Η Φενέρμπαχτσε του Σλούκα νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα

Στο τουρνουά που διεξάγεται στη Κροατία, στο οποίο λαμβάνει μέρος και ο Ολυμπιακός, η Φενέρμπαχτσε νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα του Σχορτσανίτη με σκορ 65-88, με τον Σλούκα στο ντεμπούτο του να αγωνίζεται για 18 λεπτά.

Η Φενέρμπαχτσε νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα με σκορ 65-88, σε φιλική αναμέτρηση η οποία διεξήχθη στη Κροατία, τουρνουά στο οποίο λαμβάνει μέρος και ο Ολυμπιακός.

Ο Κώστας Σλούκας αγωνίστηκε για πρώτη φορά σε φιλικό της Φενέρμπαχτσε υπό τις οδηγίες του κόουτς Ομπράνοβιτς, μετρώντας 18 λεπτά συμμετοχής. Στον χρόνο που αγωνίστηκε μέτρησε 3 πόντους (1/3δ, 0/2τρ, 1/1β), 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ. Προχθές(24/9), η Φενέρ κέρδισε την Νταρουρσάφακα με 62-59, αλλά σε εκείνο το ματς ο 25χρονος γκαρντ δεν είχε παίξει.

Με τον Ερυθρό Αστέρα αγωνίστηκε ένας ακόμη Έλληνας παίκτης, ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης. Ο 30χρονος σέντερ μέτρησε 7 πόντους (3/5δ, 1/2β), 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 20 λεπτά συμμετοχής. Στα αγωνιστικά, η τουρκική ομάδα κυριάρχησε στο παιχνίδι, έχοντας εξ' αρχής το προβάδισμα στο σκορ, αλλά και τον έλεγχο του παιχνιδιού.

MVP της αναμέτρησης ο νέος σέντερ της Φενέρμπαχτσε, Έκπε Ούντοχ, ο οποίος έκανε νταμπλ-νταμπλ με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ. Ο Αμερικανός ήρθε στην Ευρώπη αφήνοντας τον... μαγικό κόσμο του ΝΒΑ, έχοντας παίξει σε Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς, Μιλγουόκι Μπακς και Λος Άντζελες Κλίπερς. Κυριάρχησαν στα ριμπάουντ οι Τούρκοι (45-24), οι οποίοι ήταν και "καυτοί" από την περιφέρεια με 11/19 (57%) τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 27-44, 46-59, 65-88

Ανά δεκάλεπτο: 18-26, 9-18, 19-15, 19-29

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Ρέμπιτς 9π, Ντάνγκουμπιτς 4π, Λάζιτς 7π, Τέγιτς 6π, Σχορτσανίτης 7π, Μέκελ 10π, Μίτροβιτς 2π, Σίμανιτς, Άπιτς, Νάστιτς 12π, Γκούντουριτς 4π, Γιόβιτς 4π.

Φενέρμπαχτσε (Ομπράνοβιτς): Σλούκας 3π-6ασ, Ούντοχ 16π-10ρ, Μαχμούτογλου 12π, Άντιτς 11π, Κέσελ 6π, Γιουρτσεβέν 9π, Ντος Άρκο Φρίας 10π, Μολίνα 6π, Αρμά 3, Μπαϊράκ 6π, Ουγκουρλού 6π.