Αστόχησε ο Ρότσεστι, νίκησε η Ζαλγκίρις

Η Ζαλγκίρις νίκησε στο Κάουνας με το αγχωτικό 78-76 τον Ερυθρό Αστέρα, που είχε την ευκαιρία να κερδίσει αλλά ο Ρότσεστι αστόχησε στο τελευταίο τρίποντο.

Η Ζαλγκίρις έπαιξε με τη φωτιά, αλλά δεν κάηκε. Νίκησε με 78-76 τον Ερυθρό Αστέρα στο Κάουνας και έκανε ιδανική πρεμιέρα στην EuroLeague, όμως παραλίγο να χάσει δικό της ματς. Ο Ρότσεστι αστόχησε σε τρίποντο στα 3'' κι έτσι οι Σέρβοι δεν ολοκλήρωσαν την ανατροπή στα τελευταία 15'', αφού ένα τρίποντο από τον Μπιέλιτσα και ένα κλέψιμο, τους έδωσαν την ευκαιρία να κερδίσουν.

Ο Αμερικανός έκανε κακό σουτ και κάπως έτσι οι Λιθουανοί του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πήραν την πολύτιμη νίκη, που την άξιζαν άλλωστε με βάση την εικόνα τους σε όλο το ματς.

O MVP

Ο παλιός είναι αλλιώς και ο Παούλιους Γιανκούνας έκανε τη διαφορά στο Κάουνας. Είχε 15 πόντους με 6/6 βολές, 3/4 δίποντα και 1/2 τρίποντα, πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ και έκανε 2 κλεψίματα σε 26 λεπτά συμμετοχής. Συνολικά στην αξιολόγηση είχε 28 και ήταν ο καλύτερος του αγώνα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Μίλκο Μπιέλιτσα το πάλεψε και παραλίγο να το γυρίσει μόνος του στην τελευταία περίοδο. Δεν ολοκλήρωσε την αποστολή του, αλλά είχε 18 πόντους με 6/6 βολές, 3/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Ερυθρός Αστέρας προσπάθησε να μείνει στο παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο και τα κατάφερε χάρη στην ευστοχία του στα τρίποντα. Οι Αντιτς, Λάζιτς και Μπιέλιτσα έκαναν τη δουλειά και οι Σέρβοι έγραψαν το 12-13 στο 8', όμως η Ζαλγκίρις πήρε εν τέλει το προβάδισμα στο στο δεκάλεπτο (15-13), χάρη κυρίως στους Γουάιτ και Ντέιβις.

Δια χειρός Μπιέλιτσα οι φιλοξενούμενοι πήραν πάλι τα ηνία (20-24 στο 12΄), όμως όταν χρειάστηκε να πάει στον πάγκο για ανάσες, η Ζαλγκίρις ανέκαμψε. Στην εξίσωση για τους γηπεδούχους μπήκαν και οι γηγενείς (Γιανκούνας, Ουλανόβας, Μιλάκνις) κι έτσι στο 19' προηγήθηκαν με 41-35, αφού τα τρίποντα του Φελντέιν δεν ήταν αρκετά για να ισορροπήσουν την κατάσταση. Παρ' όλα η επαφή με το σκορ δεν χάθηκε, με συνέπεια το ημίχρονο να κλείσει με 43-40 υπέρ της Ζάλγκιρις.

Το σκηνικό δεν διαφοροποιήθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Ζαλγκίρις είχε μικρό προβάδισμα, ο Ερυθρός Αστέρας ακολουθούσε από κοντά. Και με τους Μπιέλιτσα και Αντιτς να παίζουν ψυχωμένα, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 51-51 στο 27' και έκαναν το 51-53 αμέσως μετά. Το 53-57 στο 30' ήρθε από λέι απ του Ντόμπριτς και οι Σέρβοι μπήκαν από θέση ισχύος στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης.

Ο Γιάνκοβιτς έγραψε και το 53-59 και η Ζαλγκίρις μείωσε σε 55-59 στο 31', βρίσκοντας στόχο μετά από τέσσερα λεπτά δίχως καλάθι. Ο Πάνγκος το πήρε προσωπικά και με 8 συνεχόμενους πόντους έκανε το 61-59 στο 33' και ο Ουλανόβας το 64-60 στο 34'. Η σκυτάλη πέρασε στον Γιανκούνας κι έτσι η διαφορά έφτασε στους 7 (69-62), αλλά πέραν του Ρότσεστι δεν υπήρχαν άλλες λύσεις για τον Ερυθρό Αστέρα. Οταν όμως ο Αντιτς μπήκε ξανά στην εξίσωση, μείωσε σε 70-68 στο 36', όμως σε 20'' οι γηπεδούχοι έκαναν το 74-68. Πάλι ο Αντιτς ήταν εκεί για το 74-73 στο 1:15, η Ζαλγκίρις έκανε το 78-73 με Πάνγκος και Ουλανόβας, αλλά το τρίποντο του Μπιέλιτσα στα 15'' έφερε τη διαφορά στο σουτ (78-76).

Το λάθος των Λιθουανών έδωσε νέα ευκαιρία στον Ερυθρό Αστέρα και ο Ρότσεστι αστόχησε στο τρίποντο, που θα έδινε τη νίκη στην ομάδα του.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Ως είθισται, κατάμεστη ήταν η Ζαλγκίριο Αρίνα από 11.500 Λιθουανούς στην πρεμιέρα της ομάδας τους στην EuroLeague.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Μπολτάουζερ, Πάνθερ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-13, 43-40, 53-57, 78-76.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 10, Πάνγκος 14, Τουπάν 2, Γιανκούνας 15, Μασιούλις, Μιλάκνις 3, Μίτσιτς 7, Αρλάουσκας, Γουάιτ 10, Καβαλιάουσκας 6, Βαλίνσκας, Ουλανόβας 11 (6 ριμπ., 6 λ.).

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Αλιμπίγιεβιτς): Ραντίτσεβιτς 3, Λάζιτς 5, Λαζάρεβιτς, Αντιτς 17, Ντόμπριτς 4, Φελντέιν 8, Γιάνκοβιτς 5, Ρότσεστι 10 (7 ασ.), Λεσόρ 6, Γιοβάνοβιτς, Μπιέλιτσα 18.

Ομαδικά στατιστικά - Ζαλγκίρις: 20/33 δίποντα, 7/16 τρίποντα, 17/18 βολές, 31 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 9 επιθετικά), 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 21 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά - Ερυθρός Αστέρας: 12/28 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 22/28 βολές, 20 ριμπάουντ (10 αμυντικά – 10 επιθετικά), 15 ασίστ, 11 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 13 λάθη

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Ζαλγκίρις πηγαίνει την Πέμπτη στη Μόσχα για να αντιμετωπίσει την Χίμκι, ενώ η Βαλένθια υποδέχεται την Εφές στο γήπεδό την, την προσεχή Παρασκευή.