Διπλό με ανατροπή για τον Ερυθρό Αστέρα, 86-82 την Βαλένθια

Ο Ερυθρός Αστέρας του φοβερού Τζέιμς Φελντέιν και των καθοριστικών Πέρο Αντιτς και Τέιλορ Ρότσεστι βρέθηκε στο -13 στο 33', αλλά δεν τα παράτησε και πήρε την εκτός έδρας νίκη με 86-82 επί της Βαλένθια, η οποία ηττήθηκε για 8η συνεχόμενη αγωνιστική στη EuroLeague.

Οι πρωταθλητές Σερβίας τρέχοντας σερί 0-17 στην τέταρτη περίοδο και μένοντας ψύχραιμοι στο φινάλε από την γραμμή των βολών πήραν τη νίκη επί της Βαλένθια και ανέβηκαν στο 5-7, ενώ η παρέα του Ερικ Γκριν υποχώρησε στο 3-9.

Ο Ερυθρός Αστέρας στη μεγαλύτερη διάρκεια του α' ημιχρόνου είχε τον έλεγχο, καθώς μετά τα πρώτα τρία λεπτά ο Ρότσεστι ανέλαβε να τον οδηγήσει στο 9-15 (7'). Οι γηπεδούχοι έβρισκαν τις λύσεις στην άμυνα των αντιπάλων του κυρίως από την γραμμή των βολών, με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο +4 (22-26) έχοντας εξαιρετικές επιλογές στην επίθεση. Ο Ερυθρός Αστέρας βασιζόμενος στην άμυνά του διατήρησε σταθερά το προβάδισμα, ενώ στο 12' ξέφυγε με 22-33, γεγονός που επέτρεψε στον Αλεμπίγεβιτς να δώσει... ανάσες στον Ρότσεστι. Οι Αμπάλντε και Βίβες, όμως, έδωσαν ενέργεια στην ομάδα τους, ο Πλάις την... ξεκόλλησε επιθετικά και ο Γκριν στο τέλος του α' ημιχρόνου έγραψε το 38-40 ανεβάζοντας το σερί της ομάδας του σε 9-0 (29-40, 17').

Οι γηπεδούχοι στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου επιχείρησαν να "χτυπήσουν" με τον Πλάις, ο οποίος τους οδήγησε στο 51-47 (25'). Οι Λεσόρ και Φελντέιν κράτησαν τον Ερυθρό Αστέρα, αλλά ο Σαν Εμετέριο μπήκε εκ νέου στην εξίσωση της ομάδας του, η οποία έκλεισε την περίοδο προηγούμενη με 63-56. Η ισπανική ομάδα συνεχίζοντας στο ίδιο μοτίβο ξέφυγε με 72-59 στο 33', αλλά η ομάδα της Σερβίας απάντησε μειώνοντας σε 72-66 στο 35΄ και σε 72-68 στο 36΄ με τον Φελντέιν, ενώ ο Αντιτς με /2 βολές και 1 τρίποντο ισοφάρισε σε 72-72 (36:30). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να βρίσκουν ρυθμό από την άμυνά τους και με 4/4 βολές του Φελντέιν μπήκαν στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα προηγούμενοι με 72-76. Η Βαλένθια, όμως, με τους Βαν Ρόσομ (2π.) και Σαν Εμετέριο (3π.) ανέκτησε το προβάδισμα (77-76, 39'). Ο Ρότσεστι 43'' πριν από την λήξη έκανε το 77-78 και ο Φελντέιν με 2/2 βολές στο 39:43 έγραψε το 77-80, ενώ είχε μεσολαβήσει λάθος του Σαν Εμετέριο. Ο Βίβες υπέπεσε σε νέο λάθος και οι φιλοξενούμενοι μένοντας ψύχραιμοι από την γραμμή των βολών πήραν τη νίκη με 82-86..

Ο ΜVP

Ο Τζέιμς Φελντέιν (26 πόντοι, 8/10 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 10/10 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 λάθη) έβαλε την υπογραφή του στην τρίτη συνεχόμενη νίκη της ομάδας του, η οποία πήρε πολλά και από τους Τέιλορ Ρότσεστι και Πέρο Αντιτς.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι φιλοξενούμενοι στην πρώτη περίοδο είχαν πολύ καλές επιλογές βοηθούμενοι και από τις προσωπικές ενέργειες του Ρότστεστι και η συμπλήρωση των 10΄τούς βρήκε να έχουν 9/11 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 2/4 βολές, ενώ οι γηπεδούχοι την ίδια στιγμή είχαν μαζέψει μόλις 1 ριμπάουντ. Τέλος, εξίσου εντυπωσιακό ήταν το σερί 0-17 που έτρεξε ο Ερυθρός Αστέρας μετατρέποντας το 72-59 του 33' σε 72-76 στο 38'.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν, όταν βρέθηκαν στο -13, καθώς έτρεξαν σερί 0-17, ενώ στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Ρότσεστι (2/2 βολές)και ο Φελντέιν (6/6 βολές) έμειναν ψύχραιμοι από την γραμμή των βολών διατηρώντας σε απόσταση τους αντιπάλους τους.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Η ατμόσφαιρα στη "Fonteta" ήταν μπασκετική, καθώς το "παρών" σε αυτήν έδωσαν 6.715 φίλαθλοι, ενώ στις κερκίδες της βρέθηκαν και μερικοί υποστηρικτές του Ερυθρού Αστέρα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ (Ουκρανία), Ζαμοΐσκι (Πολωνία), Κορομηλάς (Ελλάδα).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-26, 38-40, 63-56, 82-86

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Βιντορέτα): Τόμας 8 (2/2 τρίποντα), Αμπάλντε 12 (2/3τρίποντα), Βαν Ρόσομ 9 (1), Ντούμπλιεβιτς 4 (10 ριμπάουντ), Μαρτίνεθ, Σαν Εμετέριο 17 (2), Πλάις 13 (7 ριμπάουντ, Γκριν 10 (4/4 βολές), Ντόρνεκαμπ 6.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Αλιμπίγεβιτς): Ντάνγκουμπιτς 9 (1), Νταβιντόβατς (2/2 τρίποντα), Λάζιτς 2., Ανττς 10 (2), Φελντέιν 26 (10/10 βολές) , Ρότσεστι 13 (1), Λεσόρ 5. Γιοβάνοβιτς 2, Μπιέλιτσα 4.

Ομαδικά στατιστικά Βαλένθια: 82 πόντοι, 22/34 δίποντα, 8/20 τρίποντα, 14/18 βολές, 28 (19-9) ριμπάουντ, 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 15 λάθη, 2τάπες

Ομαδικά στατιστικά Ερυθρού Αστέρα: 86 πόντοι, 21/36 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 26/30 βολές, 26 (15-11) ριμπάουντ, 12 ασίστ, 10 κλεψίματα, 13 λάθη, 0 τάπες.

Οι επόμενες αγώνες των δύο ομάδων: H Βαλένθια στην αρχή της... διαβολοβδομάδας της EuroLeague θα αντιμετωπίσει στη Μαδρίτη την Ρεάλ (19/12, 21:45), ενώ δύο ώρες νωρίτερα (19/12, 19:45)ο Ερυθρός Αστέρας θα κοντραριστεί με την Φενέρμπαχτσε στην Πόλη.