Μακάμπι Τελ Αβίβ - Ολυμπιακός 71-70: Το έχασε μέσα από τα χέρια του

EUROLEAGUE / ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI)
EUROLEAGUE / ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο συγκλονιστικός Γουέιντ Μπάλντουιν τον οδηγούσε στον θρίαμβο στο τέλος όμως ένα λάθος στην άμυνα έδωσε στον Σκότι Γουίλμπεκιν την ευκαιρία να βάλει το μεγάλο σουτ για το 71-70 της Μακάμπι επί του Ολυμπιακού.

Δεν ήταν το ματς που είχε κυκλώσει στο πρόγραμμά του, το πάλεψε με λύσσα, μπορούσε να το κερδίσει, στο τέλος όμως ο καταπληκτικός Ολυμπιακός λύγισε στο Τελ Αβίβ, ηττήθηκε από τη Μακάμπι χάρη στο νικητήριο τρίποντο του Σκότι Γουίλμπεκιν (71-70) και έπεσε στο 11-15 με τους Ισραηλινούς να εκμεταλλεύονται την ήττα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας από τη Μπαρτσελόνα για να μείνουν μόνοι στην 4η θέση της κατάταξης της κανονικής περιόδου της EuroLeague (18-8).

Ένα σερί 14-0 των γηπεδούχων μετέτρεψε το 25-26 στο 39-26 προς το τέλος του πρώτου μέρους, με αποτέλεσμα οι Πειραιώτες να βρεθούν σε μια πολύ δύσκολη κατάσταση από την οποία γύρισαν στο τρίτο δεκάλεπτο, για να πάρουν το προβάδισμα προς το τέλος του πριν ο Σκότι Γουίλμπεκιν τους δώσει να καταλάβουν ότι δεν θα έχανε αυτό το ματς. Εκείνος πήρε το μεγάλο σουτ, εκείνος το έβαλε για το τελικό σκορ, εκείνος τους οδηγεί φέτος στην τετράδα και στο πλεονέκτημα έδρας στα playoffs της διοργάνωσης.

Ο Σακίλ ΜακΚίσικ άφησε υποσχέσεις στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του Ολυμπιακού, αντίθετα με τον Ντουάιτ Μπάικς που ήταν εκτός κλίματος όπως και αρκετοί ακόμη παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα (Ρότσεστι, Πολ, Ρούμπιτ) για τους δικούς του λόγους ο κάθε ένας. Ο Γουέιντ Μπάλντουιν έκανε απίθανα πράγματα σε άμυνα κι επίθεση, στο τέλος όμως έδωσε χωρίς λόγο βοήθεια στην άμυνα και άφησε τον Σκότι Γουίλμπεκιν ελεύθερο για να πετύχει το καλάθι που έκρινε την αναμέτρηση, ενώ προηγουμένως είχε αστοχήσει και σε κρίσιμη βολή με το σκορ στο 68-69.

Δείτε εδώ πως διαμορφώνεται η κατάταξη της EuroLeague

Ο MVP

Δεν έκανε την καλύτερη εμφάνισή του, ήταν όμως εκεί στα κρίσιμα σημεία του αγώνα και "μίλησε" τελευταίος. Ο Σκότι Γουίλμπεκιν τα βρήκε σκούρα απέναντι στην άμυνα του σκληροτράχηλου Γουέιντ Μπάλντουιν, όταν όμως έπρεπε να βγει μπροστά το έκανε και με το παραπάνω. Έκλεισε τον αγώνα με 21 πόντους από 3/9 δίποντα, 4/11 τρίποντα και 3/3 βολές, είχε τρία ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ και τρία κλεψίματα, έβαλε το καλάθι της νίκης και όλα αυτά σε 30 λεπτά συμμετοχής.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Χωρίς τρίποντο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός, που έδωσε μόλις μία ασίστ την ώρα που η Μακάμπι μετρούσε 2/8 σουτ από την περιφέρεια, τέσσερις τελικές πάσες αλλά και πέντε λάθη. Στο ημίχρονο οι Πειραιώτες είχαν αποκαρδιωτική αναλογία ασίστ/λαθών (3/12), δεν είχαν πάρει επιθετικό ριμπάουντ και το -10 ήταν λογικό. Στο φινάλε της βραδιάς ο Ολυμπιακός είχε ένα επιθετικό ριμπάουντ, εννέα τελικές πάσες για 20 λάθη, εννεα άστοχες βολές και μια κακή αντίδραση στην άμυνα που τον έριξε στο καναβάτσο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Μπάλντουιν, ΜακΚίσικ, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μιλουτίνοβ άνοιξε το ματς ο Μπαρτζώκας, με τον Ολυμπιακό να βγάζει σκληράδα και τη Μακάμπι να αστοχεί σε διαδοχικά τρίποντα. Ο ΜακΚίσικ έβγαλε ενέργεια και αποφασιστικότητα, ο Παπανικολάου κι ο Πρίντεζης έκαναν το ίδιο για το 7-8 στο πέμπτο λεπτό, αυτοί συνέχισαν να χτυπούν τους γηπεδούχους για ένα νέο μικρό σερί που οδήγησε στο 14-15 στο 8' πριν ο Ζούσμαν κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο +4 (20-16) για μια Μακάμπι που έδειχνε να παλεύει περισσότερο με τον εαυτό της.

