Ολυμπιακός - Μπάγερν Μονάχου 89-69: Ξανάνιωσε στο σπίτι του

EUROLEAGUE / ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ - ÌÐÁÃÅÑÍ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: KOSTAS VILLA / EUROKINISSI)
EUROLEAGUE / ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ - ÌÐÁÃÅÑÍ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: KOSTAS VILLA / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Εξαιρετικός στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα της Μπάγερν Μονάχου για την 27η αγωνιστική και εδραιώθηκε στην οκτάδα της EuroLeague 2018/19 που τον στέλνει στα playoffs.

Ο Βασίλης Σπανούλης ήταν εκτός αγώνα. Ο Γιάνις Στρέλνιεκς κι ο Δημήτρης Αγραβάνης το ίδιο. Ο Γιάνις Τίμα έχει μετακομίσει στη Χίμκι. Μ' αυτά και μ' αυτά ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε με ενδεκάδα στην εντός έδρας αναμέτρηση της 27ης αγωνιστικής της EuroLeague 2018/19 με τη Μπάγερν Μονάχου, βρήκε όμως τις απαντήσεις που έψαχνε το τελευταίο διάστημα, επικράτησε των Βαυαρών (89-69) και έμεινε εντός οκτάδας που τον στέλνει στα playoffs.

Μπριάντε Γουέμπερ, Κώστας Παπανικολάου, Γιώργος Πρίντεζης, Ζακ ΛεΝτέι και Νίκολα Μιλουτίνοβ συνέθεσαν μια φοβερή πεντάδα που οδήγησε τους Πειραιώτες στη 14η φετινή τους νίκη, την ώρα που η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς έπεφτε στο 12-15 για να μείνει με το ενάμιση πόδι εκτός οκτάδας και postseason. Επόμενος αντίπαλος για τους ερυθρόλευκους η Γκραν Κανάρια, στην έδρα της οποίας θα φτάσουν τα ξημερώματα της Τετάρτης (20/3).

Στα highlights της βραδιάς και το ρεκόρ του Αλεξέι Ποκουσέβσκι , που έγινε ο νεαρότερος στην ιστορία του Ολυμπιακού στη EuroLeague σε ηλικία 17 ετών, δύο μηνών και 21 ημερών.

Δείτε ΕΔΩ την κατάταξη και ΕΔΩ το πρόγραμμα έως το τέλος της regular season

Ο MVP

Ζακ ΛεΝτέι και Νίκολα Μιλουτίνοβ μοιράζονται το βραβείο του MVP, καθώς συμπλήρωσαν ιδανικά ο ένας τον άλλο σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Ο Σέρβος σέντερ σκόραρε 20 πόντους με 9/10 δίποντα και 2/5 βολές, μάζεψε 5 ριμπάουντ, έδωσε δύο ασίστ και συγκέντρωσε 20 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης σε 26:41, ενώ ο Αμερικανός πάουερ φόργουορντ πρόσθεσε 22 πόντους από 9/14 δίποντα και 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και 23 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης σε 20 λεπτά.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

10/17 δίποντα και 0/2 τρίποντα είχε ο Ολυμπιακός στο πρώτο δεκάλεπτο, 20/30 δίποντα είχε στο ημίχρονο και βάδιζε προς δύο ιστορικά ρεκόρ σε εύστοχα (36) και εκτελεσμένα (59) σουτ μέσα από τη γραμμή, δεν έκανε όμως κάποιο. Ισοφάριση ρεκόρ καριέρας συνιστούν οι έξι ασίστ για τον Κώστα Παπανικολάου, την ώρα που ο Στέφαν Γιόβιτς είχε τις εννέα από τις 16 τελικές πάσες της ομάδας του.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Γουέμπερ, Γουίλιαμς-Γκος, Παπανικολάου, Πρίντεζη, Μιλουτίνοβ στο αρχικό του σχήμα, ο Ολυμπιακός πήρε μια μικρή διαφορά μετά από τέσσερα λεπτά αγώνα (8-2) και ανάγκασε τον Ράντονιτς να καλέσει νωρίς το πρώτο του timeout. Οι Βαυαροί είχαν 1/7 σουτ σε αυτό το διάστημα, βρέθηκαν στο -12 (14-2) στο έβδομο λεπτό, δεν έδειχναν έτοιμοι για... τελικό επιβίωσης και το 20-10 της πρώτης περιόδου ήταν ένα σκορ που δεν τους κολάκευε.

