Αυτός είναι ο Ολυμπιακός, 95-70 τη Φενέρμπαχτσε

ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / ΟΣΦΠ - ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ / EUROLEAGUE / OLYMPIAKOS - FENERBAHCE / / (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός θυμήθηκε τον καλό του εαυτό και με τον Βασίλη Σπανούλη να δίνει το σύνθημα, νίκησε την Φενέρ με εμφατικό τρόπο (95-70). Δεύτερη νίκη επί της τουρκικής ομάδας φέτος.

Ο Ολυμπιακός ήταν απολαυστικός και στην πιο κατάλληλη στιγμή έδειξε τον καλύτερό του πρόσωπο. Διέλυσε την Φενέρμπαχτσε του Ζελιμιρ Ομπράντοβιτς με τον εμφατικό 95-70 και επέστρεψε όπως ακριβώς ονειρευόταν στις νίκες. Εν μέσω αποθέωσης από τους χιλιάδες οπαδούς του, πέτυχε 13 στα 17 τρίποντα ( ρεκόρ στην ιστορία του συλλόγου στην διοργάνωση το 76.5% ) και έκανε σκόνη και θρύψαλα την πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Κορυφαίος του Ολυμπιακού ήταν ο σπουδαίος Βασίλης Σπανούλης που έθεσε τις βάσεις του θριάμβου, όμως το ακόμα πιο σημαντικό είναι ότι ακριβώς στο ίδιο ματς, ήταν σπουδαίος και ο Γιάνις Στρέλνιεκς. Και οι δύο είχαν από 19 πόντους και ήταν οι κορυφαίοι μιας ομάδα που έπαιξε συνολικά εξαιρετικά. Οι ερυθρόλευκοι έκαναν ό,τι ακριβώς έπρεπε και στις δύο πλευρές του γηπέδου, ήταν μεταορφωμένοι σε σχέση με τα προηγούμενα ματς και δικαίως κέρδισαν το χειροκρότημα του κόσμου.

Διαβάστε εδώ την κριτική των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου

Το πρώτο δεκάλεπτο του Ολυμπιακού ήταν εντυπωσιακό. Πέτυχε 34 πόντους, βρέθηκε ακόμα και στο +19 (34-15), λίγα δευτερόλεπτα πριν από το τέλος της περιόδου. Ο Βασίλης Σπανούλης δεν είχε αντίπαλο, το ίδιο και ο Γιώργος Πρίντεζης, ο Κώστας Παπανικολάου και ο Βαγγέλης Μάντζαρης έκαναν όλες τις δουλειές. Η άμυνα των ερυθρολεύκων ήταν εξαιρεική και κάπως έτσι ήρθε το 34-18 στο 10'.

Στη δεύτερη περίοδο όμως το σκηνικό διαφοροποιήθηκε. Η Φενέρ έπαιζε πιεστική άμυνα σε όλο το γήπεδο, οι αλλαγές στα σκριν εγκλώβισαν τον Ολυμπιακό και κάπως έτσι οι ερυθρόλευκοι αντιμετώπισαν πρόβλημα στην επίθεση. Μπήκε και ο Ντίξον για τους Τούρκους και πέτυχε μεγάλα σουτ και στο ημίχρονο το σκορ έγινε 45-36.

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στον αρχικό σχήμα στην εκκίνηση του δευτέρου μέρους και έγινε πάλι κυρίαρχος του παιχνιδιού. Ο Βασίλης Σπανούλης συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, οι ερυθρόλευκοι κυριάρχησαν και πάλι και κάπως έτσι ήρθε το 71-54. Πολύ καλός σε αυτό το διάστημα ήταν και ο Στρέλνιεκς, ο οποίος ανταποκρίθηκε άριστα στο ρόλο του αυτή τη φορά και έδωσε πολύτιμες επιθετικές λύσεις. Οσο για την Φενέρ, τα περίμενε όλα από τον Ντίξον, αλλά ήταν αδύνατο να αντιμετωπίσει μόνος του τον Ολυμπιακό.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στην τελευταία περίοδο, ο ΜακΛιν και ο Ρόμπερτς έβαλαν κι αυτοί την σφραγίδα τους στο παιχνίδι, ο Στρέλνιεκς και οι υπόλοιποι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και το τελικό 95-70.

