Χίμκι - Ρεάλ Μαδρίτης: Ο Σβεντ έχασε για μία ασίστ το νταμπλ νταμπλ από το ημίχρονο!

Ο Αλεξέι Σβεντ έκανε σμπαράλια την άμυνα της Ρεάλ Μαδρίτης, χάνοντας για μία ασίστ το νταμπλ νταμπλ στο πρώτο μέρος του αγώνα στη Mytishchi Arena.

Από πολύ νωρίς στο παιχνίδι με τη Ρεάλ Μαδρίτης, ο Αλεξέι Σβεντ έδειξε τις άγριες διαθέσεις του. Ο ηγέτης της Χίμκι ξεκίνησε με το πόδι στο γκάζι, έκανε μία all around εμφάνιση που σπάνια βλέπουμε και έκανε τη διαφορά για το +11 (55-44) του ημιχρόνου. Από κάθε άποψη, ήταν αυτός που είχε την ευθύνη για την σπουδαία ρωσική εμφάνιση. Σε τέτοιο βαθμό που για μία ασίστ δεν κατάφερε να κάνει νταμπλ νταμπλ από το ημίχρονο!

Στα 16'16'' που βρέθηκε στο παρκέ στο πρώτο μέρος στη Mytishchi Arena πρόλαβε να σημειώσει 12 πόντους (με 4/4 τρίποντα), να δώσει 9 ασίστ και να γεμίσει ακόμη περισσότερο την στατιστική του με 4 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη. Αν στα τελευταία λεπτά της δεύτερης περιόδου, ο Ρίμας Κουρτινάιτις δεν τον άφηνε εκτός, για να τον ξεκουράσει, τότε θα είχαμε δει κάτι που σπάνια γίνεται στην EuroLeague.

Ακόμη κι έτσι όμως, έδωσε δείγματα του σπουδαίου ταλέντου του...

Photo Credits: Eurokinissi