Αντέδρασαν στο ξεκίνημα της δεύτερης με ένα 0-6, για να απαντήσουν οι γηπεδούχοι με ένα δικό τους 12-0 για το 32-16 που τους κράτησε σε απόσταση ασφαλείας μέχρι να έρθει ένα νέο ξέσπασμα των φιλοξενούμενων (32-24) για το timeout του Μπλατ στο 15'. Οι δύο αντίπαλοι έμειναν χωρίς φάουλ από το 10' έως το 18' (!), οι Πειραιώτες πήγαν στο +15 (42-27) χάρη στην πιεστική τους άμυνα στη μπάλα και όταν οι Γουέμπερ - Παπανικολάου έβαλαν τα δύο πρώτα μακρινά σουτ, η κατάσταση έγινε ακόμη καλύτερη για εκείνους. Το 50-31 του ημιχρόνου τους έδινε ένα προβάδισμα που ήταν δύσκολο να ανατραπεί, απέναντι σε μια Μπάγερν που έμοιαζε με... φάντασμα.

EUROLEAGUE / ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΜΠΑΓΕΡΝ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)
EUROLEAGUE / ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΜΠΑΓΕΡΝ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Οι Γερμανοί χρειάζονταν ένα ξέσπασμα για να πιστέψουν ξανά στις δυνάμεις τους, η αλήθεια είναι πως έκαναν μια αρκετά καλή προσπάθεια στην έναρξη της τρίτης περιόδου όταν μάζεψαν τη διαφορά από τους 22 στους 13 (57-44), όμως και πάλι δέχθηκαν ένα 14-0 από τους γηπεδούχους (71-44 στο 28') που έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +24 και δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω.

Οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν για να... διασκεδάσουν τις εντυπώσεις από την κάκιστη εμφάνισή τους σε ένα ματς-τελικό για εκείνους, είχαν ένα καλό διάστημα στα μέσα της τέταρτης περιόδου αλλά τίποτα περισσότερο καθώς ο Μπλατ με ένα timeout κράτησε τους αθλητές του σε εγρήγορση για να μην αντιμετωπίσουν το παραμικρό πρόβλημα και στο φινάλε εδωσε και στον Αλεξέι Ποκουσέβσκι την ευκαιρία να κάνει το ντεμπούτο του στη διοργάνωση, να γίνει ο νεαρότερος παίκτης του Ολυμπιακού στην ιστορία του σε αυτή και να πετύχει και τον πρώτο του πόντο με βολή !

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 5000 θεατές βρέθηκαν το βράδυ της Τρίτης (19/3) στο ΣΕΦ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο, Χορντόφ, Βικλίτσκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-10, 50-31, 72-48, 89-69

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουέμπερ 12 (3/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 0/1 βολή, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο), Γουίλιαμς-Γκος 6 (3 ασίστ), Τουπάν 3 (1), Μιλουτίνοβ 20 (9/10 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βεζένκοβ, Πρίντεζης 11 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 5 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μάντζαρης 8 (2), Ποκουσέβσκι 1, Μπόγρης, ΛεΝτέι 23 (9/14 δίποντα, 4 ριμπάουντ)

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Ράντονιτς): Ντάνγκουμπιτς 2, Χομπς, Κόπονεν 15 (5/6 τρίποντα), Ραντόσεβιτς 2, Λούτσιτς 6, Λο 2, Τζέντοβιτς 10 (2), Αμάιτσε 6 (2), Γιόβιτς 1 (4 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Μπαρτέλ 7, Γουίλιαμς 5 (2/7 σουτ), Μπούκερ 13 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 29/47 δίποντα, 6/18 τρίποντα, 13/20 βολές, 44 ριμπάουντ (32 αμυντικά - 12 επιθετικά), 22 ασίστ, 8 κλεψίματα, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν Μονάχου: 17/37 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 5/11 βολές, 23 ριμπάουντ (19 αμυντικά - 4 επιθετικά), 16 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 10 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Για την 28η αγωνιστική, ο Ολυμπιακός θα παίξει εκτός έδρας με τη Γκραν Κανάρια (21/3 στις 22:30), ενώ η Μπάγερν Μονάχου θα υποδεχθεί τη Μπαρτσελόνα (21/3 στις 21:00).