Ολυμπιακός - Άλμπα Βερολίνου 86-93: Κάθε αρχή και δύσκολη

EUROLEAGUE / ÏÓÖÐ - ÁËÌÐÁ ÂÅÑÏËÉÍÏÕ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI)
EUROLEAGUE / ÏÓÖÐ - ÁËÌÐÁ ÂÅÑÏËÉÍÏÕ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Με εντός έδρας ήττα από την Άλμπα Βερολίνου (86-93) συνδύασε την επιστροφή του στον Ολυμπιακό ο Γιώργος Μπαρτζώκας. Στο 7-12 πλέον οι Πειραιώτες, που ψάχνουν ένα μικρό θαύμα για να χωρέσουν στην οκτάδα.

Η επιστροφή του Γιώργου Μπαρτζώκα στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας και η βράβευση του Βασίλη Σπανούλη από την ερυθρόλευκη ΚΑΕ δημιούργησαν το βράδυ της Τρίτης (14/1) μια πολύ όμορφη, μια ζεστή ατμόσφαιρα στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Ο Ολυμπιακός όμως δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων, ηττήθηκε από την Άλμπα Βερολίνου (86-93) για να πέσει στο 7-12 και να μείνει ακόμη πιο μακριά από την πρώτη οκτάδα της κανονικής περιόδου που οδηγεί στα playoffs.

O συγκλονιστικός Γιώργος Πρίντεζης που έκανε ρεκόρ καριέρας στο κομμάτι της δημιουργίας, ο Νίκολα Μιλουτίνοβ, ο Αντώνης Κόνιαρης κι ο Βασίλης Σπανούλης στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης ήταν οι κορυφαίοι της ομάδας του Πειραιά, την ώρα που η Άλμπα είχε σε καταπληκτικό βράδυ τον "παρανοϊκό" σουτέρ Μάρκους Έρικσον και σε επίσης πολύ καλή κατάσταση τους Ρόκας Γκεντράιτις - Μάρτιν Χέρμανσον για να φτάσει δίκαια στην έκτη φετινή της νίκη.

Ο MVP

Τι σουτέρ... Ο Μάρκους Έρικσον είναι ένας από τους πιο υποτιμημένους παίκτες της EuroLeague και το απέδειξε και το βράδυ της Τρίτης (14/1) στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Ο Σουηδός έχει ταλαιπωρηθεί στη διάρκεια της καριερας του από σοβαρούς τραυματισμούς, όταν όμως είναι υγιής, μπορεί να διαλύσει κάθε άμυνα όπως διέλυσε εκείνη του Ολυμπιακού. Σε 28 λεπτά σκόραρε 22 πόντους από 1/2 δίποντα, 6/9 τρίποντα και 2/3 βολές, δεν έκανε κάτι άλλο, δεν δημιούργησε, δεν ξεχώρισε στην άμυνα, έκανε απλά τη δουλειά του.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με 11/12 δίποντα έκλεισε ο Ολυμπιακός το πρώτο δεκάλεπτο, 19/22 είχε στο ημίχρονο, όμως η Άλμπα μετρούσε 9/14 τρίποντα και χάρη σε αυτά έδωσε τον ρυθμό της στο ματς. Στο φινάλε της βραδιάς οι Πειραιώτες είχαν 5/18 τρίποντα, οκτώ λιγότερα εύστοχα από τους αντιπάλους τους που είχαν σχεδόν διπλάσιες ασίστ από λάθη (19/10) για να πάρουν την έκτη φετινή τους νίκη και τη δεύτερη σε ισάριθμους αγώνες επί ελληνικού εδάφους. Ρεκόρ καριέρας για τον Γιώργο Πρίντεζη οι έξι ασίστ που έδωσε σε 25 λεπτά συμμετοχής.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Κόνιαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη, Μιλουτίνοβ άνοιξε το ματς ο Μπαρτζώκας που δεν ήθελε να διαταράξει την ισορροπία του Ολυμπιακού από το διπλό στη Βαλένθια. Με καλή άμυνα και έλεγχο του ρυθμού, οι Πειραιώτες πήραν το προβάδισμα (6-2 στο 3') και κράτησαν χαμηλά το σκορ, προτίμησαν επιθέσεις στο πέντε εναντίον πέντε και με τον Πρίντεζη να είναι υπεύθυνος για δέκα πόντους έγραψαν το 12-6 πριν από το timeout στο πέμπτο λεπτό. Οι Πειραιώτες έμειναν μπροστά, οι Σπανούλης, Πρίντεζης, Μιλουτίνοβ έπαιξαν όλο το δεκάλεπτο και το 22-19 ήταν αποτέλεσμα της τρομερής αποτελεσματικότητάς τους στο δίποντο.

