Μπουντούτσνοστ - Ολυμπιακός: Η κριτική των παικτών

EUROLEAGUE / ÌÐÏÕÍÔÏÕÔÓÍÏÓÔ - ÏÓÖÐ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI)
EUROLEAGUE / ÌÐÏÕÍÔÏÕÔÓÍÏÓÔ - ÏÓÖÐ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Αρκετοί παίκτες βοήθησαν για να πάρει ο Ολυμπιακός τη νίκη στην Ποντγκόριτσα, τέσσερις ήταν όμως εκείνοι που ξεχώρισαν απέναντι στη Μπουντούτσνοστ. Το Sport24.gr αξιολογεί την εμφάνιση των αθλητών του Ντέιβιντ Μπλατ.

Το σημαντικότερο κέρδος του Ολυμπιακού στην Ποντγκόριτσα το βράδυ της Παρασκευής (8/3), ήταν η νίκη που έσπασε ένα σερί πέντε ηττών . Αυτή χρειάζονταν οι Πειραιώτες για να ανασάνουν, πριν από τους αγώνες με την Αρμάνι στο Μιλάνο και τη Μπάγερν Μονάχου στο ΣΕΦ. Την πήραν και προχωρούν μπροστά, με τον Ντέιβιντ Μπλατ να κρατά τα καλά διαστήματα της ομάδας του και το γεγονός ότι οι παίκτες του πήραν εύκολα το αποτέλεσμα.

Νίκολα Μιλουτίνοβ και Γιώργος Πρίντεζης ήταν οι ανίκητοι στη ρακέτα, Αξέλ Τουπάν και Σάσα Βεζένκοβ έδωσαν πολλές λύσεις στο σκοράρισμα και το Sport24.gr αξιολογεί την εικόνα όσων αγωνίστηκαν, με τον Τίμα και τον Μπόγρη να παίζουν λιγότερο απ' όλους και τον ΛεΝτέι να απογοητεύει για ακόμα μία φορά με τα σκαμπανεβάσματά του, τα οποία δεν μπορεί να διαχειριστεί στην πρώτη του χρονιά σε αυτό το επίπεδο.

2. ΜΠΡΙΑΝΤΕ ΓΟΥΕΜΠΕΡ (starter)

Προτιμήθηκε από τον Σπανούλη για να μαρκάρει τον πυραυλοκίνητο Νόρις Κόουλ, έβαλε τρίποντο από τα επτάμιση μέτρα για το 0-6 και στο πέμπτο λεπτό πήγε στον πάγκο έχοντας κάνει καλή δουλειά και στις δύο άκρες του παρκέ. Τα δύο γρήγορα φάουλ τον φρέναραν στο πρώτο μέρος, αυτός είναι σίγουρα ο βασικός τομέας που πρέπει να προσέξει ενόψει της συνέχεια της σεζόν καθώς η θέλησή του τον φθείρει πολύ εύκολα. Θετικός πάντως και χωρίς να κάνει κάτι εξεζητημένο κατάφερε να δώσει λύσεις και στην άμυνα και στην επίθεση.

Τα στατιστικά του: 7 πόντοι, 2/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη, 9 ranking σε 18:11

3. ΝΑΙΤΖΕΛ ΓΟΥΙΛΙΑΜΣ-ΓΚΟΣ (starter)

Πολύ καλός δημιουργικά στο ξεκίνημα του αγώνα, ο Αμερικανός έδωσε τρεις ασίστ στο πρώτο τρίλεπτο, εκτελεστικά όμως δεν πρόσφερε κάτι στον Ολυμπιακό. Έπαιξε 12 λεπτά στο πρώτο μέρος και είχε 1/5 σουτ, δεν έκανε όμως λάθος και αυτό τον βοήθησε να παίξει πολύ μέχρι το φινάλε. Γύρισε με περισσότερο πείσμα στο δεύτερο μέρος, αλλά ήταν και πάλι πολύ άστοχος. Με 4/13 σουτ δεν μπορεί να αισθάνεται ικανοποιημένος, ειδικά από τη στιγμή που βρήκε σίδερο σε αρκετά ελεύθερα.

Τα στατιστικά του: 12 πόντοι, 2/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 1 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 λάθη, 5 ranking σε 25:59

6. ΑΞΕΛ ΤΟΥΠΑΝ

Ένα τρίποντο από την αριστερή γωνία για το 18-25 ήταν η πρώτη στιγμή του στο ματς, πριν σκοράρει στην πρώτη φάση της δεύτερης περιόδου για το 21-29. Έπαιξε οκτώ λεπτά στο πρώτο μέρος για να σκοράρει ισάριθμους πόντους με 3/4 προσπάθειες, άλλο τόσο τον είδαμε στο δεύτερο για να κλείσει τη βραδιά του με 5/6 σουτ! Αυτός είναι ο Γάλλος, ένας παίκτης που χρειάζεται χρόνο για να βρει ρυθμό. Με τον Παπανικολάου σε μέτρια βραδιά, ο Τουπάν έμεινε αρκετά στο παρκέ και βοήθησε πολύ την ομάδα του στην επίθεση.

