Ζάλγκιρις Κάουνας - Ολυμπιακός 94-69: Παράδοση άνευ όρων

Αφού έχασε με τραυματισμούς τους Ρότσεστι - Σπανούλη, ο δίχως τους Χαραλαμπόπουλο - Πρίντεζη Ολυμπιακός συνετρίβη στο Κάουνας από τη Ζάλγκιρις που τον έπιασε στο 9-14. Ντεμπούτο για τον 17χρονο Νικολαΐδη.

Εφιαλτικό ήταν το βράδυ της Τρίτης (4/2) για τον Ολυμπιακό στο Κάουνας. Η Ζάλγκιρις συνέτριψε τους Πειραιώτες (94-69) για την 23η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της EuroLeague 2019/20 , τους έπιασε στο 9-14 και συνεχίζει να ονειρεύεται την πρώτη οκτάδα, καθώς διανύει περίοδο εξαιρετικής φόρμας και μετρά έξι θετικά αποτελέσματα στα τελευταία οκτώ παιχνίδια.

Οι Πειραιώτες ταξίδεψαν στη Λιθουανία χωρίς τους τραυματίες Χαραλαμπόπουλο - Πρίντεζη, έχασαν στο πρώτο μέρος τον Τέιλορ Ρότσεστι που σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις υπέστη θλάση στη δεξιά γάμπα, έχασαν στο δεύτερο μέρος τον Βασίλη Σπανούλη και έμειναν με ακόμη μικρότερο ροτέισον σε μια πολύ σκληρή έδρα.

Τόμας Γουόκαπ, Λούκας Λεκαβίτσιους, Αρτούρας Μιλάκνις, Κέι Σι Ρίβερς και Μαρτίνας Γκέμπεν ήταν οι πέντε που ξεχώρισαν από τη Ζάλγκιρις, η οποία παρατάχθηκε χωρίς τον σέντερ Τζοκ Λάνταλ αλλά δεν αντιμετώπισε ποτέ δυσκολίες και πήρε μια πραγματικά πολύ εύκολη νίκη απέναντι σε έναν λίγο, ποιοτικά και αριθμητικά, αντίπαλο.

Αν υπάρχει ένα θετικό για τον Ολυμπιακό από αυτό το βράδυ, είναι το ντεμπούτο του 17χρονου Αλέξανδρου Νικολαΐδη που αγωνίζεται στην εφηβική ομάδα των ερυθρόλευκων, αλλά και στην αναπτυξιακή που συμμετέχει στην Α2. Ο Μπαρτζώκας τον πήρε στη Λιθουανία για να γεμίσει τον πάγκο του και ο Έλληνας γκαρντ πήρε την πρώτη του γεύση από το επίπεδο της EuroLeague σε ένα συνολικά ζόρικο σαραντάλεπτο για τους Πειραιώτες.

O MVP

Τουλάχιστον 7-8 παίκτες έκαναν σπουδαία δουλειά για τη Ζάλγκιρις, δεν γίνεται όμως να μην πάρει το βραβείο ο μπαρουτοκαπνισμένος Αρτούρας Μιλάκνις που σε 25 λεπτά συμμετοχής σκόραρε 19 πόντους από 2/3 δίποντα και 5/7 τρίποντα. Δεν χρειάστηκε να προσφέρει σε άλλους τομείς του παιχνιδιού, άλλωστε δεν είναι ούτε καλός ριμπάουντερ, ούτε καλός δημιουργός, ούτε καλός αμυντικός, παρόλα αυτά διέλυσε την άμυνα του Ολυμπιακού με την έφεσή του στο σκοράρισμα και παίρνει δικαίως το MVP.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με ένα λάθος έκλεισε η Ζάλγκιρις το πρώτο μέρος (!) την ώρα που ο Ολυμπιακός μετρούσε πέντε στο πρώτο δεκάλεπτο και έξι έως το ημίχρονο. Στην ανάπαυλα οι γηπεδούχοι μετρούσαν 11 ριμπάουντ και ο Μιλουτίνοβ εννέα, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/17 τρίποντα με τον Σπανούλη να έχει 1/6. Στο τέλος της βραδιάς οι Λιθουανοί είχαν 14/22 σουτ από την περιφέρεια (64%), μόλις οκτω λάθη και 20 τελικές πάσες, με τον Μπαρτζώκα να βλέπει τους δικούς του παίκτες να σουτάρουν με 23% πίσω από τη γραμμή των 6μ.75 και να έχουν 14 λάθη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Μπάλντουιν, Σπανούλη, Παπανικολάου, Ρούμπιτ, Μιλουτίνοβ άνοιξε το ματς ο Μπαρτζώκας, με τον Ολυμπιακό να λειτουργεί άσχημα στην άμυνα και να βρίσκεται από νωρίς πίσω με έξι (13-7) παρά το γεγονός ότι οι πρώτες του επιθέσεις ήταν αποτελεσματικές. Η πρώτη διακοπή (για το τηλεοπτικό timeout) ήρθε στο έβδομο λεπτό, το πρώτο φάουλ των ερυθρόλευκων ήρθε στο ένατο λεπτό, πριν ακολουθήσουν τρίποντα από τους Παπανικολάου - Ρούμπιτ για το 18-17 προς τα τέλη της πρώτης περιόδου και ένα μικρό 4-0 των γηπεδούχων για το 22-17.

