ΜΠΑΣΚΕΤ

Η Μπασκόνια έριξε πενηντάρα (60-110) πριν παίξει με τον Ολυμπιακό

EUROKINISSI

Η Μπασκόνια είναι σε σούπερ κατάσταση και λίγες ημέρες πριν υποδεχτεί τον Ολυμπιακό, σκόρπισε την Φουενλαμπράδα με 60-110, έχοντας για πρώτο σκόρερ τον Χίλιαρντ με 24 πόντους. Με 19/34 τρίποντα τελείωσε το ματς η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνεθ.

Με άγριες διαθέσεις περιμένει τον Ολυμπιακό η Μπασκόνια την Τετάρτη (17/10) στην Φερνάντο Μπουέσα Αρίνα για την 2η αγωνιστική της EuroLeague. Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνεθ επιβλήθηκε με 60-110 της Φουενλαμπράδα στη Μαδρίτη για την 4η αγωνιστική της Liga Endesa και έδειξε πως βρίσκεται σε τρομερή κατάσταση, προερχόμενη και από το διπλό στο Κάουνας με τη Ζάλγκιρις.

Οι Βάσκοι ξεκίνησαν από την αρχή με πατημένο το γκάζι, προηγούμενοι με 8-31 στο πρώτο δεκάλεπτο και με 25-63 στο δεύτερο. Όλα είχαν τελειώσει προτού ξεκινήσει το δεύτερο ημίχρονο, αφού το +38 αποτελούσε μαξιλάρι ασφαλείας για τους φιλοξενούμενους, που συνέχισαν το ίδιο δυνατά, επικρατώντας με 50 πόντους διαφορά!

Χαρακτηριστικό είναι πως η Μπασκόνια τελείωσε το ματς με 19/34 τρίποντα, ενώ παράλληλα ισοφάρισε το ρεκόρ στην ACB με τα περισσότερα εύστοχα σουτ έξω από τα 6.75 μέτρα. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Ντάρουν Χίλιαρντ με 24 πόντους, ενώ διψήφιο αριθμό πόντων είχαν και οι Τζάνινγκ (12), Φόιγκτμαν (12) και Γκρέιντζερ (11).

Τα δεκάλεπτα: 8-31, 25-63, 42-90, 60-110