ΜΠΑΣΚΕΤ

Τσεντεβίτα - Μπουντούτσνοστ 63-58 : Ήττα πριν από τον Παναθηναϊκό για τους Μαυροβούνιους

AP PHOTO/JULIE JACOBSON

H Μπουντούτσνοστ είχε την Τσεντεβίτα για 30' στα... σχοινιά, αλλά οι γηπεδούχοι με οδηγό τον Τζάστιν Κομπς έκαναν το "comeback" στην τέταρτη περίοδο και πήραν τη νίκη με 63-58.

Η Τσεντεβίτα σε μία περίοδο "γκρέμισε" όσα έχτισε η Μπουντούτσνοστ σε 30' και τη νίκησε με 63-58 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Αδριατικής Λίγκας.

Η Τσεντεβίτα έχοντας για πρωταγωνιστή τον Τζάστιν Κομπς (23 πόντοι, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα) στην 5η "στροφή" της Αδριατικής Λίγκας πήρε την 2η νίκη της στην διοργάνωση της φετινής σεζόν, καθώς, στο τέταρτο δεκάλεπτο έκανε την ανατροπή απέναντι στην Μπουντούτσνοστ (3-2), η οποία την Παρασκευή (2/11, 20:00( θα υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό για την 5η αγωνιστική της EuroLeague.

Οι γηπεδούχοι στο τέταρτο δεκάλεπτο έκαναν επιμέρους σκορ 27-10 για να φτάσουν στη νίκη επί της Μπουντούτσνοστ, η οποία ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση, αλλά σταδιακά η απόδοσή της έπεσε κι εντέλει ηττήθηκε.

Οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη και μπήκαν με το "δεξί" στην εποχή του Σλάβεν Ρίματς, ο οποίος αντικατέστησε τον Σίτο Αλόνσο στο "τιμόνι" τους.

Δεκάλεπτα: 9-25, 20-36, 36-48, 63-58

Οι πόντοι της Μπουντούτσνοστ (Τζίκιτς): Τζάκσον 6 (2), Ιβάνοβιτς 6, Σέχοβιτς 3 (1), Κλαρκ Ε. 17 (2), Μπάροβιτς 1, Κλαρκ Κ. 6, Γκόρντιτς 7 (1), Όμιτς 3, Πόποβιτς 7 , Νίκολιτς 2.