Ο MVP

Ποιος άλλος; Ο Βασίλης Σπανούλης έδειξε ποιος είναι το αφεντικό στο ΣΕΦ και ηγήθηκε της προσπάθειας του Ολυμπιακού. Έπαιξε 14:06 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, έβαλε 14 πόντους και από εκεί και πέρα όλα έγιναν όλα πιο εύκολα. Έβαλε άλλους 5 στα 9 λεπτά που αγωνίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο και "καθάρισε" μια και καλή. Συνολικά είχε 19 πόντους με 4/4 βολές, 3/6 δίποντα, 3/3 τρίποντα, μοίρασε 3 ασίστ, έκανε 1 κλέψιμο και είχε μόλις 1 λάθος, σε 23:35.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Ολυμπιακός πέτυχε 8 τρίποντα και μόλις 6 δίποντα στο πρώτο ημίχρονο. Είχε μάλιστα 8/10 τρίποντα και τα τρία απ' αυτά τον κράτησαν ζωντανό στο δεύτερο δεκάλεπτο. Διότι σε αυτό το διάστημα οι ερυθρόλευκοι δεν πέτυχαν ούτε ένα δίποντο (!) και σκόραραν μόνο έξω από τα 6.75 μ., αλλά και από την γραμμή των βολών (είχαν 2/5). Γι αυτό ακριβώς το λόγο είχαν μόνο 11 πόντους στη δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης. Κάπως έτσι, με τα 13/17 τρίποντα που είχαν στο παιχνίδι οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου σημείωσαν νέο ρεκόρ στην ιστορία του συλλόγου στα σουτ τριών πόντων στην EuroLeague .

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στο πρώτο και στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ήταν απολαυστικός. Το 34-18 στην πρώτη περίοδο και το 26-18 στην τρίτη, έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων, που κυριάρχησαν απόλυτα στο παρκέ και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στην Φενέρ του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα (Ιταλία), Λοτερμόσερ (Γερμανία), Περούγκα (Ισπανία).

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Γέμισε το Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας από 10.000 οπαδούς του Ολυμπιακού που δεν σταμάτησαν να φωνάζουν υπέρ της ομάδας τους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 34-18, 45-36, 71-54, 95-70.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 12 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Τολιόπουλος, Σπανούλης 19 (3/6 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 4/4 βολές), Μιλουτίνοφ 5, Στρέλνιεκς 19 (4/4 τρίποντα), Πρίντεζης 12 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 9, Μάντζαρης 6 (1), Ρόμπερτς 7 (1), Μπόγρης, Ουίλτζερ 3 (1/4 τρίποντα), Τόμπσον 3.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Τόμπσον 6, Μέλι, Μαχμούτογλου, Ουάναμεϊκερ 7 (1/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Σλούκας (0/3 σουτ, 3 ασίστ), Γκούντουριτς 8 (1), Βέσελι 8 (5 ριμπάουντ), Γκιουλέρ 2 (1/6 σουτ), Κάλινιτς 3 (1), Ντίξον 24 (1/3 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 4/4 βολές), Ντουβερίογλου 8, Ντατόμε 4.

Ομαδικά στατιστικά - Ολυμπιακός: 16/34 δίποντα, 13/17 τρίποντα, 24/32 βολές, 27 ριμπάουντ (18+9), 17 ασίστ, 9 κλεψίματα, 9 λάθη, 1 τάπα.

Ομαδικά στατιστικά - Φενέρμπαχτσε: 16/37 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 11/14 βολές, 27 ριμπάουντ (14+13), 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 18 λάθη, 5 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Την άλλη Παρασκευή (09/01) ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει την Ρεάλ στην Μαδρίτη, η Φενέρ από την πλευρά της υποδέχεται την ίδια μέρα στην Πόλη την Μπάμπεργκ.