Η δεύτερη πεντάδα του Ολυμπιακού δεν λειτούργησε καλά στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ο Ρούμπιτ έμοιαζε εκτός κλίματος, το ίδιο και ο Πολ, ακόμη κι έτσι όμως οι Πειραιώτες έμειναν στο ματς καθώς ούτε η Μακάμπι είχε βρει ρυθμό. Η επιθυμία του αιφνιδιασμού γύρισε κάποιες φορές μπούμερανγκ για τους ερυθρόλευκους, όταν όμως γύρισε ο ΜακΚίσικ, ο Μπαρτζώκας του έδωσε τη μπάλα κι ο Αμερικανός πήρε αποφάσεις για το 25-26 στο 16' από ασίστ του Αμερικανού και τρίποντο του Βεζένκοβ. Ακολούθησε σερί 12-0 των γηπεδούχων που διέλυσαν τον Ρότσεστι και στις δύο άκρες του παρκέ, με το 37-26 του 19' να μοιάζει βαρύ, αλλά μάλλον φυσιολογικό.

Ο Μπάλντουιν μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο με περισσότερη αποφασιστικότητα, κέρδισε δύο φάουλ και είχε 3/4 βολές, έβαλε και σουτάκι με jump-stop από τα τέσσερα μέτρα πριν ο Παπανικολάου σκοράρει γκολ-φάουλ για το 44-37. Η Μακάμπι... πελάγωσε, Μπάλντουιν και Πρίντεζης έβαλαν περιφερειακά σουτ για το 47-45, ο Μπάικς έκανε το ίδιο για το 47-49 στο 28' και ο Ολυμπιακός έκανε ένα από τα πιο εντυπωσιακά φετινά του ξεσπάσματα γυρίζοντας από το -12 σε επτά λεπτά με τρομερή ισορροπία σε άμυνα κι επίθεση. Πέντε σερί πόντοι του Γουίλμπεκιν έκλεισαν την περίοδο στο 52-50 και το θρίλερ συνεχίστηκε.

Ένα τρομερό 0-10 έβαλε ξανά μπροστά τον Ολυμπιακό (55-60), με τον Μπάλντουιν να είναι ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΟΣ σε σκοράρισμα και δημιουργία και τον Βεζένκοβ να ευστοχεί από την περιφέρεια. Ο Σφαιρόπουλος κάλεσε timeout, ο Μπάλντουιν όμως συνέχισε να κάνει πλάκα στην άμυνα της ομάδας του, κάρφωσε για το 58-64, είδε τον ΜακΚίσικ να βάζει απίθανο καλάθι για το 60-66 και γκολ-φάουλ για το 65-69 στα 63" στην απόλυτη κόλαση! Ο Γουίλμπεκιν πέτυχε 3/3 βολές για το 68-69 (σε ένα τουλάχιστον αμφισβητούμενο σφύριγμα), ο Μπάλντουιν είχε 1/2 για το 68-70 και στο φινάλε ο Γουίλμπεκιν αρκετό χώρο για να πάρει το σουτ, να βάλει το τρίποντο της νίκης και να κρίνει την αναμέτρηση με τη μεγάλη κλάση του.

Ο Μπάλντουιν έδωσε χωρίς λόγο βοήθεια στο μαρκάρισμα του Ντόρσεϊ στα έξι μέτρα, η οδηγία έλεγε " μη δώσετε το τρίποντο", αλλά...

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 10652 θεατές βρέθηκαν στη Μενόρα Μιβτατσίμ Αρένα, το θρυλικό Γιαντ Ελιάου, που είχε όπως πάντα φοβερή ατμόσφαιρα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς, Ρίζικ, Βίλιους

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-16, 39-29, 52-50, 71-70

ΜΑΚΑΜΠΙ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 13 (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Γουίλμπεκιν 21 (3/9 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 3/3 βολές), Έισι, Ρέινολντς 4 (6 ριμπάουντ), Καλοϊάρο 8 (2), Χάντερ 9 (5 ριμπάουντ), Αβντίγια 2 (0/3 τρίποντα), Τζάκσον 3 (1), Ντόρσεϊ 9 (2/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Κοέν, Στάνταμαϊρ, Ζούσμαν 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ρότσεστι 3 (1), Μπάλντγουιν 13 (3/3 δίποντα, 1/3 τρίποντο, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Πολ 5 (1), Κόνιαρης, Μπάικς 4, Βεζένκοβ 9 (3/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Πρίντεζης 8 (2/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/4 βολές), Παπανικολάου 8 (3/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος, 1 μπλοκ), Ρούμπιτ (0/3 δίποντα), Έλις 6 (3/3 δίποντα, 7 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 14 (6/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι: 15/32 δίποντα, 10/30 τρίποντα, 11/14 βολές, 30 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 6 επιθετικά), 14 ασίστ, 12 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 19/34 δίποντα, 7/17 τρίποντα, 11/20 βολές, 37 ριμπάουντ (33 αμυντικά - 4 επιθετικά), 9 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 20 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Μακάμπι θα παίξει εντός έδρας με την Αναντολού Εφές (4/3 στις 21:15), ενώ ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό (3/3 στις 21:00).