OPINIONS

Μπασκόνια - Παναθηναϊκός: Δέκα λεπτά δεν φτάνουν

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ / EUROLEAGUE BASKETBALL (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Γιώργος Οικονόμου γράφει από τη Βιτόρια για την κακή βραδιά του Παναθηναϊκού που βελτιώθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο αλλά χωρίς δημιουργία δεν μπόρεσε ν’ αντισταθεί στη Μπασκόνια.

Στο ίδιο έργο θεατές, σε ακόμα μία εκτός έδρας αναμέτρηση για τον Παναθηναϊκό που σπατάλησε 30 λεπτά, παλεύοντας να επιστρέψει. Το σόου από τον Κιθ Λάνκφορντ στην τελευταία περίοδο και η συνεισφορά του Νίκου Παππά, δεν έφταναν για τους "πράσινους" που αυτό που μπορούν να κρατήσουν είναι η μάχη για την επιστροφή, παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν πίσω με 18 πόντους διαφορά.

Ας μη γελιόμαστε όμως, σε αυτό το επίπεδο, δεν αρκούν δέκα λεπτά. Οι «πράσινοι» βρέθηκαν σε κακό βράδυ κι έδωσαν το δικαίωμα στη Μπασκόνια να επιβάλλει τον δικό της ρυθμό. Σε αυτό βέβαια, έπαιξε σημαντικό ρόλο το γεγονός πώς ο Παναθηναϊκός είχε σε κακό βράδυ τους δημιουργούς του. Ο Νικ Καλάθης έμεινε χαμηλά όπως και ο Λούκας Λεκαβίτσιους. Με κακή άμυνα για 30 λεπτά και τον αρχηγό του "τριφυλλιού" να έχει λιγότερες ασίστ από τον Ίαν Βουγιούκα (2-3), οι "πράσινοι" δεν είχαν τρόπο ν' αναζητήσουν κάτι περισσότερο. Η κακή άμυνα κοντά στο καλάθι και οι λιγοστές επιλογές επιθετικά ανάγκασαν την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ να κυνηγάει έχοντας πολλά κενά διαστήματα. Είναι δεδομένο πώς ο Παναθηναϊκός πρέπει να βρει την ταυτότητα του και στους εκτός έδρας αγώνες, το συντομότερο δυνατό.

ΤΟ ΚΑΚΟ ΒΡΑΔΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΦΑΙΝΕΤΑΙ

Η εικόνα του πρώτου μέρους δεν ήταν καλός οιωνός για όσα θ’ ακολουθούσαν. Με τόσο κακή άμυνα και τον Νικ Καλάθη να μην είναι σε καλό βράδυ, ο Παναθηναϊκός έχασε πολύ γρήγορα την επαφή με το σκορ. Η Μπασκόνια περνούσε τη μπάλα κοντά στο καλάθι, παίζοντας με τον Σενγκέλια ο οποίος έκανε ότι ήθελα στη ρακέτα των "πράσινων"...

Εκεί ήταν και το μεγαλύτερο πρόβλημα στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν να δημιουργούν διαφορά, την ίδια στιγμή που ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε ν’ απαντήσει. Μετά το πικ εν ρολ η άμυνα της Μπασκόνια έκλεινε μέσα στη ρακέτα και οι «πράσινοι» έχασαν αρκετές φορές τη μπάλα, με συνέπεια μετά το τέλος της πρώτης περιόδου να βρίσκονται πίσω στο σκορ (20-12). Η είσοδος του Νίκου Παππά άλλαξε την εικόνα του "τριφυλλιού" καθώς βρήκε τον τρόπο ν’ απειλήσει τους γηπεδούχους.

Ο Πασκουάλ έριξε μαζί του στο παρκέ τον Λούκας Λεκαβίτσιους αλλά ήταν αρνητικός στο διάστημα που αγωνίστηκε με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να συνεχίσει με δίδυμο Παππά-Λάνγκφορντ στα γκαρντ. Ο πρώτος μαζί με τον Ίαν Βουγιούκα ήταν τα δύο επιθετικά στηρίγματα του "τριφυλλιού" στο δεύτερο δεκάλεπτο καθώς έμπειρος σέντερ έδωσε λύσεις επιθετικά δημιουργώντας και για τους συμπαίκτες του. Από εκεί που οι «πράσινοι» έδειχναν να επιστρέφουν, η καλή άμυνα τους δεν κράτησε για πολύ, κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες του Περάσοβιτς στέλνοντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό, την ίδια ώρα που ο Πασκουάλ κράτησε αρκετή ώρα τον Παππά στον πάγκο.

ΕΨΑΧΝΕ ΤΟ ΣΟΟΥ ΜΕ ΛΑΝΓΚΦΟΡΝΤ

Με φόρα από την απόδοση τους στο τέλος του πρώτου μέρους, οι Βάσκοι ξεκίνησαν καλά το τρίτο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να ξεκινήσει από την άμυνα του. Με ένα ξέσπασμα του Λάνγκφορντ οι «πράσινοι» επιδίωξαν να αντεπιτεθούν άλλα δεν μπορούσαν να πλησιάσουν. Οι επιλογές του "τριφυλλιού" ήταν περιορισμένες και προσπαθούσε ν’ απειλήσει με φάσεις ένας εναντίον εντός με τους περιφερειακούς του, έχοντας πρόβλημα στο κομμάτι της δημιουργίας.

Με τη διαφορά ν' ανοίγει επικίνδυνα επέλεξε να παίξει με τρεις γκαρντ (Λάνγκφορντ, Παππάς, Λεκαβίτσιους), με σκοπό να ελέγξει το ρυθμό. Κάτι τέτοιο δε συνέβη από τη στιγμή που δύο δημιουργοί του ήταν σε κακό βράδυ και η Μπασκόνια φρόντιζε ν’ ανεβάζει συνεχώς τη διαφορά που έφτασε στους 18 (73-55) λίγο πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου. Μ' ένα σερί 6-0 στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου οι «πράσινοι» έδειξαν να έχουν σφυγμό.

Ο Λάνγκφορντ έμοιαζε ασταμάτητος και μ’ ένα ρεσιτάλ ευστοχίας έδωσε ώθηση στην ομάδα του, προκειμένου να κάνει επιμέρους σκορ 20-8 μειώνοντας τη διαφορά στους έξι (80-74). Με τρεις γκαρντ (Καλάθη, Λάνγκφορντ, Παππά) και Βουγιούκα, Γκιστ στους ψηλούς ο Παναθηναϊκός όχι μόνο μάζεψε τη διαφορά αλλά πάλεψε να το γυρίσει, έστω και αν ο Αμερικανός γκαρντ αποτελούσε τη μοναδική πηγή κινδύνου για τους γηπεδούχους στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Όπως και να έχει η καλή παρουσία του "τριφυλλιού" στην τελευταία περίοδο δεν ήταν αρκετή για ν’ ανατρέψει την κακή εικόνα στο υπόλοιπο της αναμέτρησης. Ο Πασκουάλ και οι παίκτες έχουν πολλά να δουν από αυτό το ματς, αν θέλουν να έχουν καλύτερη τύχη στις εκτός έδρας αναμετρήσεις που θ’ ακολουθήσουν.