Το σερί της Ζάλγκιρις έφτασε στο 10-0 (27-17) με τον ΛεΝτέι να καρφώνει στο 12' μετά από δικό του επιθετικό ριμπάουντ, ο Ρίβερς κι ο Λεκαβίτσιους μεγάλωσαν το προβάδισμα της ομάδας τους μέχρι το +14 (34-20) και οι Λιθουανοί κράτησαν μια απόσταση ασφαλείας μέχρι το ημίχρονο καθώς όσο κι αν προσπαθούσε ο Βεζένκοβ, όσο κι αν πάλευε ο Μιλουτίνοβ, όσο κι αν ήθελαν αυτοί που βρίσκονταν γύρω τους, η αδυναμία του Ολυμπιακού να βγάλει άμυνες ήταν τεράστια και αποδείχθηκε από τους 46 πόντους που δέχθηκε στο πρώτο εικοσάλεπτο.

Η Ζάλγκιρις άνοιξε το τρίτο δεκάλεπτο με τρίποντο του Γουόκαπ για το 49-37, ο Μπαρτζώκας κράτησε στον πάγκο τον Μιλουτίνοβ, ο Σπανούλης ζήτησε αλλαγή στο 25' και πήγε στον πάγκο με φανερούς πόνους στο πόδι, όλα συνέχισαν να πηγαίνουν ανάποδα για τον Ολυμπιακό, ο ΛεΝτέι έστειλε τη διαφορά στους 19 (64-45) κι ο Μπαρτζώκας δέχθηκε και τεχνική ποινή πριν από το 69-45 του 29'. Η τέταρτη περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Μιλουτίνοβ να δείχνει θυμωμένος και να σκοράρει κατά ριπάς στο ξεκίνημά της αλλά τους γηπεδούχους να μη δίνουν άλλα δικαιώματα και να παίρνουν άνετα τη νίκη.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 14875 θεατές παρακολούθησαν την αναμέτρηση στη Ζαλγκίριο Αρίνα, με την ατμόσφαιρα να είναι, όπως πάντα άλλωστε, εκρηκτική. Soldout φυσικά το παιχνίδι με τον κόσμο να έχει ενθουσιαστεί από το φορμάρισμα της ομάδας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόσερ, Λάτισεβς, Αλιάγκα

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-17, 46-37, 94-69

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Γιασικεβίτσιους): Γουόκαπ 12 (2 τρίποντ, 5 ασίστ), Ρίβερς 12 (4/5 τρίποντα, 2 κλεψίματα), Λεκαβίτσιους 11 (5/5 σουτ), Χέιζ 2 (1/5 σουτ), Βένσκους, Γιανκούνας 1, Λουκοσιούνας, Μιλάκνις 19 (2/3 δίποντα, 5/7 τρίποντα), Γκέμπεν 12 (5/7 δίποντα, 2/3 βολές), Γιοκουμπάιτις 7 (6 ασίστ), ΛεΝτέι 7 (6 ριμπάουντ), Ουλανόβας 11 (2 τρίποντα, 6 ασίστ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ρότσεστι 6 (1), Μπάλντγουιν 9 (3 ασίστ), Πολ 7 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Νικολαΐδης, Κόνιαρης 2 (1/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Σπανούλης 5 (1/6 τρίποντα, 4 ασίστ), Μιλουτίνοβ 8 (3/5 δίποντα, 2/2 βολές, 13 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 15 (4/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/5 βολές), Παπανικολάου 3 (1/6 σουτ), Ρούμπιτ 10 (1), Έλις 4

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις: 20/35 δίποντα, 14/22 τρίποντα, 12/16 βολές, 24 ριμπάουντ (18 αμυντικά - 6 επιθετικά), 20 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 8 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 19/29 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 13/17 βολές, 31 ριμπάουντ (19 αμυντικά - 12 επιθετικά), 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 14 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Ζάλγκιρις θα παίξει εκτός έδρας με την Αναντολού Εφές (6/2 στις 19:30), ενώ ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί στο ΣΕΦ την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (6/2 στις 21:00).