ΜΠΑΣΚΕΤ

Αναντολού Εφές: Με οδηγούς του Μοερμάν, Μίτσιτς πριν από το ματς με τον Ολυμπιακό

EUROKINISSI

Η Αναντολού Εφές επέστρεψε στις νίκες στο τουρκικό πρωτάθλημα (επί της Μπαχτσεσεχίρ με 87-81), τρεις ημέρες πριν από το ματς στο ΣΕΦ με τον Ολυμπιακό (13/12, 18:45).

Ένα ημίχρονο δυσκολεύτηκε η Αναντολού Εφές με αντίπαλο την Μπαχτσεσεχίρ του Στέφανου Δέδα (87-81), λίγες ημέρες πριν ταξιδέψει στην Αθήνα για αντιμετωπίσει στο ΣΕΦ τον Ολυμπιακό (13/12, 18:45) για την 12η αγωνιστική της EuroLeague. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη έπειτα από διαδοχικές εντός έδρας ήττες σε Τουρκία (από την Μπεσίκτας με 86-90) και EuroLeague (από την Ρεάλ Μαδρίτης με 82-84) για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν, η οποία έπαιξε μάλιστα χωρίς τους Μότουμ, Μπομπουά, Αντερσον, Πλάις.

Οι Αντριάν Μοερμάν (24 πόντοι) και Βασίλιε Μίτσιτς (23 πόντοι) οδήγησαν εκ του ασφαλούς την Εφές, η οποία χρειάστηκε ένα ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο, προκειμένου να ξεφύγει με διαφορά 17 πόντων (59-76) και να μην ανησυχήσει από εκεί και πέρα. Η Μπαχτσεσεχίρ κατόρθωσε να πλησιάσει μέχρι τους έξι πόντους στο τελευταίο λεπτό, επί της ουσίας όμως δεν απείλησε ποτέ την Εφές. Οι Ντεγουέιν Γουάιτ (26 πόντοι, 11/14 σουτ, 8 ριμπάουντ) και Χοακίμ Κόλομ (17 πόντοι, 7 ασίστ) ήταν οι κορυφαίοι των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 36-40, 52-63, 81-87.

Οι πόντοι της Αναντολού Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 10 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Μπαλμπάι, Σίμον 4, Μοερμάν 24 (9/14 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντάνστον 14 (6/9 δίποντα), Μπιρσέν 3 (1), Σανλί, Τουντσέρ 9 (1), Μίτσιτς 23 (6/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/7 βολές, 6 ασίστ).

Photo credits: Eurokinissi