Αρμάνι - Ρεάλ Μαδρίτης 73-78: Θυμήθηκε ότι είναι "Βασίλισσα"

EUROLEAGUE / ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΡΕΑΛ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)
EUROLEAGUE / ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΡΕΑΛ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI

Παρά τις πέντε απουσίες και την πολύ κακή της βραδιά στο Μιλάνο, η Ρεάλ κέρδισε και την Αρμάνι (73-78), παίρνοντας έκτη διαδοχική νίκη και δείχνοντας χαρακτήρα κόντρα στη... λειψανδρία.

Αν δεν έχασε αυτό το ματς, πότε; Η Ρεάλ έδειξε χαρακτήρα κόντρα στις απουσίες πέντε παικτών (Κοζέρ, Ράντολφ, Ντεκ, Γιουλ και Μίκι) και παρά το γεγονός ότι ήταν τραγική στην επίθεση, τόσο στο πρώτο δεκάλεπτο, όσο και στο τρίτο με 11 πόντους στο καθένα και με μεγάλη αστοχία.

Η Αρμάνι είχε διψήφια διαφορά στο τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά όταν οι Μαδριλένοι ξύπνησαν όλα άλλαξαν. Με 32 πόντους στην τέταρτη περίοδο, η Ρεάλ θυμήθηκε ότι είναι "Βασίλισσα" και κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να πάρει τη νίκη, έκτη συνεχόμενη.

O MVP

Ο Ρούντι Φερνάντεθ είχε ηγετικό ρόλο στο come back της Ρεάλ. Τελείωσε το ματς με 16 πόντους, αλλά οι 11 εξ αυτών ήταν στην τέταρτη περίοδο! Μάλιστα σκόραρε με 4/9 τρίποντα και 4/4 βολές χωρίς να βάλει δίποντο (0/1), ενώ είχε 4 κλεψίματα, 2 ασίστ και μόλις 1 λάθος σε 21'9'' συμμετοχής.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Η Ρεάλ είχε μόλις 9/30 τρίποντα, ενώ τα τρία εξ αυτών σημειώθηκαν στην τέταρτη περίοδο. Αυτά κόντρα στα 10/24 τρίποντα της Αρμάνι. Αξίζει να σημειωθεί επίσης πως οι γηπεδούχοι μοίρασαν μόλις 8 ασίστ στο ματς, ενώ πήραν ελάχιστα πράγματα από τους παίκτες πρώτης γραμμής, όπως τους Σκόλα και Ροντρίγκεθ (είχαν μαζί 5 πόντους).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Τραγικό ξεκίνημα από τη Ρεάλ Μαδρίτης που έχανε το ένα τρίποντο μετά το άλλο, τη ώρα που οι γηπεδουχοι σούταραν με πολύ υψηλά ποσοστά. Η "βασίλισσα" έβαλε μόλις 11 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ έφτασε να χάνει 10 πόντους στο ημίχρονο (45-35), έχοντας 4/16 τρίποντα και χωρίς πρωταγωνιστές στο παιχνίδι της. Οι γηπεδούχοι πάλι, πήραν πολλούς πόντους από τον πάγκο, με πιο χαρακτηριστικό το παράδειγμα του Μορασκίνι (15 πόντους). Νωρίτερα, η Ρεάλ έτρεξε 15-0 και μείωσε το παιχνίδι προσωρινά (32-32), αλλά ένα ακόμη νεκρό διάστημα επανέφερε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα.

Η τρίτη περίοδος ήταν πάρα πολύ άσχημα και από τις δύο ομάδες. Λάθη, αστοχία, βιαστικές επιλογές, με το επιμέρους 10-11 του δεκαλέπτου να είναι αρκετό για να εξηγήσει το κακό ποιοτικά διάστημα (55-46 στο τέλος της τρίτης περιόδου). Η... κανονική Ρεάλ εμφανίστηκε στην τέταρτη περίοδο. Πέτυχε 32 πόντους με μπροστάρη τον Φερνάντεθ και κατάφερε να πάρει τη νίκη, κόβοντας τον δρόμο της Αρμάνι για οκτάδα.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Άδειο το Mediolanum Forum μετά την απόφαση της EuroLeague να γίνει κεκλεισμένων των θυρών η αναμέτρησης λόγω της εξάπλωσης του κορονοϊού στην Ιταλία.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χριστοδούλου, Ρότσα, Κολιένσιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-11, 45-35, 55-46, 73-78

ΑΡΜΑΝΙ (Μεσίνα): Ντέλα Βάλε 5 (1), Μίτσοφ 13 (1), Γκουντάιτις 9, Μορασκίνι 25 (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ρολ 5 (1), Ροντρίγκεθ 5 (1), Ταρζούσκι 2, Νέντοβιτς 3, Κρόφορντ, Σάικς 10 (2), Σκόλα.

ΡΕΑΛ (Λάσο): Φερνάντεθ 16 (4 τρίποντα, 4 ασίστ), Καμπάσο 8, Λαπροβίτολα 13 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Ρέγιες 4, Γκαρούμπα 4, Κάρολ 2, Ταβάρες 13 (12 ριμπάουντ), Τόμπκινς 13 (3), Τέιλορ 5 (1), Μεζρί.

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι: 14/34 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 15/18 βολές, 27 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 9 κλεψίματα, 13 λάθη, 5 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ: 21/41 δίποντα, 9/30 τρίποντα, 9/13 βολές, 38 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 8 κλεψίματα, 13 λάθη, 5 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Η Αρμάνι αντιμετωπίζει τη Βαλένθια στην Ισπανία (5/3, 22:00), ενώ η Ρεάλ υποδέχεται τη Βιλερμπάν το ίδιο βράδυ και ίδια ώρα.