Η εξαιρετική άμυνα των πρώτων λεπτών δεν διατηρήθηκε, η Άλμπα πέτυχε 11 πόντους σε δύο λεπτά για να γράψει το 26-30 στο 12' και από εκεί και πέρα έκανε κυριολεκτικά ό,τι ήθελε μέχρι το ημίχρονο. Οι αλλαγές του Μπαρτζώκα δεν τον δικαίωσαν, Έρικσον και Χέρμανσον έβαζαν το ένα σουτ μετά το άλλο, οι Γερμανοί έπαιζαν καταπληκτικό μπάσκετ και το 42-50 του 20' ίσως και να τους αδικούσε την ώρα που ο Ολυμπιακός δεν έβρισκε μακρινό σουτ και παρά το γεγονός ότι εκμεταλλευόταν τους διαδρόμους προς το καλάθι, δεν μπορούσε να περιορίσει τους αντίπαλους σουτέρ.

Οι Πειραιώτες μπήκαν στο τρίτο δεκάλεπτο με στόχο να μαζέψουν γρήγορα τη διαφορά, ο Κόνιαρης κι ο Μιλουτίνοβ το έκαναν (49-53 στο 23') για να βάλουν το κοινό στο ματς και είχαν σαφώς καλύτερη εικόνα και στις δύο άκρες του παρκέ σε σχέση με το δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Μπαρτζώκας στηρίχθηκε στους Έλληνες (Σπανούλη, Κόνιαρη, Πρίντεζη, Παπανικολάου) και τον Μιλουτίνοβ, ο Ολυμπιακός πήγε νωρίς στο μπόνους των βολών, το εκμεταλλεύθηκε και με τρίποντο του Βεζένκοβ από τη δεξιά γωνία έκλεισε την περίοδο στο 71-68.

Με ένα σερί 0-9 και με 14 πόντους σε τρία λεπτά στην έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου, η Άλμπα πήρε ξανά τα ηνία και έχτισε και ένα καλό +9 (73-82) που έμοιαζε αρκετό για να την οδηγήσει στο θετικό αποτέλεσμα. Οι ερυθρόλευκοι δεν σταμάτησαν να προσπαθούν, ο Κόνιαρης με το τρίτο τρίποντό του μείωσε στους έξι (80-86 στο 36'), μία βολή του Πρίντεζη έγραψε το 83-87 και στο τελευταίο δίλεπτο όλα ήταν ανοιχτά. Ο Πρίντεζης με δίποντο στα 62" (85-87) και ο Μιλουτίνοβ με βολή στα 28.4" έφεραν το παιχνίδι στον πόντο, ακολούθησε άστοχο τρίποντο του Σπανούλη και δικό του αντιαθλητικό φάουλ που έδωσε τη νίκη στην ομάδα του Βερολίνου.

Διαβάστε όσα δήλωσε ο Γιώργος Μπαρτζώκας στη συνέντευξη Τύπου

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 7233 θεατές βρέθηκαν το βράδυ της Τρίτης (14/1) στο ΣΕΦ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρσία, Γιόβτσιτς, Σίλβα

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-19, 42-50, 71-68, 86-93

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ρότσεστι 2, Μπάλντουιν 6, Πολ 4 (2/5 σουτ, 3 ριμπάουντ), Κόνιαρης 11 (3/4 τρίποντα), Σπανούλης 14 (6/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 9 ασίστ), Μιλουτίνοβ 15 (5/5 δίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 7 (1/5 τρίποντα), Πρίντεζης 15 (6/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Παπανικολάου 7 (1), Ρούμπιτ 5

ΑΛΜΠΑ (Ρενέσες): Σίβα 12 (2), Γκιφάι 4 (1/4 σουτ), Έρικσον 22 (6/9 τρίποντα), Μάτισεκ, Σνάιντερ, Χέρμανσον 18 (5/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ασίστ), Όγκμπε 3 (1), Γκεντράιτις 15 (2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Τίμαν 4, Κάβανο, Νόκο 4, Σίκμα 11

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 29/39 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 13/16 βολές, 25 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 4 επιθετικά), 22 ασίστ, 3 κλεψίματα, 12 λάθη, 1 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα: 18/31 δίποντα, 13/23 τρίποντα, 18/21 βολές, 23 ριμπάουντ (19 αμυντικά - 4 επιθετικά), 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 10 λάθη, 2 τάπες

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί τη Μπάγερν Μονάχου (17/1 στις 20:30), ενώ η Άλμπα θα παίξει στο Βελιγράδι με τον Ερυθρό Αστέρα (17/1 στις 20:00).