Άλμπα - Ολυμπιακός 75-69: Διπρόσωπος χωρίς Σπανούλη και Πρίντεζη

ΦΙΛΙΚΟΣ ΑΓΩΝΑΣ / ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI)
ΦΙΛΙΚΟΣ ΑΓΩΝΑΣ / ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Κακός στην τέταρτη περίοδο, ο Ολυμπιακός δέχθηκε 31 πόντους από την Άλμπα και ηττήθηκε στο δεύτερο φιλικό του στο Βερολίνο (75-69), με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να ξεκουράζει τους Σπανούλη, Χάρισον, Πρίντεζη.

Ο Βασίλης Σπανούλης, ο Άαρον Χάρισον κι ο Γιώργος Πρίντεζης έμειναν εκτός αγώνα για να ξεκουραστούν, ο Ολυμπιακός ήταν συναρπαστικός στην πρώτη περίοδο, κράτησε μια καλή διαφορά έως το ημίχρονο και είχε τον έλεγχο έως το 30', στο φινάλε όμως δεν ήταν αποτελεσματικός σε άμυνα κι επίθεση για να φύγει ηττημένος από την Άλμπα (75-69) στο δεύτερο φιλικό του στο Βερολίνο σε 24 ωρες.

Κώστας Σλούκας και Σάσα Βεζένκοβ ήταν οι δύο που ξεχώρισαν, με τους αναπληρωματικούς να μην έχουν συνολικά καλή εικόνα και την έλλειψη ενός δεύτερου δημιουργού εν τη απουσία του Σπανούλη να είναι κάτι περισσότερο από εμφανής. Οι γηπεδούχοι του Αΐτο Ρενέσες πέτυχαν 31 πόντους στην τέταρτη περίοδο, έβαλαν μεγάλα σουτ με τους Λο, Γκιφάι, Σίκμα και Γκρέιντζερ και πήραν δίκαια το ματς την ώρα που ο Γιώργος Μπαρτζώκας είχε έντονα παράπονα από τους διαιτητές επειδή επέτρεψαν το φίζικαλ γκέιμ, στα όρια του μη επιτρεπτού, στους Γερμανούς.

Πλέον, οι Πειραιώτες ρίχνουν όλο το βάρος στις τελευταίες προπονήσεις εν όψει του αγώνα με τη Ζάλγκιρις το βράδυ της 1ης Οκτωβρίου στο ΣΕΦ (21:00), ώστε να ξεκινήσουν με νίκη τα επίσημα παιχνίδια τους.

Με τους Σλούκα, ΜακΚίσικ, Χαραλαμπόπουλο, Ζαν-Σαρλ, Έλις ξεκίνησε το ματς ο Ολυμπιακός, που ήταν καταπληκτικός και στις δύο άκρες του παρκέ, κυρίως όμως στην άμυνα. Το 3-15 στο 7' από τα τρίποντα του Χαραλαμπόπουλου ήταν εντυπωσιακό, ο Ζαν-Σαρλ κι ο Έλις σκέπασαν το καλάθι των ερυθρόλευκων, ο ΜακΚίσικ σκόραρε τρίποντο και κάρφωμα και ο Μάρτιν έβαλε τέσσερις σερί πόντους για το 3-19 πριν η περίοδος κλείσει στο 7-21.

Η διαφορά έφτασε μέχρι τους 18 (7-25) για τους Πειραιώτες, ωστόσο η δεύτερη πεντάδα δεν λειτούργησε καλά. Ο Βεζένκοβ έβαλε δύο σουτ, συνολικά όμως το τέμπο δεν έμεινε στα επίπεδα εκείνου του αρχικού σχήματος. Σταδιακά η Άλμπα βρήκε ρυθμό και ροκάνισε τη διαφορά, ακόμη κι έτσι όμως το 24-38 του ημιχρόνου ήταν βαρύ για εκείνη. Με 9/33 σουτ οι Γερμανοί δεν μπορούσαν να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο, την ώρα που ο Ολυμπιακός είχε 9/15 δίποντα, 5/12 τρίποντα και 12 ασίστ για 8 λάθη.

Με την άμυνα της Άλμπα σε πολύ καλύτερη κατάσταση, ο Ολυμπιακός δυσκολεύθηκε πολύ να σκοράρει στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι μάζεψαν τη διαφορά έως τους επτά (35-42), εκεί όμως ο ΜακΚίσικ κι ο Μάρτιν κάρφωσαν από μία φορά για το 35-48 πριν από το 44-52 του 30' που θα άρεσε στον Μπαρτζώκα περισσότερο από ένα προβάδισμα 20 πόντων.

Με τον ΜακΚίσικ να κάνει διαδοχικά λάθη στην προσπάθειά του να δημιουργήσει, αλλά τον Λαρεντζάκη να είναι πιο αποτελεσματικός σε αυτόν τον ρόλο, ο Ολυμπιακός κράτησε μια διψήφια διαφορά (44-55) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Την έχασε γρήγορα όμως, χάρη σε ένα 7-0 της Άλμπα που ξαναμπήκε στο ματς (51-55 στο 34') και με δύο τρίποντα του Μάοντο Λο ισοφάρισε στο 58-58 στο 35'.

Η αντεπίθεση της Άλμπα συνεχίστηκε, το σερί της έφτασε στο 12-0 για το 63-58, όμως ο Σλούκας πήρε τον Ολυμπιακό στις πλάτες του και με διαδοχικά λέι-απ μείωσε στο 65-64 στο 38'. Στο 1:40 έκανε βήματα με τη διαφορά στους δύο πόντους, για να ακολουθήσουν δυο μεγάλα τρίποντα των Γκιφάι και Σίκμα για το 72-67 και άλλο ένα του Γκρέιντζερ που έγραψε το 75-69 και έκρινε οριστικά την αναμέτρηση υπέρ των γηπεδούχων.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-21, 24-38, 44-52, 75-69

ΑΛΜΠΑ (Ρενέσες): Λο 10 (2), Σίβα 9 (1), Γκιφάι 10(2), Έρικσον 6 (2), Ματισεκ 3 (1), Σνάιντερ, Ολίντε 2, Φοντέκιο 4, Τίμαν 10 (2), Γκρέιντζερ 9 (2), Σίκμα 10 (1), Λάμερς 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χαραλαμπόπουλος 6(2), Λαρεντζάκης 2, Κόνιαρης 2, Σλούκας 4 (11 ασ.), Μάρτιν 10 (6 ριμπ., 2 κλ, 1 ασ.), Βεζένκοφ 23 (4), Παπανικολάου 5 (1τρ., 4 ριμπ.), Ζαν Σαρλς 10 (4 ριμπ., 1 κόψ.), Τζένκινς, Έλις (6 ριμπ., 2 κοψ.), ΜακΚίσικ 7 (2).