Άλμπα Βερολίνου - Μακάμπι Τελ Αβίβ 69-84

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης με την Άλμπα, στο Βερολίνο, και έτσι έφτασε σε μια εύκολη νίκη με 84-69.

Η βαριά ήττα της προηγούμενης εβδομάδας από την ΤΣΣΚΑ, στη Μόσχα, ήχησε σαν "καμπανάκι" στα αυτιά των παικτών της Μακάμπι Τελ Αβίβ. Εκείνοι με την σειρά τους φρόντισαν να βελτιωθούν μία εβδομάδα αργότερα και να πραγματοποιήσουν έναν υγιεινό περίπατο στο Βερολίνο, με 84-69 επί της Άλμπα, η οποία έμεινε για ένα ακόμα παιχνίδι χωρίς νίκη στην Euroleague.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του αγώνα

Για να έρθει η εύκολη νίκη για την "ομάδα του λαού" ο Μπράιαν Ραντλ έπρεπε να πραγματοποιήσει μεγάλη εμφάνιση. Ο Αμερικανός πέτυχε 25 πόντους με 3/3 τρίποντα, έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους Ντέβιν Σμιθ (16 πόντοι) και Τζέρεμι Πάργκο (15 πόντοι, 10 ασίστ). Ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης αγωνίστηκε για 12 λεπτά πετυχαίνοντας 2 πόντους με 1/4 δίποντα, ενώ μοίρασε και 2 ασίστ.

Ο Μπράιαν Ραντλε μπήκε ορεξάτος στο παιχνίδι, ο Τζέρεμι Πάργκο έδωσε βοήθειες στην επίθεση και η Μακάμπι κατάφερε να φτιάξει διαφορά, από νωρίς (6-12 στο 4'). Στογιανόφσκι και Ρέντινγκ μείωσαν για την Άλμπα σε 11-14, δείχνοντας πως οι Γερμανοί δεν θα παραδοθούν εύκολα. Τάιους, Πνίνι και Σμιθ, όμως έδωσαν λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων και η διαφορά έφτασε τους 9 πόντους (14-23, 9'). Ο Άλεξ Κινγκ μείωσε στο φινάλε της περιόδου σε 16-23 για την Άλμπα.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν και μείωσαν σε 20-23 με τον Ρέντινγκ. Από το σημείο εκείνο οι Ισραηλινοί ανέβασαν την απόδοσή τους και με τρίποντο του Πάργκο άρχισαν από νωρίς να βάζουν βάσεις νίκης (20-38 στο 15'), ενώ ο Τάιους μπήκε κι αυτός στην εξίσωση για το 20-40. Ο Ραντλ συνέχισε να σκοράρει για τους φιλοξενούμενους (22-44), όμως Ρενφόε και ΜακΛέαν με δικές τους προσπάθειες "ροκάνισαν" τη διαφορά για το 29-46, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Με την ίδια σοβαρότητα μπήκε και στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα από το Ισραήλ. Ο Ραντλ παρέμενε κυρίαρχος κάτω από τις δύο ρακέτες και η διαφορά αυξανόταν σταδιακά (32-55, 23'). Το σκηνικό δεν άλλαζε, με την διαφορά να παραμένει πάνω από τους 20 πόντους για αρκετή ώρα. Οι γηπεδούχοι βρήκαν τρόπο, όμως και μείωσαν στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου σε 46-63, χάρη σε προσπάθειες των Γκίφεϊ και Μπάνιτς.

Η Μακάμπι είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Ραντλ, Τάιους, Πνίνι και Πάργκο συνέχισαν να "εκτελούν" την Άλμπα, με την διαφορά να μην κατεβαίνει κάτω από τους 15 πόντους (55-70 στο 33'). Ο ΜακΛέαν με 4 διαδοχικούς πόντους μπήκε στην εξίσωση του αγώνα για το 59-74, στα μισά της περιόδου. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν, εκ νέου, να μαζέψουν τη διαφορά (63-76 στο 36'), όμως η "ομάδα του λαού" είχε κάθε φορά απαντήσεις (65-81 με Οχαγιόν). Το τελευταίο δίλεπτο είχε τυπική διαδικασία, με την Μακάμπι να παίρνει τη νίκη με 69-84.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 29-46, 46-63, 69-84.