Ο Πρίφτης νίκησε τον Μπαρτζώκα

Η Ούνικς Καζάν νίκησε για δεύτερη φορά φέτος τη Χίμκι (83-80), παραμένοντας στην κορυφή της VTB League. "Άγγιξε" μεγάλη ανατροπή η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα στην τελευταία περίοδο, αλλά εκείνη του Δημήτρη Πρίφτη χαμογέλασε στο φινάλε.

Ακόμη ένα βήμα προς την κατάκτηση της πρώτης θέσης στη regular season έκανε η Ούνικς Καζάν, η οποία πανηγύρισε μια ακόμη σπουδαία νίκη, αυτή τη φορά στην έδρα της Χίμκι (83-80). Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έκανε το 15/16 στη VTB League, συνεχίζοντας να δείχνει ικανή για την υπέρβαση φέτος -ήτοι την κατάκτηση του τίτλου.

Η εντυπωσιακή εμφάνιση του Τζαμάρ Σμιθ (21 πόντοι με 7/13 σουτ, 4 κλεψίματα) σε συνδυασμό με το νταμπλ νταμπλ του Κίνο Κολόμ (13 πόντοι, 10 ασίστ) έκαναν τη διαφορά για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι βρέθηκαν στο +16 (50-66) στο τέλος της γ' περιόδου. Χρειάστηκαν όμως τις 3/4 βολές από τους Αντόν Πονκρασόφ και Κίνο Κολόμ στα τελευταία δευτερόλεπτα για να πάρουν τη νίκη, αφού η Χίμκι έκανε εντυπωσιακή αντεπίθεση στην τελευταία περίοδο.

Μέσα σε πέντε λεπτά, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έφερε το παιχνίδι στα ίσα (68-68 στο 35'), κρατώντας τους "πράσινους" στα 1/5 σουτ και τα 4 λάθη σε αυτό το διάστημα.

Στην τελική ευθεία όμως, η κούραση των "κυανοκίτρινων" από τις δύο σερί αναμετρήσεις στην EuroLeague σε συνδυασμό με τις απουσίες (σ.σ.: Τάιλερ Χάνεϊκατ, Τζέιμς Άντερσον και Αντρέι Ζούμπκοφ είναι στα "πιτς") έπαιξαν σημαντικό ρόλο. Οι παίκτες της Χίμκι δεν έκαναν σωστές επιλογές, ήταν άστοχοι, κάτι που σε συνδυασμό με την ετοιμότητα (πνευματική και αγωνιστική) της Ούνικς Καζάν έφεραν το "διπλό".

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 31-38, 50-66, 80-83.

ΧΙΜΚΙ (Μπαρτζώκας): Σβεντ 19 (3/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 7/9 βολές, 6 ασίστ, 6 λάθη), Βιάλτσεφ 14 (3/8 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μάρκοβιτς 2 (1/6 σουτ), Γκιλ 18 (5/7 σουτ, 7/8 βολές, 10 ριμπάουντ), Τόμας 5 (6 ριμπάουντ), Ζάιτσεφ 5, Γιακούσιν, Τζένκινς 3 (1), Ρόμπινσον 14 (8 ριμπάουντ), Μόνια.

ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ (Πρίφτης): Έτζιμ 3, Εντούρ 13 (8 ριμπάουντ), Κολόμ 13 (1/5 τρίποντα, 10 ασίστ), Λόκετ 11 (6 ριμπάουντ), Κολέσνικοφ 6, Λάσμε 8 (3/11 σουτ, 6 ριμπάουντ, 6 λάθη) Σμιθ 21 (3/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/3 βολές), Τρούσκιν 3 (1), Κοστσέεφ, Πονκρασόφ 5.