Δεν "ξεφουσκώνει" η Ζάλγκιρις, συνεχίζει να κυνηγά την τετράδα

Σε τροχιά τετράδας και πλεονεκτήματος έδρας έμεινε η Ζάλγκιρις, που επικράτησε εύκολα της Μπαρτσελόνα (90-74) στο Κάουνας για την 24η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της EuroLeague.

Στο group των τεσσάρων ομάδων που διεκδικούν την τέταρτη θέση της κανονικής περιόδου έμεινε η Ζάλγκιρις, μετά την εντός έδρας νίκη της επί της Μπαρτσελόνα (90-74) για την 24η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της EuroLeague. Η ομάδα του Κάουνας έκανε το χρέος της, ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους είδε την μπάλα να μοιράζεται και το rotation να ανοίγει, με τον Κέβιν Πάνγκος (μεταγραφικός στόχος των Καταλανών το φθινόπωρο του 2017) να είναι ο κορυφαίος του γηπέδου και τους Οριόλα - Κόπονεν να σώζονται από την τραγική συνολικά Μπάρτσα που δεν δείχνει να προσπαθεί ιδιαίτερα για να αποφύγει την 16η και τελευταία θέση της κατάταξης.

Ανώτερη από νωρίς, η Ζάλγκιρις είχε το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο και με τρίποντο του Μιλάκνις στην εκπνοή του έγραψε το 19-15. Η Μπαρτσελόνα εκτέλεσε μόλις εννέα σουτ στην περίοδο, έκανε έξι λάθη και δεν κατάφερε να προβληματίσει ιδιαίτερα τους Λιθουανούς, που συνέχισαν να εκτελούν με καλά ποσοστά (9/15 σουτ στη δεύτερη περίοδο) για το 44-34 του ημιχρόνου με κορυφαίο τον Πάνγκος. Οι Καταλανοί δεν είχαν κίνητρο, δεν είχαν ενέργεια και έχασαν και το τρίτο δεκάλεπτο με επί μέρους σκορ 26-16, με αποτέλεσμα να πέσουν στο -20 και να συμβιβαστούν με την μοίρα τους. Ο μεν Γιασικεβίτσιους συνέχισε να πιέζει τους παίκτες του, ο δε Πέσιτς δεν είχε ιδιαίτερη όρεξη και η Ζάλγκιρις έφτασε δια περιπάτου στην 15η φετινή της νίκη, για να παραμείνει σε τροχιά τετράδας και αβαντάζ έδρας.

O MVP

Ο Κέβιν Πάνγκος είχε μπει το φθινόπωρο στο στόχαστρο της Μπαρτσελόνα, όμως η Ζάλγκιρις δεν είχε καμία, μα καμία διάθεση να τον παραχωρήσει. Απέναντι, λοιπόν, στους Καταλανούς ο starting point guard της ομάδας του Κάουνας έκανε άλλη μία εξαιρετική εμφάνιση καθώς σε 23 λεπτά συμμετοχής σκόραρε 18 πόντους, μάζεψε 2 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε μία μπάλα και "πούλησε" μόλις μία φορά την μπάλα. Πολύ καλός ήταν και ο Ασέλ Τουπάν, που έβαλε μαζεμένους πόντους στην τέταρτη περίοδο για να γράψει ρεκόρ με 21 πόντους σε κάτι λιγότερο από 17 λεπτά συμμετοχής! Λίγο έπαιξε ο Γιανκούνας, "σβηστός" ήταν ο Ουλανόβας του... μισού triple-double (7 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ σε 29 λεπτά).

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Το αν μη τι άλλο ιδιαίτερο stat-line του Τομά Ερτέλ που τελείωσε τον αγώνα με 2 πόντους από 1/1 δίποντο, 9 ασίστ και 6 λάθη σε 23 λεπτά συμμετοχής. 6/21 τρίποντα είχε η Μπαρτσελόνα, που όμως έγραψε το εντυπωσιακό 69% στα δίποντα την ώρα που ο Ναβάρο έβρισκε έξι φορές σίδερο σε ισάριθμες προσπάθειες πίσω από την γραμμή των 6μ.75.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στο κίνητρο που είχε η Ζάλγκιρις, η οποία με ήττα θα πήγαινε σε μειονεκτική θέση για την κατάκτηση της τέταρτης θέσης. Οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους (έγινε ο πολυνίκης προπονητής στην ιστορία του συλλόγου, αφήνοντας στην δεύτερη θέση τον Αντάνας Σιρέικα) ήταν σοβαροί και πειθαρχημένοι, πήραν τη νίκη απέναντι σε έναν "άδειο" από κουράγιο, ενέργεια και κίνητρα αντίπαλο και κοιτάζουν ήδη το ματς της επόμενης εβδομάδας με την Πρωταθλήτρια Ευρώπης Φενέρμπαχτσε.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 14.447 θεατές βρέθηκαν στην Zalgirio Arena, που αυτή τη φορά δεν γέμισε.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ (Ουκρανία), Λάτισεβς (Λετονία), Πάντερ (Γερμανία)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-15, 44-34, 70-50, 90-74

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 9, Πάνγκος 18 (2), Τουπάν 21 (4/4 τρίποντα), Γιανκούνας 3, Σάγιους, Μασιούλις, Μιλάκνις 9 (2), Μίτσιτς 4 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Γουάιτ 11 (1), Καβαλιάουσκας 6, Βαλίνσκας 2, Ουλανόβας 7 (5 ριμπάουντ, 7 ασίστ).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Ρίμπας 3 (1), Χάνγκα 5 (1), Τζάκσον 6, Ναβάρο 8 (0/6 τρίποντα), Ερτέλ 2 (9 ασίστ), Βεζένκοφ 2 (1/2 δίποντα, 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο σε 6:14), Οριόλα 18 (2), Κόπονεν 10 (1), Κλαβέρ 7 (1), Τόμιτς 11 (5/5 δίποντα, 1/5 βολές), Μορμάν 2.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις: 23/39 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 14/21 βολές, 32 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 12 επιθετικά), 24 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 12 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 22/32 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 12/16 βολές, 22 ριμπάουντ (17 αμυντικά - 5 επιθετικά), 24 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 16 λάθη.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Ζάλγκιρις θα υποδεχθεί την επόμενη Παρασκευή τη Φενέρμπαχτσε, ενώ η Μπαρτσελόνα θα παίξει την ίδια μέρα εντός έδρας με τον Ερυθρό Αστέρα.