Τα στατιστικά του: 13 πόντοι, 2/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 11 ranking σε 15:41

7. ΒΑΣΙΛΗΣ ΣΠΑΝΟΥΛΗΣ

Πάτησε παρκέ στο πέμπτο λεπτό και αμέσως πιέστηκε από την άμυνα της Μπουντούτσνοστ, δεν εκβίασε σουτ και προτίμησε να λειτουργήσει ως δημιουργός, με αποτέλεσμα να μοιράσει τρεις ασίστ έως το τέλος της περιόδου. Τρεις φορές εκτέλεσε στο πρώτο μέρος, έβαλε το πρώτο του καλάθι στο 29' και το μοναδικό του τρίποντο στο φινάλε. Δεν χρειάστηκε να πιεστεί, απέφυγε τις επαφές, πήρε τις προσπάθειες που δεν θα έπαιρναν άλλοι και κοιτάζει τα επόμενα δύο ματς απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο και τη Μπάγερν Μονάχου που θα πρέπει να προσφέρει περισσότερα.

Τα στατιστικά του: 5 πόντοι, 1/2 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη, 10 ranking σε 19:54

10. ΓΙΑΝΙΣ ΤΙΜΑ

Έπαιξε στο τελευταίο τρίλεπτο και η στατιστική του έγραψε ένα αμυντικό ριμπάουντ και ένα φάουλ. Ξεκάθαρα εκτός rotation ο Λετονός, που έλειψε τις προηγούμενες μέρες εξαιτίας ενός προσωπικού του ζητήματος.

11. ΝΙΚΟΛΑ ΜΙΛΟΥΤΙΝΟΒ (starter)

Κέρδισε δύο φάουλ στα πρώτα 17 δευτερόλεπτα της αναμέτρησης και έβαλε με βολή τον πρώτο πόντο του αγώνα, πριν συνεχίσει με δύο καλά τελειώματα κοντά στο καλάθι για το 2-8. Δεν είχε αντίπαλο στη ρακέτα και γι' αυτό έπαιρνε με μεγάλη συχνότητα μπάλες, πριν πάει στον πάγκο στο πέμπτο λεπτό για τις πρώτες του ανάσες. Λίγες πρόλαβε να πάρει, καθώς τα δύο φάουλ του ΛεΝτέι τον γύρισαν στο ματς. Ο Σέρβος έγραψε το 18-20 με γκολ-φάουλ, σκόραρε ξανά για το 26-36 και στη συνέχεια άφησε τους συμπαίκτες του να κάνουν το παιχνίδι τους. Το ίδιο κυρίαρχος και στο δεύτερο μέρος, υπήρχαν στιγμές που μπορούσε να πάρει παραμάζωμα τους πάντες, στο τέλος της ημέρας όμως ο αντίπαλος ήταν χαμηλής δυναμικότητας και ο Μπιτάτζε δεν ήταν εκεί για να τον δυσκολέψει.

Τα στατιστικά του: 15 πόντοι, 6/7 δίποντα, 3/7 βολές, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κόψιμο, 29 ranking σε 29:54

14. ΣΑΣΑ ΒΕΖΕΝΚΟΒ (starter)

Πενταδάτος αντί του Πρίντεζη, είχε δύο καλές δημιουργίες στο ξεκίνημα του αγώνα και μετά από τρία λεπτά πήγε στον πάγκο. Στο 12' έβαλε τρίποντο από την αριστερή γωνία για το 21-32 και στην επόμενη φάση σκόραρε για το 24-34 μετά το έρμπολ του Τουπάν, είχε πολλή θέληση αλλά στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους έπρεπε να πασάρει στον ελεύθερο Παπανικολάου αντί να εκβιάσει δικό του σουτ από μέση απόσταση. Πολύ καλός στο τρίτο δεκάλεπτο, λειτούργησε άψογα στην επίθεση και έδειξε στον Ντέιβιντ Μπλατ ότι αξίζει περισσότερες ευκαιρίες, ειδικά σε αγώνες απέναντι σε ομάδες αυτού του επιπέδου. Θα είναι σημαντικό αν κάνει παρόμοια δουλειά στα ματς με τη Γκραν Κανάρια, τη Ζάλγκιρις Κάουνας και τη Νταρουσάφακα, ώστε να μην καταπονηθεί ο Πρίντεζης.

