηση. Αυτή τη φορά δεν εκβίασε σουτ, πήρε αυτά που έπρεπε να πάρει, εκμεταλλευθηκε το momentum και στο τέλος της βραδιάς είχε κάθε δικαίωμα να χαμογελά.

9. ΑΝΤΩΝΗΣ ΦΩΤΣΗΣ (έπαιξε 3 λεπτά και δεν μπορεί να κριθεί)

Έπαιξε τρία λεπτά στο πρώτο μέρος χωρίς να γράψει κάτι στη στατιστική του εκτός από ένα φάουλ. Δεν τον είδαμε στο δεύτερο μέρος.

Ranking: 2

Τον είδαμε για πρώτη φορά στην αρχή της δεύτερης περιόδου, έπαιξε επτά λεπτά μέχρι το ημίχρονο, είχε δυο άστοχα σουτ και ένα αμυντικό ριμπάουντ. Δυσκολεύτηκε απέναντι στα μακριά χέρια του Ντόντσιτς, μέχρι το 35', όταν έκλεψε τη μπάλα, έφυγε στον αιφνιδιασμό και σκόραρε για το 70-68. Ακόμα και με μία φάση, ανάγκασε τον κόσμο να τον αποθεώσει. Ήταν πάντως μακριά από τον καλό του εαυτό.

Ranking: 13

Πάτησε παρκέ στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ήταν αξιόπιστος στην επίθεση χωρίς να πάρει πολλά σουτ. Ο Πασκουάλ τον κράτησε στην πεντάδα στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο Δομινικανός πέτυχε και νέο μακρινό δίποντο και στη συνέχεια έκλεψε τη μπάλα για να καρφώσει σαν σε προπόνηση στον αιφνιδιασμό για το 53-48. Είχε πατήσει το γκάζι, στο 27' πέτυχε ένα από τα πιο "τρελά" καλάθια της χρονιάς στη διοργάνωση και στο φινάλε του δεκαλέπτου σκόραρε και τρίποντο για το 58-58. Μετά το ρεκόρ καριέρας του στη Μαδρίτη, έκανε νέα σπουδαία εμφάνιση απέναντι στη Ρεάλ και ήταν ο Τζέιμς Φελντέιν που χρειάζεται ο Πασκουάλ.

Ranking: 14

Μπήκε δυναμικά, σκόραρε γκολ-φάουλ από ασίστ του Καλάθη για το 8-5 και στην επόμενη φάση κάρφωσε και πάλι από πάσα του συμπαίκτη του για να βάλει φωτιά στο ΟΑΚΑ και να αποθεωθεί. Γύρισε στη EuroLeague μετά από 120 μέρες (είχε τραυματιστεί στο ματς του πρώτου γύρου, στη Μαδρίτη), άνοιξε το τέταρτο δεκάλεπτο με φαντασμαγορικό κάρφωμα που ξεσήκωσε το κοινό, "καθάρισε" όταν ο Φελντέιν αστόχησε σε κάρφωμα στον αιφνιδιασμό και έκανε το comeback που ονειρευόταν αυτός, ο προπονητής του, οι παράγοντες και ο κόσμος του Παναθηναϊκού. Η αστείρευτη ενέργειά του, αλλά κυρίως ο τρόπος με τον οποίο συνεργάζεται με τον Νικ Καλάθη, θα ανεβάσουν επίπεδο τους "πρασίνους".

15. ΒΑΣΙΛΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΠΟΥΛΟΣ

Δεν χρησιμοποιήθηκε δευτερόλεπτο από τον Τσάβι Πασκουάλ.

Ranking: -1

Άλλαξε τον Γκιστ στο έβδομο λεπτό της αναμέτρησης, δέχθηκε γρήγορα γκολ-φάουλ από τον Ράντολφ και στην επόμενη φάση έχασε ένα αμυντικό ριμπάουντ που μετατράπηκε σε δυο πόντους για τη Ρεάλ Μαδρίτης. Δεν τον είδαμε ξανά μέχρι το ημίχρονο, έμεινε στα οκτώ λεπτά και πέρασε απαρατήρητος.

Ranking: 3

Ήρθε κι αυτός από τον πάγκο στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, είχε απέναντί του τον πανέξυπνο Ρέγιες και τον εκρηκτικό Χάντερ, δεν του βγήκε το ματς, έκανε και ένα παιδικό λάθος όταν πάτησε γραμμή στην επαναφορά της μπάλας. Σε μια συνολικά μέτρια για τα δικά του δεδομένα βραδιά, κατάφερε να ξεχωρίσει με όσα έδωσε στο φινάλε στην ομάδα του. Μία ασίστ σε κάρφωμα του Σίνγκλετον και 2/2 βολές για το 84-78 που δεν μπορούσε να ανατραπεί.

Ranking: 8

Είχε τη δύσκολη αποστολή να μαρκάρει τον ασταμάτητο Σέρχιο Γιουλ (που στο ματς του πρώτου γύρου έκανε ρεκόρ καριέρας στη EuroLeague), ξεκίνησε με δυο σπουδαίες άμυνες στον Ισπανό άσο, συνέχισε με δυο ασίστ στον Γκιστ, έβαλε τρίποντο για το 16-14 και δίποντο για το 21-19 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Έπαιξε λίγο στο δεύτερο δεκάλεπτο, είχε άλλη μια εξαιρετική συνεργασία με τον Γκιστ λίγο πριν το ημίχρονο και χειροκροτήθηκε από τον κόσμο. Στο 24' έκλεψε στα ίσα τη μπάλα από τον Γιουλ και έβγαλε εύκολη ασίστ στον αιφνιδιασμό, εκνεύρισε τον Ισπανό που άνοιξε διάλογο με τους διαιτητές, αλλά στο φινάλε έμεινε σε ρόλο θεατή. Ο Πασκουάλ προτίμησε να λύσει τα σκοινιά του Μάικ Τζέιμς που ήταν ασταμάτητος στην επίθεση και δικαιώθηκε.