Η κριτική των παικτών του Ολυμπιακού στο ματς με τη Νταρουσάφακα

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÏÓÖÐ - ÍÔÁÑÏÕÓÁÖÁÊÁ / EUROLEAGUE / OLYMPIAKOS - DARUSSAFAKA (ÊÙÓÔÁÓ ÌÁÊÑÕÄÇÌÁÓ / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στα playoffs της EuroLeague, με τον Σπανούλη να επιστρέφει στα παρκέ και να κάνει τη διαφορά. Το EuroLeague Greece ξεχωρίζει τους κορυφαίους του αγώνα με τη Νταρουσάφακα.

Ο στόχος της πρόκρισης στα playoffs της EuroLeague επετεύχθη. Ο Ολυμπιακός νίκησε ( 81-73 ) τη Νταρουσάφακα και τώρα πηγαίνει για τον δεύτερο στόχο, το πλεονέκτημα έδρας που θα του δώσει τον τίτλο του φαβορί για την πρόκριση στο Final-Four της Κωνσταντινούπολης. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έκανε εκπληκτική εμφάνιση στο πρώτο μέρος, "μπλόκαρε" στο δεύτερο, έδωσε δικαιώματα στους Τούρκους, μα στο τέλος πήρε τη 18η νίκη της σε 25 αγώνες με τον Βασίλη Σπανούλη να επιστρέφει και να "μασάει σίδερα" και τον Ματ Λοτζέσκι να πετυχαίνει κρίσιμο καλάθι μετά από επιθετικό ριμπάουντ. Το EuroLeague Greece αναλύει.

1. ΕΡΙΚ ΓΚΡΙΝ (11 πόντοι, 3/7 σουτ, 4/4 βολές σε 17 λεπτά)

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÏÓÖÐ - ÍÔÁÑÏÕÓÁÖÁÊÁ / EUROLEAGUE / OLYMPIAKOS - DARUSSAFAKA (ÈÁÍÁÓÇÓ ÄÇÌÏÐÏÕËÏÓ / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Πάτησε παρκέ μόλις στο τέταρτο λεπτό, όταν αντικατέστησε τον Σπανούλη, έβαλε γρήγορα το πρώτο του τρίποντο για το 17-14 και έφτασε πολύ γρήγορα τους εννέα πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας στο ημίχρονο. "Πάγωσε" στο δεύτερο, αλλά τη δουλειά του την είχε κάνει και με το παραπάνω. Σίγουρα πάντως μπορούσε και καλύτερα. Το ερώτημα είναι αν ο Γκριν που βλέπαμε στο διάστημα που βρισκόταν εκτός δράσης ο Σπανούλης, μπορεί να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό με τον "Kill-Bill" υγιή.

2. ΚΕΜ ΜΠΙΡΤΣ (13 πόντοι, 5/5 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 κοψίματα σε 18 λεπτά)

Δεύτερος σέντερ στο rotation του Σφαιρόπουλου, άλλαξε τον Μιλουτίνοφ στο 9' και πέτυχε τους πρώτους του πόντους στο 11' από μια υπέροχη πάσα του Γουότερς. Έκανε δυο εκπληκτικά μπλοκ σε Κλάιμπερν και Άντερσον που ενθουσίασαν το κοινό και στο οκτάλεπτο που έπαιξε, κυριάρχησε. Έκανε γρήγορα φάουλ και βγήκε στα μέσα της τρίτης περιόδου, είχε κάνει όμως ζημιά εκμεταλλευόμενος τις ασίστ του Σπανούλη.

4. ΠΑΤΡΙΚ ΓΙΑΝΓΚ (4 πόντοι, 2/2 δίποντα σε 5 λεπτά)

Εννέα λεπτά ο Μιλουτίνοφ, οκτώ ο Μπιρτς κι ο Γιανγκ έγινε ο τρίτος κατά σειρά σέντερ που χρησιμοποιήθηκε. Μπήκε στο ματς στο 17' και σκόραρε στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα, πριν βάλει και δεύτερο δίποντο για το 48-31 στην προτελευταία επίθεση του Ολυμπιακού στο πρώτο μέρος. Εκεί έμεινε, παίζοντας μόλις πέντε λεπτά απέναντι στη Νταρουσάφακα.

6. ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΠΕΤΡΟΥ (0 πόντοι, 1 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα σε 13 λεπτά)

Μπήκε στο ματς στο 7', έπαιξε εννέα λεπτά στο πρώτο μέρος, αλλά είχε ένα άστοχο σουτ, ένα αμυντικό ριμπάουντ και ένα κλέψιμο. Τίποτε άλλο. Άλλα τέσσερα λεπτά πήρε στη συνέχεια, χωρίς να τροφοδοτηθεί, χωρίς να απειλήσει. Έχει 0, 2, 2, 0 πόντους στα τελευταία παιχνίδια του Ολυμπιακού στη EuroLeague.

7. ΒΑΣΙΛΗΣ ΣΠΑΝΟΥΛΗΣ (βασικός, 8 πόντοι, 3/9 σουτ, 8 ασίστ, 2 λάθη σε 23 λεπτά)

Πενταδάτος, μετά τον τραυματισμό του, ξεκίνησε "νωθρά" και αντικαταστάθηκε μόλις στο τέταρτο λεπτό της αναμέτρησης με τη στατιστική του να δείχνει ένα λάθος και τίποτε άλλο. Γύρισε στα μέσα της δεύτερης περιόδου, αστόχησε δις από την περιφέρεια, όμως έβγαλε μερικές καλές πάσες και έδωσε ελεύθερα τρίποντα σε Γουότερς και Μάντζαρη. Μέχρι να βάλει το πρώτο δικό του για το 53-35 στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, πριν μοιράσει τελικές πάσες κατά ριπάς απέναντι σε μια άμυνα που δεν μπορούσε να τον περιορίσει δημιουργικά. Έβαλε κρίσιμο καλάθι για το 75-69, έσωσε μια κατοχή στο 77-71 και πήρε την επίθεση για το 79-71 που έκρινε οριστικά την έκβαση της αναμέτρησης. Ήταν "αγρίμι" σε κάθε φάση, δεν είχε καλό ρυθμό, αλλά φαινόταν από χιλιόμετρα η σπίθα στο βλέμμα του.

9. ΝΤΟΜΙΝΙΚ ΓΟΥΟΤΕΡΣ (7 πόντοι, 3/6 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ σε 20 λεπτά)

Πέρασε στο ένατο λεπτό, στη θέση του Μάντζαρη, έδωσε μια εξαιρετική ασίστ στον Μπιρτς για το 27-18 και έβαλε δυο σερί καλάθια για το 31-20. Ο Σφαιρόπουλος τον άφησε στο παρκέ, ο Αμερικανός έβαλε και τρίποντο για το 41-26 και στο εννιάλεπτό του στο πρώτο μέρος ήταν εξαιρετικός. Γι'΄αυτό και στο τέλος της βραδιάς είχε μοιραστεί το 40λεπτο με τον Βαγγέλη Μάντζαρη που στο φινάλε έμεινε σε ρόλο θεατή, αντίθετα με τον Γουότερς που έμεινε στο πλευρό του Σπανούλη.

10. ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΑΓΡΑΒΑΝΗΣ

Δεν χρησιμοποιήθηκε δευτερόλεπτο από τον Γιάννη Σφαιρόπουλο. Ο μοναδικός που δεν έπαιξε.