Τα στατιστικά του: 12 πόντοι, 2/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 18 ranking σε 13:44

15. ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΡΙΝΤΕΖΗΣ

Δεν ήταν στο αρχικό σχήμα του Μπλατ, μπήκε στο ματς στο τρίτο λεπτό και σκόραρε τέσσερις γρήγορους πόντους. Συνεργάστηκε άψογα με τον Σπανούλη για να σπάσει ένα σερί 12-0 των γηπεδούχων, "χόρεψε" τον Ερλ Κλαρκ για το 18-22, έπαιξε 11 λεπτά στο πρώτο μέρος και σκόραρε 12 πόντους από έξι σουτ. Είχε ένα καλό διάστημα και στο δεύτερο μέρος, γέμισε τη στατιστική του λες και έπαιζε ματς της Α1 με μικρομεσαίο αντίπαλο, μένει να δούμε αν μπορεί να κυριαρχήσει και απέναντι σε ομάδες σαν την Αρμάνι Μιλάνο και τη Μπάγερν Μονάχου που θα τον δυσκολέψουν πολύ, πολύ περισσότερο.

16. ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ (starter)

Σκόραρε το πρώτο του τρίποντο για το 4-11 στο τρίτο λεπτό, δεν εκτέλεσε άλλη προσπάθεια έως το ημίχρονο, δεν χρειάστηκε να κάνει πολλά από τη στιγμή που η ομάδα του ήταν πολύ αποτελεσματική κοντά στο καλάθι και ο Τουπάν έβαζε τα περιφερειακά σουτ. Ήσυχο βράδυ για τον Έλληνα περιφερειακό που δεν θα απαιτήσει ποτέ περισσότερες μπάλες, θα αφήσει τους συμπαίκτες του να βρουν ρυθμό και θα κοιτάζει την επόμενη πρόκλησή του.

Τα στατιστικά του: 3 πόντοι, 1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 8 ranking σε 22:58

17. ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΜΑΝΤΖΑΡΗΣ

Επιστρατεύθηκε στα τέλη της πρώτης περιόδου για να "φρενάρει" τον Νόρις Κόουλ και το κατάφερε όταν τον σταμάτησε σε αιφνιδιασμό, πριν δώσει ωραία ασίστ στον Βεζένκοβ για το 21-32 του 12'. Έβαλε το τρίποντο που εκτέλεσε για να γίνει ο τέταρτος Έλληνας με +200 εύστοχα μακρινά σουτ στη διοργάνωση και σε δέκα λεπτά στο πρώτο μέρος είχε 3/5/3 χωρίς λάθος! Σε αυτά τα νούμερα έμεινε τελικά, καθώς στο επτάλεπτο που πήρε στη συνέχεια του αγώνα περιορίστηκε σε αμυντικό ρόλο.

Τα στατιστικά του: 3 πόντοι, 1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 8 ranking σε 17:27

31. ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΠΟΓΡΗΣ

Δυόμιση λεπτά πήρε στο πρώτο μέρος επειδή ο ΛεΝτέι φορτώθηκε με δύο γρήγορα φάουλ, αστόχησε σε ένα δίποντο και δεν έδωσε κάτι άλλο στην ομάδα του. Ο Μπλατ τον έριξε ξανά στο παρκέ όταν είχαν όλα κριθεί και ο Μπόγρης έκανε αυτό που κάνει πάντα, χωρίς να γκρινιάξει, χωρίς να ζητήσει περισσότερο χρόνο, χωρίς να απαιτήσει μπάλες.

Τα στατιστικά του: 0/1 δίποντο, 1 ριμπάουντ, 1 λάθος, -1 ranking

32. ΖΑΚ ΛΕΝΤΕΙ

Άλλαξε τον Μιλουτίνοβ στο πέμπτο λεπτό, δέχθηκε αμέσως δίποντο από τον Κόουλ και στην επόμενη φάση βρήκε σίδερο σε ανοιχτό τρίποντο από την κορυφή. Έκανε δύο γρήγορα φάουλ και μετά από 79 δευτερόλεπτα γύρισε στον πάγκο για να μείνει εκεί έως το ημίχρονο. Ο Μπλατ έχει σίγουρα προβληματιστεί από την εικόνα του το τελευταίο διάστημα και από τα τρομερά σκαμπανεβάσματά του και ο Αμερικανός που είχε 42 ranking απέναντι στη Μπουντούτσνοστ στο ματς του πρώτου γύρου, έμεινε στο -5 στην Ποντγκόριτσα.

Τα στατιστικά του: 0/1 δίποντο, 0/1 τρίποντο, 1 ριμπάουντ, 4 φάουλ, -5 ranking σε 4:40