Η κριτική των παικτών του Ολυμπιακού με τη Μπαρτσελόνα

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÌÐÁÑÔÓÅËÏÍÁ - ÏÓÖÐ / EUROLEAGUE / BARCELONA - OLYMPIAKOS (Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Τη νίκη της χρονιάς πήρε ο Ολυμπιακός στη Βαρκελώνη, με κορυφαίους τους Πρίντεζη - Παπανικολάου και καθοριστικό τον Μάντζαρη. Το EuroLeague Greece αναλύει.

Η αποστολή του Ολυμπιακού στη Βαρκελώνη ήταν εξ' ορισμού δύσκολη. Η απουσία του τραυματία στους προσαγωγούς Βασίλη Σπανούλη, την έκανε ακόμη πιο σκληρή. Η Μπαρτσελόνα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε τον κόσμο με το μέρος της, είχε περισσότερη πίεση για το θετικό αποτέλεσμα, όμως ο Ολυμπιακός έμεινε κοντά μέχρι το φινάλε και με καθοριστικό παίκτη τον Βαγγέλη Μάντζαρη και κορυφαίο όλων τον Γιώργο Πρίντεζη, πήρε τη νίκη ( 69-67 ) για να παραμείνει στο κυνήγι της πρωτοπόρου ΤΣΣΚΑ Μόσχας! Ήταν η 12η φετινή νίκη για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, σε 17 αγώνες της διοργάνωσης. Το EuroLeague Greece σχολιάζει την εμφάνιση των παικτών του Ολυμπιακού, που έδειξαν ΤΡΟΜΕΡΟ χαρακτήρα και έμειναν μέχρι το τέλος πιστοί στο πλάνο του προπονητή τους.

1. ΕΡΙΚ ΓΚΡΙΝ (8 πόντοι, 3/10 σουτ σε 23 λεπτά)

Μπήκε στο ματς στο έκτο λεπτό, στη θέση του Μάντζαρη, έβαλε το πρώτο σουτ που πήρε από το αγαπημένο του σημείο στα πέντε μέτρα και στο τέλος της πρώτης περιόδου σκόραρε "τρελό" εκτός ισορροπίας τρίποντο για το 19-16! Ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο με τον ίδιο τρόπο, έφτασε τους οκτώ πόντους, αλλά γρήγορα η Μπαρτσελόνα βρήκε τρόπο για να τον περιορίσει. Δεν ξανασκόραρε μέχρι το φινάλε. Από τα 3/4 κι έπειτα είχε 0/6 προσπάθειες από κάθε σημείο του παρκέ, αλλά ακόμη κι έτσι, έδωσε τον καλύτερό του εαυτό στο πίσω μέρος του γηπέδου. Γι' αυτό και στις κακές επιθετικά βραδιές του, καταφέρνει (πλέον) να μένει για αρκετή ώρα στο παρκέ. Είναι κι αυτή μια νίκη του Σφαιρόπουλου.

2. ΚΕΜ ΜΠΙΡΤΣ (2 πόντοι, 1/2 δίποντα, 1 ριμπάουντ σε 10 λεπτά)

Μπήκε στο ματς αφού είχαν δώσει ποιοτικά λεπτά ο Μιλουτίνοφ και ο Γιανγκ, σε μία από τις ελάχιστες φορές που χρησιμοποιήθηκε ως τρίτος σέντερ. Στο πρώτο μέρος δεν έδωσε κάτι, είχε 0/1 δίποντο και 0/2 βολές, έβαλε τους πρώτους του πόντους στο 32' με φόλοου και... Αυτά. Μέτρια βραδιά για τον εκρηκτικό Καναδό, δεν του ταίριαζε ο αντίπαλος και ο ρυθμός του αγώνα.

4. ΠΑΤΡΙΚ ΓΙΑΝΓΚ (1 πόντος, 4 ριμπάουντ σε 11 λεπτά)

Δεύτερος στο rotation των σέντερ του Ολυμπιακού, έδωσε ομηρικές μάχες με τον επίσης πολύ δυνατό Ντόρσεϊ, αλλά έδωσε ελάχιστα πράγματα πέρα από μερικές καλές άμυνες. Δεν ήταν παιχνίδι που του ταίριαζε, όπως δεν ταίριαζε και στον Μπιρτς. Το σημαντικότερο ήταν ότι η γλώσσα του σώματός του ήταν εντυπωσιακά θετική.

6. ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΠΕΤΡΟΥ (9 πόντοι, 1/4 σουτ, 2 ριμπάουντ σε 13 λεπτά)

Άλλαξε τον Πρίντεζη στο έβδομο λεπτό, πήρε γρήγορα το δεύτερο φάουλ του Ναβάρο, έβαλε και ένα όμορφο καλάθι. Έπαιξε λίγο στο δεύτερο μέρος, καθώς ο υγιής Πρίντεζης μπορούσε να προσφέρει πολλά περισσότερα στην επίθεση, σε έναν τόσο σκληρό αγώνα.

9. ΝΤΟΜΙΝΙΚ ΓΟΥΟΤΕΡΣ (8 πόντοι, 3/4 δίποντα, 2/2 βολές, 2 ασίστ σε 12 λεπτά)

Ανέλαβε το ρόλο του οργανωτή στο ένατο λεπτό, ήταν διστακτικός στην εκτέλεση, αλλά έψαχνε συνεχώς τη δημιουργία και έδωσε δυο γρήγορες ασίστ. Ήταν πολύ μετρημένος και προσεκτικός, έβαλε πολύ ωραίο καλάθι για το 48-52 και άλλο ένα στα τέλη της τρίτης περιόδου όταν έφτιαξε μόνος του τη φάση. Στο δεύτερο παιχνίδι του με την ερυθρόλευκη φανέλα, ο Αμερικανός έκανε ακριβώς αυτά που του ζήτησε ο προπονητής του και τον δικαίωσε και με το παραπάνω. Θα βοηθήσει πολύ τον Ολυμπιακό και θα εξελιχθεί σε υπερπολύτιμη μονάδα της ομάδας στη συνέχειά της σε Ελλάδα και Ευρώπη.

10. ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΑΓΡΑΒΑΝΗΣ

Δεν χρησιμοποιήθηκε δευτερόλεπτο από τον Γιάννη Σφαιρόπουλο.

11. ΝΙΚΟΛΑ ΜΙΛΟΥΤΙΝΟΦ (βασικός, 6 πόντοι, 3/3 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ σε 19 λεπτά)

Πενταδάτος για να "ματσάρει" με τον "δεινόσαυρο" Άντε Τόμιτς, σκόραρε την πρώτη φορά που πήρε τη μπάλα στην καρδιά της ρακέτας της Μπαρτσελόνα και λίγο μετά έκανε ένα εντυπωσιακό μπλοκ στον Κροάτη σέντερ της Μπαρτσελόνα πριν βάλει και δεύτερο καλάθι μετά από επιθετικό ριμπάουντ. Τελείωσε εύκολα τη φάση για το 64-65 που "πάγωσε" τη Μπαρτσελόνα. Η στατιστική του μπορεί να μην εντυπωσιάζει, όμως ο Σέρβος σέντερ έκανε μία από τις πιο μεστές του εμφανίσεις με τα ερυθρόλευκα, απέναντι στον ίσως πιο ταλαντούχο, τον πιο... ντελικάτο ψηλό της διοργάνωσης.

15. ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΡΙΝΤΕΖΗΣ (βασικός, 16 πόντοι, 5/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/5 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ σε 27 λεπτά)

Πήρε γρήγορα το πρώτο του σουτ, ένα ελεύθερο τρίποντο από το "φτερό" και ευστόχησε. Στα επόμενα δυο τρίποντα βρήκε σίδερο, αλλά απάντησε στην αστοχία του με ωραίο δίποντο. Στο ημίχρονο είχε 5 πόντους με 2/6 προσπάθειες και 4 ριμπάουντ. Στα μέσα της τρίτης περιόδου έβαλε ένα τρομερό καλάθι, τελείωσε φάσεις στην καρδιά της ρακέτας, εκτόξευσε τους αριθμούς και την επίδρασή του στο παιχνίδι του Ολυμπιακού. Έβαλε 2/2 βολές για το 64-63 στα 2:24 και στην επόμενη φάση έδωσε ασίστ στον Μιλουτίνοφ για το προσπέρασμα (64-65). Τρομερά πεισμωμένος, τρομερά συγκεντρωμένος, απέδειξε για άλλη μία φορά πόσο σημαντικός είναι (και είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ σημαντικός) στην επίθεση της ομάδας του.

16. ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ (βασικός, 8 πόντοι, 1/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ σε 28 λεπτά)

Έπαιξε όλη την πρώτη περίοδο, πήρε δυο ριμπάουντ, έκανε ένα κλέψιμο και ανέλαβε το μαρκάρισμα του Ταϊρίς Ράις (που στο ημίχρονο είχε 5 πόντους με 2/6 σουτ). Ξεκίνησε την τρίτη περίοδο με τρίποντο απέναντι σε άμυνα ζώνης της Μπαρτσελόνα, έβαλε και δεύτερο μακρινό σουτ για το 37-40 και συνέχισε να κάνει τη ζωή του Ράις... κόλαση. Η επιμονή του οδήγησε σε κλέψιμο και κάρφωμα στον αιφνιδιασμό για το 43-48, και στο φινάλε του αγώνα είχε αγγίξει το double-double με 8 πόντους και 8 ριμπάουντ. Αυτός είναι ο Παπανικολάου που χρειάζεται ο Ολυμπιακός και όχι ένας παίκτης που θα δίνει 20 πόντους. Αθόρυβος, φουλ ανταγωνιστικός, εξαιρετικός.

17. ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΜΑΝΤΖΑΡΗΣ (βασικός, 6 πόντοι, 1/4 σουτ, 3/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ σε 27 λεπτά)

Λίγα πράγματα από τον Έλληνα γκαρντ στο πρώτο μέρος. Έναν πόντο έβαλε σε 12 λεπτά (0/2 σουτ, 1/2 βολές) και δεν έδωσε ασίστ. Το πρώτο του καλάθι ήταν ένα ΠΟΛΥ κρίσιμο τρίποντο για το 64-61, που κράτησε τον Ολυμπιακό όρθιο την ώρα που ΟΛΑ έδειχναν εναντίον του και στα 7.4" πριν το φινάλε κέρδισε βολές. Ήταν οι πιο κρίσιμες βολές της χρονιάς κι ο Μάντζαρης με "κρύο" αίμα δεν άφησε την ευκαιρία να χαθεί. Έκανε το 67-69 και αξίζει το βραβείο του πιο καθοριστικού παίκτη του αγώνα, αν εκείνο του MVP πάει στα χέρια του Πρίντεζη.

24. ΜΑΤ ΛΟΤΖΕΣΚΙ (βασικός, 11 πόντοι, 4/11 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ σε 30 λεπτά)

Πενταδάτος, στη θέση του Σπανούλη και σε έναν ρόλο που δεν έχει συνηθίσει, ο "Λότζο" έβαλε το πρώτο καλάθι του αγώνα, μα στη συνέχεια δεν απείλησε μέχρι να βάλει στο 15' τρίποντο από τη δεξιά γωνία για να πάρει ο Ολυμπιακός το προβάδισμα (26-27). Σκόραρε ξανά στο 21' για να περάσει η ομάδα του και πάλι μπροστά (33-34) και πέτυχε στα 35" πολύ δύσκολο εκτός ισορροπίας δίποντο για το 64-67 που ήταν... μισή νίκη. Αν είχε αστοχήσει εκεί, οι Πειραιώτες ίσως είχαν φύγει από το Παλάου Μπλαουγκράνα με την ήττα στις αποσκευές τους. Δεν ήταν "καυτός", έχει κάνει μια αγωνιστική κάμψη το τελευταίο διάστημα, αλλά ακόμη κι έτσι ξέρει πως να κάνει τη διαφορά σε αγώνες αυτού του επιπέδου. Γι' αυτό και έμεινε στο παρκέ για 30 λεπτά.

27. ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΘΗΝΑΙΟΥ

Μπήκε στο ματς επειδή τραυματίστηκε ο Πάτρικ Γιανγκ και πήγε απευθείας στη γραμμή των βολών. Είχε 1/2. Αποσύρθηκε άμεσα και δεν επέστρεψε ξανά. Δυο δευτερόλεπτα έμεινε στο παρκέ του Παλάου Μπλαουγκράνα.