11. ΝΙΚΟΛΑ ΜΙΛΟΥΤΙΝΟΦ (βασικός, 8 πόντοι, 2/2 δίποντα, 4/6 βολές, 2 κοψίματα σε 11 λεπτά)

Είχε δύσκολο έργο απέναντι στον 20χρονο μεν, αλλά εξαιρετικά ταλαντούχο Ζίζιτς στο ξεκίνημα του αγώνα, όμως του πήρε δυο φάουλ σε ένα λεπτό! Έφθειρε και τον Αλντεμίρ, ήταν φανερό πως ένιωθε καλά, ανάγκασε τον Μπλατ να χρησιμοποιήσει και τρίτο ψηλό πάνω του (τον Σαβάς) και έγραψε και το 12-11. Έπαιξε εννέα σερί λεπτά και ήταν φανταστικός. Ξεκίνησε στην τρίτη περίοδο, αντικαταστάθηκε όμως γρήγορα και δεν γύρισε ξανά μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.

15. ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΡΙΝΤΕΖΗΣ (βασικός, 8 πόντοι, 4/11 σουτ, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ σε 27 λεπτά)

Έβαλε το πρώτο του καλάθι στο τρίτο λεπτό με προσπάθεια-ποίημα, πριν βρει τρεις φορές σίδερο. Επέμεινε να απειλεί από τα αγαπημένα του σημεία, συνδέθηκε ξανά με το καλάθι στα τέλη του πρώτου μέρους, συνέχισε να είναι μακριά από τον καλό του εαυτό, αλλά στο 37' έπαιξε μια σπουδαία άμυνα στον Γουιλμπέκιν με τη διαφορά στους έξι πόντους. Ο Ολυμπιακός κέρδισε με τον "Πριντ" σε μέτρια κατάσταση κι αυτό δείχνει πολλά.

16. ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ (βασικός, 7 πόντοι, 2/2 δίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ σε 24 λεπτά)

Ξεκίνησε με μπλοκ στον Γουιλμπέκιν και στην επόμενη φάση έβαλε γκολ-φάουλ για τους πρώτους πόντους του Ολυμπιακού. Έβγαλε τρομερή ενέργεια στην άμυνα και πήγε στον πάγκο μετά από επτά λεπτά "στα κόκκινα".Έπαιξε λίγο στη δεύτερη, ενθουσίασε τον κόσμο με το απίστευτο πάθος του στο τρίτο δεκάλεπτο και παρά το γεγονός ότι δεν γέμισε τη στατιστική του, ήταν θετικός και στις δυο πλευρές του παρκέ.

17. ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΜΑΝΤΖΑΡΗΣ (βασικός, 3 πόντοι, 1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ σε 20 λεπτά)

Έπαιξε τα εννέα από τα πρώτα δέκα λεπτά, είχε ένα άστοχο τρίποντο, ένα ριμπάουντ και μία ασίστ. Έβαλε το πρώτο του τρίποντο στο 18' και έμεινε εκεί μέχρι το τέλος, το οποίο παρακολούθησε από τον πάγκο. Ο Ουότερς έκανε καλή δουλειά δίπλα στον Σπανούλη και ο Σφαιρόπουλος προτίμησε να δώσει ανάσες στον Έλληνα γκαρντ που εδώ και καιρό πονάει στο γόνατο.

24. ΜΑΤ ΛΟΤΖΕΣΚΙ (12 πόντοι, 3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ σε 22 λεπτά)

Άλλαξε τον Παπανικολάου στο 7', πιο νωρίς απ' ότι συνήθως, έγραψε σαν σε προπόνηση το 23-18 στα τέλη της πρώτης περιόδου και σκόραρε και buzzer-beater για το 25-18. Συνέχισε με τρίποντο για το 34-20, δεν εκβίασε προσπάθειες, έπαιξε καλή προσωπική άμυνα και άφησε το παιχνίδι να έρθει στα χέρια του. Στο 37' πήρε επιθετικό ριμπάουντ για να γράψει το 77-71, σε μια στιγμή που όλα έδειχναν ανάποδα για την ομάδα του. Καλός, χωρίς να κάνει κάτι πραγματικά εντυπωσιακό.